Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak łatwiej oddychać na granicy

Grażyna Kuźnik
Pojawiła się kolejna szansa na to, że stan powietrza na pograniczu czesko-polskim w naszym województwie zmieni się na lepsze. Unijne statystyki alarmują, że ten obszar należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Normy w powietrzu przekroczone są tu prawie trzykrotnie.

Na spotkaniu w miejscowości Šamorín-Čilistov na Słowacji, w dniach 7-8 marca państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), opracowały stanowisko dotyczące między innymi działań na rzecz poprawy jakości powietrza, och-rony gleby i bioróżnorodności.

Uczestnicy ustalili, że obecnie sprawą najważniejszą jest kwestia powietrza, a zwłaszcza ograniczenie emisji pyłów na tych obszarach, które są najbardziej zagrożone, czyli właśnie na pograniczu Polski z Czechami.

Debatę zakończyło podpisanie przez ministrów środowiska Polski, Słowacji i Czech oraz ministra rozwoju obszarów wiejskich Węgier wspólnego oś-wiadczenia w sprawie dalszej współpracy.

Grupa Wyszehradzka to nieformalne ugrupowanie regionalne czterech krajów, które spotykają się na zasadzie "okrągłego stołu" od 1993 roku. Kwestie ekologiczne są ważnym tematem tych spotkań. Dzięki nim doszło już do modernizacji elektrowni węglowych, ale Unia Europejska podkreśla, że w województwie śląskim nadal koncentruje się aż 20-25 proc. krajowej emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów.

Natomiast w Republice Czeskiej najpoważniejsza sytuacja panuje w okolicach Karwiny, Bogumina i Orłowej, gdzie limity zanieczyszczeń w powietrzu przekroczone są trzykrotnie. Czescy meteorologowie alarmowali niedawno o wysokim stężeniu toksycznych pyłów w powietrzu nad regionem morawsko-śląskim i ostrzegali przed wychodzeniem na otwar-te przestrzenie.

Polska znajduje się na liście pięciu krajów UE, którym Komisja Europejska zarzuca naruszenie unijnych przepisów dotyczących czystości powietrza. Chodzi właśnie o zanieczyszczenie powietrza niebezpiecznymi pyłami zawieszonymi.

Żeby to zmienić, Czechy i Polska tworzą regionalny system informacji o stanie powietrza na swoim pograniczu. Powstaje wspólna stacja monitoringu jakości powietrza z wykorzystaniem matematycznego modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, który opracował zespół ostrawskich specjalistów. Spożytkowane też będą m.in. polskie doświadczenia.

Z danych będą mogły korzystać zarówno miejscowe władze, jak i społeczność lokalna. Projekt w Polsce prowadzi Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto