Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Unia Europejska pomoże polskim rolnikom?

BEATA SYPUŁA
Prawo do ,renty strukturalnej" przysługiwać będzie rolnikom nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Prawo do ,renty strukturalnej" przysługiwać będzie rolnikom nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Renta dla gospodarza; Rolnicy w wieku przedemerytalnym, którzy przekażą gospodarstwo innym, otrzymają od rządu ,rentę strukturalną". Główny warunek - przekazanie ziemi musi się odbyć w sposób sprzyjający koncentracji ...

Renta dla gospodarza; Rolnicy w wieku przedemerytalnym, którzy przekażą gospodarstwo innym, otrzymają od rządu ,rentę strukturalną". Główny warunek - przekazanie ziemi musi się odbyć w sposób sprzyjający koncentracji gruntów i powiększaniu gospodarstw rolnych. Ziemia musi trafiać do osób posiadających kwalifikacje rolnicze. Ustawa, którą przygotowuje rząd, wpisana jest w reguły obowiązujące w Unii Europejskiej.

- Już w latach 70. podjęto próbę powiększenia gospodarstw - przypominają pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie. - Zaproponowano rolnikom, by je oddawali w zamian za dożywotnią rentę. Grunty często trafiały do Funduszu Ziemi i leżały odłogiem. Teraz ma być inaczej - renta może być wypłacana maksymalnie przez 5 lat, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia przez rolnika wieku emerytalnego.

- Prawo do ubiegania się o rentę strukturalną będzie istniało zresztą tylko przez najbliższe 10 lat, a ziemię musi objąć wykwalifikowany rolnik - tłumaczą w Centrum Informacyjnym Rządu.

Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie. Reguluje on zasady i tryb przyznawania świadczenia pieniężnego, zwanego ,rentą strukturalną".

- Projekt ten dostosowuje polskie prawo do prawa Unii Europejskiej i uwzględnia rozwiązania EWG jeszcze z 1992 r. wprowadzające program pomocy przy przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę w rolnictwie - podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Celem ustawy jest poprawa struktury gospodarstw rolnych w Polsce, czyli odejście od rozdrobnionych do większych, pod względem powierzchni, gospodarstw.
Komu renta strukturalna?

l Prawo do niej przysługiwać będzie rolnikom w wieku 55-60 lat dla kobiet i 60-65 lat dla mężczyzn, tj. nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
l Jeżeli rolnik nie będzie miał możliwości przekazania gospodarstwa rolnego innemu rolnikowi, na jego wniosek nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa przejęte zostaną nieodpłatnie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na podstawie decyzji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa pod warunkiem, że są wolne od wszelkich obciążeń.

l Ponadto rolnik musi spełniać następujące warunki:
- posiadanie tytułu własności (właścicielem może być rolnik lub jego małżonek) na grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, które zamierza przekazać;

- prowadzenie działalności rolniczej przez ostatnich 10 lat i podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników co najmniej przez 5 lat w tym okresie, z tego co najmniej 2 lata bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o rentę strukturalną;

- zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez wyzbycie się gospodarstwa rolnego.
Jeżeli działalność rolnicza prowadzona jest przez małżonków, warunek dotyczący wieku oraz okresu podlegania ubezpieczeniu musi być spełniony jednocześnie przez każdego z nich. Zasada ta nie dotyczy małżonka, dla którego działalność rolnicza nie jest głównym źródłem utrzymania, jeżeli z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (lub innej) podlega ubezpieczeniu społecznemu na podstawie odrębnych przepisów, a także jeżeli ma już ustalone prawo do renty lub emerytury.

Zasady przekazania gospodarstwa rolnego:
l może być przekazane tylko w formie darowizny lub sprzedaży;
l musi mieć powierzchnię co najmniej 5 ha użytków rolnych;
l powinno być przekazane w całości na powiększenie istniejącego już gospodarstwa rolnego;
l dopuszcza się możliwość podzielenia gospodarstwa, jeżeli powiększonych zostanie kilka już istniejących gospodarstw lub jeśli nie ma możliwości przekazania gospodarstwa w całości.
- W takim przypadku część gospodarstwa, na którą nie było popytu, może być na wniosek rolnika przejęta nieodpłatnie przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa - tłumaczą w Centrum Informacyjnym Rządu. - Poza tym przekazujący może zachować na własne potrzeby działkę o powierzchni nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Chętny przejmujący gospodarstwo rolne musi też spełnić wymogi określone ustawą.

Kto może przejąć grunty?
l Gospodarstwo może przejąć osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze.

l Powinna powiększyć obszar swojego gospodarstwa do co najmniej 15 ha użytków rolnych.
l Musi to być osoba nie mająca ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Renta strukturalna może być wypłacana maksymalnie przez 5 lat, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia przez rolnika wieku emerytalnego. Można się będzie o nią ubiegać przez najbliższe 10 lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto