Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestor wybuduje trzy 12-kodygnacyjne bloki w Strefie Kultury

Justyna Przybytek
Strefa Kultury w Katowicach
Strefa Kultury w Katowicach J. Przybytek
TDJ Estate zapowiada start budowy osiedla mieszkaniowego w północnej części strefy kultury. Inwestor ma tu aż 5 hektarów i w pierwszym etapie przedsięwzięcia planuje wybudować trzy 12-kondygnacyjne bloki. Ile będzie etapów i ile bloków ostatecznie? Przedstawiciele firmy nie są w stanie powiedzieć. Nie chcą też pokazać wizualizacji osiedla. Jak zatem ta inwestycja wpłynie na strefę kultury - najcenniejszą dziś przestrzeń Katowic?

TDJ Estate ogłasza start budowy osiedla mieszkaniowego w strefie kultury w Katowicach

- Zamieszkać w najbardziej prestiżowej dzielnicy Katowic – to marzenie będzie można wkrótce urzeczywistnić, dzięki nowej inwestycji TDJ Estate. Na działce o powierzchni 5 ha deweloper (...) zrealizuje otwarte osiedle, które ma estetycznie i funkcjonalnie harmonizować z wyjątkowym otoczeniem – napisali w komunikacie prasowym przedstawiciele inwestora.

O planowanej inwestycji wciąż jednak wiemy niewiele. Wiadomo, że przy skrzyżowaniu ulic Góreckiego i Nadgórników w pierwszym etapie powstaną trzy 12-kondygnacyjne bloki, w których ma być około 300 mieszkań. W tym kawalerki, mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe od 27 do 223 m kw. Wszystkie trzy bloki będą wyrastały ze wspólnego cokołu, który pomieści 12 lokali usługowych. Pod budynkami będzie jeszcze dwukondygnacyjny parking.

TDJ Estate ma już warunki zabudowy dla pierwszego etapu inwestycji. Jej start zaplanowano już w połowie tego roku, w tym samym terminie ma ruszyć sprzedaż mieszkań.

Ile bloków powstanie w strefie kultury?

Więcej w temacie jest jednak niewiadomych. Inwestor nie zdradza, ile planuje etapów i docelowo bloków (to ma zależeć od popularności osiedla), nie chce też pokazać wizualizacji całości mimo, że projekt ruszy za około cztery miesiące.

Jak przekonują przedstawiciele TDJ Estate osiedle ma korespondować z prestiżowym otoczeniem, a projekt ma być „wyjątkowy w skali ponadregionalnej oraz prezentujący architekturę na światowym poziomie”.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest to przestrzeń dla Katowic i całego regionu. Wiedzieliśmy to już od momentu zakupu działki we wrześniu 2015 r. Dlatego też dużo czasu, znacząco więcej niż wskazuje na to rynkowa praktyka, poświęcamy na przygotowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej. Proces ten trwa od blisko dwóch lat – przekonuje cytowany w komunikacie prasowym Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. Podkreśla też fakt, że zlecenie na projekt otrzymała ceniona bytomska pracownia – Medusa Group.

Wysokość budynków to - jak czytamy w komunikacie - nawiązanie do tradycji architektonicznych Katowic, bo miasto należało do pierwszych, w którym budowano wysokościowce.

- Osiedle Gwiazdy, Kukurydze na Os. Tysiąclecia czy Drapacz Chmur stały się miejskimi ikonami, znakami rozpoznawczymi Katowic. Te okoliczności, wraz z innymi przesłankami, zaowocowały pomysłem stworzenia wysokich budynków – do 12 kondygnacji nadziemnych w pierwszej fazie inwestycji – dodają przedstawiciele inwestora. Jak wysokie będą bloki w kolejnych etapach? Nie wiadomo.

Zabudowa strefy kultury ożywi ją, czy zniszczy?

Nie wiadomo też jak inwestycja TDJ Estate na północnych terenach strefy kultury wpłynie na tę przestrzeń?

Wątpliwości wobec projektu mieszkaniowego w tej skali ma prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego. Jak mówi niska zabudowa w tym miejscu nie byłaby większym problemem.

- Niestety tak nie jest. To wielokondygnacyjna zabudowa, która zniszczy sens tej inwestycji (strefy kultury – przyp. red.). Przy konkursie na projekt Muzeum Śląskiego jurorzy stwierdzili, że wartością tej przestrzeni jest wyeksponowanie budynków pokopalnianych – przypomina. To dlatego muzeum schowano pod ziemią, a ponad nią wybudowano szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje. - Teraz okazuje się, że ta troskliwa opieka nad tą przestrzenią, jest na nic – dodaje profesor.

Jak przekonuje strefa kultury winna mieć chronioną sylwetę. - Trzeba strzec tego, co już osiągnięto. Zazwyczaj jest tak, również przy zabudowie prywatnej, że sąsiadom pokazuje się, co powstanie obok, tak aby mieli szansę zabrać głos w sprawie – dopowiada prof. Kozina.

Dodajmy jeszcze, że tereny, na których planuje budować TDJ Estate znajdują się niemal naprzeciw terenu Muzeum Śląskiego. To obecnie niezagospodarowane nieużytki. Tej przestrzeni w ramach rewitalizacji obszaru po kopalni Katowice nie urządzono, nie sadzono tu zieleni, ani nie wyznaczano parkingów, bo teren ten był i jest prywatny. Spółka TDJ Estate tutejszą działkę kupiła za 20 mln zł w drodze licytacji komorniczej we wrześniu 2015 r. Wcześniejszym właścicielem ziemi była firma Eurostar Real Estate.

Teoretycznie w tym miejscu można budować cokolwiek, bo teren ten nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Plan, jak słyszymy w katowickim magistracie, jest dopiero w przygotowaniu. Zresztą przedstawiciele miasta w inwestycji nie widzą niczego złego.

- Zabudowa mieszkaniowa na obrzeżach Strefy Kultury wpisuje się w naszą politykę przyciągania do Strefy mieszkańców, by to miejsce żyło – również niezależnie od organizowanych dużych wydarzeń i imprez – przekonuje Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM Katowice.
 
Jak dodaje, zgodnie z założeniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice, na tym terenie dopuszczalna jest zabudowa o wysokości do 6 lub do 12 kondygnacji. Ale może być też wyższa. - Nie wyklucza się kształtowania dominant, o wysokości określonej indywidualnie – tłumaczy.
 
- Warto zauważyć, że w wielu miastach na świecie – także w Polsce - w centrach miast dobrze funkcjonują wielokondygnacyjne biurowce, czy też budynki mieszkalne. Przykładem Katowickim może być Osiedle Gwiazd wraz z sąsiadującą zabudową uniwersytecką, które wzajemnie się dopełniają – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto