Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intel Extreme Masters Katowice 2023. Wraca strefa IEM Expo, a z nią konkursy cosplay, targi i turnieje!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W najbliższy weekend, 10-12.02 odbędzie się finał Intel Extreme Masters Katowice 2023.
W najbliższy weekend, 10-12.02 odbędzie się finał Intel Extreme Masters Katowice 2023. Marcin Śliwa
W piątek 10 lutego Spodek otworzy drzwi dla fanów esportu z Polski i całego świata. Do rywalizacji w turnieju CS:GO z pulą nagród wynoszącą milion dolarów staną najlepsi gracze z drużyn takich jak Astralis, FaZe Clan czy G2. Po 3 latach do MCK w Katowicach wróci IEM Expo, czyli jedno z największych wydarzeń gamingowych w kraju. Przez 3 dni dla gości dostępne będą tu pokazy sprzętu, konkursy cosplay, miniturnieje komputerowe, a nawet koncerty - jedną z gwiazd będzie Smolasty. Na IEM Expo zawita też kobiecy turniej esportowy ESL Impact, w którym weźmie udział m.in. ukraińska drużyna NAVI, którą tworzy 5 najlepszych zawodniczek z Polski. Na IEM Katowice 2023 zadebiutuje również nowy format - turniej wyścigowy "ESL R1".

Intel Extreme Masters Katowice 2023

To wydarzenie, na które długo czekali wszyscy miłośnicy gier i nowych technologii - w piątek 10 lutego do katowickiego Spodka wraca Intel Extreme Masters. To jedyny turniej esporotwy na świecie z tak długą historią w jednym miejscu. Dzięki temu IEM w Katowicach stał się czymś wyjątkowym dla całej branży, a Spodek jest legendarną areną zmagań dla graczy. Z okazji zbliżającego się finału IEM Katowice 2023, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przedstawiciele organizatorów, czyli firmy ESL Polska i miasta Katowice, opowiedzieli o nowościach i o tym, czego można się spodziewać po 11. edycji popularnej imprezy.

- Intel Extreme Masters wraca z wszystkimi przyległościami, czyli wystawcami, dużą ilością nowych technologii, partnerów i konferencją biznesową - zapowiada Aleksander Szlachetko, Managing Director w ESL Gaming Polska.

Wraca IEM Expo!

Dla gości ponownie dostępna będzie strefa IEM Expo. Nowością będą trzy działające na niej sceny, na których rozgrywane będą trzy turnieje. Jeden z nich to żeński turniej CS:GO ESL Impact, który po Stanach Zjednoczonych i Szwecji po raz pierwszy zawita do Polski.

- Chcemy pokazać, jak ważne są dla nas działania inkluzywne, w których zapraszamy dziewczęta i kobiety do tego, żeby były częścią tego fenomenu, jakim jest e-sport - mówi Aleksander Szlachetko. - Turniej dedykowany jest kobietom, które chcą profesjonalnie walczyć w counter strike, które chcą wygrywać i zwyciężać - dodaje Karolina Walczyk, Publisher Marketing and ESL MKT PL Hub Director w ESL Gaming Polska.

ESL Impact to również okazja do wspierania Polek - ukraińska drużyna NAVI będzie reprezentowana przez pięć zawodniczek z naszego kraju. Drugim turniejem rozgrywanym na IEM Expo będzie StarCraft - będzie to jedyna biletowana przestrzeń na IEM Expo. Trzecia scena to zupełna nowość, czyli debiutancki turniej wyścigowy - ESL R1. To nowy format, który zostanie zainaugurowany w Katowicach i będzie tu wracać w kolejnych latach.

Prezentacja sprzętu, turnieje, spotkania z influencerami i streamerami

W tym roku na IEM Expo wystawi się również 30 partnerów biznesowych wydarzenia, co gwarantuje sporo atrakcji towarzyszących. Na gości będą czekać stoiska firm Intel, Monster, Lenovo i innych globalnych marek.

- Wizyta w strefie IEM Expo to również możliwość przetestowania sprzętu i zmierzenia się w mini turniejach w strefie ESL Lan Party, którą przygotowaliśmy z partnerami. Odbywać się tu będą spotkania z influencerami i profesjonalnymi zawodnikami - mówi Aleksandra Zwierzyńska, Senior Account Manager w ESL Gaming Polska.

W strefie IEM Expo jednym z gości będzie m.in. pashabiceps, czyli Jarosław Jarzabkowski, profesjonalny gracz CS:GO, który w przeszłości reprezentował takie drużyny jak: ESC Gaming, Universal Soldiers oraz Virtus.pro. W sobotę na IEM Expo odbędą się dwa konkursy cosplay (w strefach Lenovo i ESL Play), a w niedzielę będzie można tu śledzić finał rozgrywek ligi streamerów i spotkać się z kapitanami drużyn. Kolejną nowością na IEM Katowice 2023 będą koncerty - w strefie Lenovo wystąpi m.in. Smolasty.

Na strefie IEM Expo odbędą się również dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, odbędzie się w piątek 10 lutego i dedykowany będzie dla biznesu i fanów e-sportu. Poruszone zostaną tam tematy związane z aktualnymi trendami w e-sporcie i nowymi perspektywami dla branży. Drugi panel odbędzie się w sobotę 11 lutego i skierowany będzie do przedstawicieli samorządów i jednostek publicznych. Tam dyskusja skupi się wokół publicznego kształtowania e-sportu i wdrażaniu go na kolejne dekady.

Intel Extreme Masters Katowice 2023 odbędzie się w duchu najnowszej inicjatywy ESL - GGforAll.

- GG znaczy good game. To stwierdzenie powszechnie używane przez graczy, gdy coś im się uda, jak zwyciężą. Dla ESL nie ma GG, dopóki nie będzie to zwycięstwo dla wszystkich, dlatego jako lider branży zdecydowaliśmy się rozpocząć inicjatywę GGforALL - mówi Karolina Walczyk.

GGforALL opiera się na czterech filarach:

  1. włączanie wszystkich do gry i do pracy w branży e-sportowej;
  2. walka z toksycznością na serwerach i w społeczności graczy oraz propagowanie idei fair play;
  3. dbałość o środowisko - redukcja śladu węglowego wytwarzanego podczas turniejów;
  4. dobre samopoczucie - wpieranie graczy i pracowników w zdobyciu równowagi.

Intel Extreme Masters to symbol przemiany Katowic

Marcin Kurpa przypomniał początki IEM w Katowicach i przekonywał o wielkiej roli, jaką odegrał rozwój IEM w transformacji miasta.

- Można powiedzieć, że Intel Extreme Masters stał się jednym z takich kamieni milowych przemian naszego miasta. Wiedzieliśmy doskonale, że ciężki przemysł, który tutaj był obecny, to jest coś, co przemija. Zauważalne były trendy ogólnoświatowe pokazujące, że wszystkie duże miasta muszą myśleć o zupełnie innym rozwoju, takim który będzie oparty na wysokich technologiach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Bez wątpienia cały biznes zgromadzony wokół gier komputerowych to nowoczesne technologie. To są nowoczesne wyzwania i nowe trendy, które później znajdują zastosowanie w naszym życiu codziennym - dodaje.

Jednocześnie prezydent Katowic przekonuje, że IEM był to pierwszy poważny start up zrealizowany w mieście od pomysłu do realizacji w bardzo szerokim zakresie.

- Dziś można powiedzieć, że na kanwie tego pomysłu i realizacji kolejnych edycji, staliśmy się wzorem, który jest powielany w wielu miejscach na całym świecie - zauważa Marcin Krupa.

Kolejną korzyścią wynikającą z organizowania e-sportowej imprezy są finanse.

- To zyski, które płyną do gospodarki ogólnomiejskiej: gastronomii, hotelarstwa, transportu i mieszkańców wynajmujących mieszkania by gościć gości przyjeżdżających na IEM. To wszystko daje wymierny efekt finansowy - dodaje Marcin Krupa.

Według wyliczeń, które przedstawił prezydent każda osoba, która przyjedzie na dwa dni IEM wyda w Katowicach około 600 złotych, a beneficjentami będą różni przedsiębiorcy działający w mieście. Prezydent Krupa zaznaczył również, że branża esportowa i wysokie technologie dalej będą się rozwijać w stolicy Górnego Śląska, czego przykładem jest budowa Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenach po dawnej KWK Wieczorek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto