MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Niemiec, Polak i śląscy kameraliści przypadli sobie do serca

(mars)
Śląska Orkiestra Kameralna kończy dziś drugą część, rozpoczętego w czerwcu, tournee po Niemczech. Zespół dwukrotnie jechał do Niemiec na zaproszenie jednego z najlepszych obecnie pianistów młodego pokolenia, Christopha ...

Śląska Orkiestra Kameralna kończy dziś drugą część, rozpoczętego w czerwcu, tournee po Niemczech. Zespół dwukrotnie jechał do Niemiec na zaproszenie jednego z najlepszych obecnie pianistów młodego pokolenia, Christopha Soldana, który gościł w sali Filharmonii Śląskiej kilka miesięcy temu i jak widać współmuzykowanie ze śląskimi kameralistami przypadło mu do serca. W programach czterech koncertów pod batutą Pawła Przytockiego znalazły się dzieła Feliksa Mendelssohna (X Symfonia h-moll), Wolfganga Amadeusza Mozarta (Koncerty fortepianowe KV 415 i KV 537, Eine kleine Nachtmusik KV 525 i Symfonia C-dur Linzka KV 425) oraz Franciszka Schuberta (Śmierć i dziewczyna).

35-letni Christoph Soldan studiował w klasie prof. Elizy Hansen i Christopha Eschenbacha w hamburskiej Musikhochschule. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od momentu, kiedy w roku 1989 wziął udział w tournÝe z Leonardem Bernsteinem. Od tego czasu pianista wystąpił już z wieloma renomowanymi orkiestrami w Europie. Najczęściej współpracuje jednak z orkiestrami kameralnymi, co zaowocowało nagraniem kompletu koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta na płyty CD. Występował z recitalami w Japonii oraz w Meksyku i innych krajach Ameryki. W sierpniu 1998 roku zadebiutował w Salzburgu i w Sali Kameralnej filharmoników berlińskich, a w maju 1999 roku - w lipskim Gewandhausie. W mijającym sezonie występował w Niemczech, Polsce, Austrii, Hiszpanii, Francji i w USA.

Ostatnio pianista bardzo często współpracuje z polskim dyrygentem Pawłem Przytockim, który jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1985) w klasie dyrygentury J. Katlewicza. Po studiach uczestniczył w kursie mistrzowskim H. Rillinga podczas festiwalu Oregon Bach w USA, był stypendystą Bachakademie w Stuttgarcie.
Współpracował z filharmoniami krakowską, łódzką i tamtejszym Teatrem Wielkim. W 1990 zadebiutował na estradzie Filharmonii Narodowej a dwa lata później na scenie stołecznego Teatru Wielkiego. W latach 1988-91 był I dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Występował m.in. na Węgrzech, w Meksyku, Hiszpanii, Słowacji, Niemczech, Grecji, Belgii, Holandii, Francji, Austrii, Szwajcarii i USA, nagrywał zaś m.in. z katowicką NOSPR.

Wiele pochwał zbierali ostatnio katowiccy filharmonicy, zarówno podczas występów w kraju, jak i za granicą. Także wspólne występy Christopha Soldana, Pawła Przytockiego i Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Bawarii zostały przez publiczność i krytyków bardzo dobrze, żywiołowo wręcz przyjęte. Gratulujemy, tym goręcej, że powtórzy się muzykowanie w tym składzie na terenie Niemiec jeszcze we wrześniu i w sylwestra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto