Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa lokalna w Katowicach 2023. 139 pomysłów do realizacji - najwięcej z kultury, edukacji i sportu

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
W tym roku wybranych zostało 139 pomysłów, z czego tradycyjnie już najwięcej dotyczy obszaru kultury.
W tym roku wybranych zostało 139 pomysłów, z czego tradycyjnie już najwięcej dotyczy obszaru kultury. Agata Czen
Inicjatywa lokalna w Katowicach ma już 10 lat. Obok budżetu obywatelskiego to kolejna ciekawa forma współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a mieszkańcami, którzy najlepiej wiedzą czego potrzebują w swoim najbliższym otoczeniu. Dodatkowo sami angażują się w realizację swoich pomysłów, najczęściej poprzez pracę społeczną. W tym roku wybranych zostało 139 wniosków, z czego tradycyjnie już najwięcej dotyczy obszaru kultury.

Inicjatywa lokalna w Katowicach

Inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłosić po raz pierwszy dekadę temu. W 2013 roku zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, na których realizację przeznaczono łącznie około 100 tysięcy złotych. Od tamtej pory środki przeznaczane na ten cel zwiększały się, aż do kwoty w wysokości 1 miliona złotych w 2016 roku. Pozwoliło to stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają katowiczanie.

– Różnica polega na tym, że przy realizacji inicjatyw lokalnych mieszkańcy angażują się poprzez pracę społeczną – to konieczny element tej formy współpracy, który jest oceniany na etapie weryfikacji wniosków. Niejednokrotnie mieszkańcy wnoszą też wkład rzeczowy, wykorzystując swój sprzęt domowy czy specjalistyczny podczas działań w ramach inicjatywy, a czasem również wkład finansowy pozyskany ze źródeł prywatnych lub publicznych – wyjaśnia Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. organizacji pozarządowych.

Przez 10 lat w ramach programu zrealizowano w sumie 535 inicjatyw, w tym 120 pomysłów z ostatniej edycji. Nie byłoby inicjatywy lokalnej bez silnego zaangażowania mieszkańców. Przykładowo, w 2021 roku, w 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej.

Kolejne pomysły do realizacji

W ramach jedenastej edycji naboru inicjatyw lokalnych zgłoszono 198 wniosków, z czego do realizacji wybrano 139, spełniających wymogi formalne i najlepiej wpisujących się w przyjęte przez miasto strategie w różnych obszarach.

– To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego brakuje w ich bezpośrednim otoczeniu. Dzięki inicjatywie lokalnej czy budżetowi obywatelskiemu mogą oni to otoczenie zmienić i dostosować do własnych potrzeb. Inicjatywa lokalna ma jeszcze dodatkowe walory. Dzięki niej sąsiedzi mogą się lepiej poznać – wspólnie pracując nad realizacją projektu, a włożony wysiłek sprawia, że nawet po wielu miesiącach miejsce, w którym dokonała się metamorfoza wciąż jest zadbane. Cieszę się, że w ramach kolejnej edycji zrealizujemy 139 wniosków w ramach inicjatywy lokalnej. Dzięki inicjatywom lokalnym pracujemy nad ulepszeniem, upiększeniem przestrzeni Katowic, mocniejszym zintegrowaniem mieszkańców czy też wsparciem lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Najwięcej pomysłów z obszaru kultury

Podobnie jak w poprzednich latach, w tym roku również najwięcej zaakceptowanych inicjatyw dotyczy obszaru kultury - 75, następne 45 inicjatyw będzie realizowanych w obszarze edukacji i sportu, 15 - przy udziale wydziału polityki społecznej, 3 - przy wsparciu wydziału kształtowania środowiska oraz 1 w wydziale zarządzania kryzysowego.

– Inicjatywy lokalne integrujące katowiczan pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, choć najwięcej będzie ich w Szopienicach - Burowcu (18), na Zawodziu (16), w Piotrowicach-Ochojcu (13), na Ligocie-Panewnikach oraz Giszowcu (12), na Załężu (11), na Koszutce (9), w Bogucicach (8) – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

Wśród pomysłów wybranych w jedenastej edycji są zajęcia kreatywne dla mieszkańców Katowic, w tym warsztaty kulinarne, zielarskie, szycia, malarstwa, florystyczne, plastyczne rękodzieła, teatralno – muzyczne, muzyczno-rytmiczne, taneczne, ruchowe warsztaty plenerowe, warsztaty dla seniorów arteterapeutyczne z elementami rozwojowymi i terapeutycznymi, festyny szkolne i rodzinne, imprezy integracyjne i spotkania międzypokoleniowe, turnieje oraz zajęcia sportowe dla rodzin, rajdy rowerowe, pikniki – w tym ekologiczny, kurs saamoobrony dla kobiet, renowacja Ogrodu Koszyckiego, edukacja w zakresie koegzystencji zwierząt domowych z ludźmi, spotkania literackie i podróżnicze, koncerty, w tym koncerty muzyki biesiadnej, kino plenerowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto