Jak skutecznie przekwalifikować się, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Materiał informacyjny GoWork
Wykonywana praca jest męcząca, nie przynosi satysfakcji i dobrych perspektyw zawodowych - w takiej sytuacji wiele osób podejmuje się próby przebranżowienia. Czy jest to trudne? Niekoniecznie. Samo rozplanowanie działań, jak i zdobycie nowych umiejętności nie jest skomplikowane, gdy podchodzi się do tego racjonalnie. Dlaczego ważną rolę w procesie przekwalifikowania odgrywa szkoła policealna?

Polacy chcą zmieniać zawód

Charakter pokoleń na rynku pracy ulega widocznym zmianom. Współcześni pracownicy nie chcą już być związani z jedną firmą przez 20-30 lat, jak było to popularne w starszych generacjach. Narastające problemy i wątpliwości co do wykonywanej pracy starają się rozwiązywać na bieżąco, ostatecznie zmieniając pracodawcę lub podejmując się próby przebranżowienia.

Jak wynika z badania “Barometr rynku pracy” od Gi Group Holding, aż 40% pracowników chciałoby się podjąć zmiany zawodu. Takich osób jest znacznie więcej, bo 65%, jeśli weźmiemy pod uwagę zatrudnionych, którzy boją się o swoje zatrudnienie i wykazują chęć znalezienia nowej pracy. Największą skłonność do przebranżowienia miały osoby młode w przedziale wiekowym 18-24 lata (49,2%). Wynika to głównie z ich otwartości na nowe wyzwania i elastyczności względem potrzebnych zmian. O zmianie zawodu myślą najczęściej pracownicy niższego szczebla (44%) i zatrudnieni w przemyśle (49,6%).

Kiedy warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się?

Powodów, dla których pracownicy zaczynają myśleć o zmianie zawodu, jest wiele. Najczęściej chodzi o wzrastającą frustrację podczas wykonywania obowiązków zawodowych, brak zaangażowania, zmęczenie, wypalenie, a także rosnące niezadowolenie z powodu braku perspektyw względem rozwoju, czy lepszych zarobków.

Przebranżowienie się w powyższych sytuacjach okazuje się najlepszym wyjściem. Zdobycie nowych kompetencji i zatrudnienie w innym zawodzie pozwoli odświeżyć umysł, odblokować talenty, czy rozwinąć skrzydła również na płaszczyźnie finansowej.

Przekwalifikowanie się - jak zrobić to dobrze?

Skoro przekwalifikowanie się może przynieść pracownikowi sporo korzyści, jak przeprowadzić ten proces, by był on rzeczywiście skuteczny? Ważne jest przemyślane działanie zgodnie z planem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki.

1. Podsumowanie zawodowe

Przeanalizuj dotychczasową karierę. Wymień wszystkie stanowiska, które pojawiały się na jej ścieżce. Następnie wskaż, jakie cechy udało się rozwinąć w tym czasie oraz które zadania i obowiązki sprawiały Ci największą przyjemność. Elementy te mogą one pomóc w określeniu alternatywnych zawodów, które warto będzie rozważyć.

2. Ocena własnych umiejętności

Myśląc o przekwalifikowaniu, nie można pominąć etapu oceny własnych kwalifikacji. Wymień wszystkie umiejętności, jakimi dysponujesz oraz takie, które chcesz rozwijać, ponieważ wiążą się z Twoimi zainteresowaniami i pasjami.

3. Określenie ścieżek kariery

Wymień różne zawody, w których możesz rozwinąć się w największym stopniu. Najlepiej przygotuj wiele scenariuszy i kilka alternatywnych ścieżek. Biorąc pod uwagę późniejszą analizę rynku pracy, wybór nowego zawodu będzie dzięki temu bardziej rozsądny i przemyślany.

4. Badanie rynku pracy

Próba przekwalifikowania się nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy nowa branża miałaby być przesycona kandydatami i oferowała słabe możliwości zatrudnienia. Tak można obecnie postrzegać sektor IT. Młode osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku, muszą wykazać się konsekwencją i dużym zaangażowaniem w swoim działaniu. Inaczej nabycie pewnych umiejętności na kursach nadal nie będzie gwarancją zdobycia dobrej pracy.

Warto więc przeanalizować serwisy i publikowane na nich ogłoszenia. Jakich pracowników pracodawcy potrzebują najczęściej? Jakie warunki im proponują? Wszystko to należy wziąć pod uwagę, określając nowy kierunek rozwoju zawodowego.

5. Zdobycie praktycznych umiejętności

Właściwy wybór nowego zawodu to połowa sukcesu. Dalsze kroki muszą być nadal dobrze przemyślane. Dotyczą one zdobycia umiejętności, które pozwolą wykonywać daną pracę. Jak to zrobić? Studia to długa i mozolna droga, z kolei kursy są dość krótkie i nie będą w stanie przekazać wystarczającej wiedzy z danej dziedziny. Optymalnym rozwiązaniem jest nauka w szkole policealnej. Takie placówki działają w największych miastach w Polsce, a więc są dostępne praktycznie dla każdego, kto chce zmienić swoją sytuację zawodową.

Przykładem może być tu Szkoła Policealna GoWork Katowice. Do dyspozycji słuchaczy jest tu mnóstwo przyszłościowych kierunków z branży medycznej, w których zapotrzebowanie na pracowników będzie stale rosnąć. Ponadto podejmując naukę w Szkole Policealnej GoWork, otrzymuje się ogromną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Słuchacze przez wielogodzinne zajęcia prowadzone w profesjonalnie wyposażonych salach uczą się nowego zawodu. Nabierając przez to dużej wprawy, stają się atrakcyjnym dla wielu pracodawców kandydatem do pracy.

Zdobywanie nowych umiejętności ze względu na różne tryby nauki w szkole policealnej możesz śmiało połączyć z wykonywaną pracą. To optymalne rozwiązanie, ponieważ rezygnacja z etatu bez opanowania kwalifikacji w nowym zawodzie spowoduje brak stabilności finansowej. To z kolei może sprawić, że nowa praca będzie podjęta przypadkowo i z presją czasu, aby przywrócić równowagę w domowym budżecie.

6. Uruchomienie kontaktów zawodowych

Po wyborze odpowiedniego zawodu, a następnie zdobyciu określonych kompetencji, poszukiwanie nowej pracy wymagać będzie działania na wielu płaszczyznach. Nie wystarczy aplikować na ogłoszenia internetowe. Warto uruchomić kontakty i rozpytywać znajomych o wolne miejsca pracy w nowym zawodzie. Polecenie przez pracownika nieco mniej doświadczonej w branży osoby na dane stanowisko mimo wszystko daje znacznie większe szanse nawet na udział w dalszym etapie rekrutacji niż w przypadku, gdy ograniczymy się jedynie do przesłania CV pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto