Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycający Nikiszowiec w Katowicach. Zobaczcie, jak wyglądał przed wojną. Familoki, rynek, kościół św. Anny na archiwalnych zdjęciach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny
Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny arodowe Archiwum Cyfrowe
Nikiszowiec, największa turystyczna atrakcja w Katowicach i jedna z największych w regionie. Do tego jeden z polskich Pomników Historii. Miejsce magiczne, przyciągające niezwykłym klimatem i zachwycające architekturą. Jak Nikiszowiec wyglądał w swoich pierwszych latach? Zobaczcie zachwycające archiwalne zdjęcia!

Nikiszowiec przed wojną. Zachwycające archiwalne fotografie zabytkowego osiedla

Nikiszowiec to największa, obok Strefy Kultury, turystyczna atrakcja Katowic. Miejsce magiczne, przyciągające niezwykłym klimatem i zachwycające architekturą. Zabytek, ale też jeden z polskich Pomników Historii. Do tego miejsce niezwykle fotogeniczne, dlatego też regularnie staje się plenerem filmowym. Przed rokiem kręcono tu zdjęcia do filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego, a wcześniej do obrazów m.in. Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy czy Janusza Kidawy.

Osiedle powstało w latach 1908–1919 jako osiedle robotnicze dla górników sąsiedniej kopalni Giesche. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście tutejsze domy - familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi.

Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny

Zachwycający Nikiszowiec w Katowicach. Zobaczcie, jak wygląd...

Nikiszowiec na zdjęciach z międzywojnia. Widać kościół św. Anny, budynki mieszkalne, podcienia przy rynku, ale też sąsiednią kopalnię

Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia, budynek poczty, a po sąsiedzku pięknie odnowiony budynek starego magla, w którym obecnie działa filia Muzeum Historii Katowic.

A jak Nikiszowiec wyglądał dawniej? W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźliśmy piękne zdjęcia osiedla sprzed wojny. W większości pochodzą z lat 30-tych, ale są też fotografie z końca lat 20-tych. Widać na nich kościół św. Anny, budynki mieszkalne, podcienia przy rynku, nikiszowieckie ulice, ale też sąsiednią kopalnię.

Nie przegap

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto