Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imponująca płaskorzeźba na Nowym Nikiszowcu. To osiedle z rządowego programu "Mieszkanie Plus"

LOTA
Nowy Nikiszowiec
Nowy Nikiszowiec Mat. Prasowe/Piotr Krajewski
Na Nowym Nikiszowcu powstała płaskorzeźba. Składa się z 33 płyt z betonu architektocznego i jest – jak wskazują przedstawiciele inwestora - „formą abstrakcji geometrycznej z motywami łączącymi ją z historią i tradycją regionu”. Autorami płaskorzeźby są Daniel „Chazme” Kaliński i Ziemowit Liszek z Mozi Studio.

Ogromna płaskorzeźba na Nowym Nikiszowcu

Nowy Nikiszowiec to pierwsze w Katowicach osiedle realizowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Inwestycja jest na ukończeniu, trwa również nabór lokatorów do tutejszych mieszkań, natomiast w maju mają być podpisywane pierwsze umowy najmu.

Nie przegap

W międzyczasie na osiedlu powstała imponująca płaskorzeźba. To 11-metrowy relief umieszczony na fasadzie jednego z budynków okalających centralny plac osiedla. Składa się z 33 płyt z betonu architektonicznego. Autorami płaskorzeźby są Daniel „Chazme” Kaliński i Ziemowit Liszek z Mozi Studio.

- Tutaj działa wielkość, ciężar, mięsistość tej rzeźby, którą można zobaczyć dopiero po zainstalowaniu jej w całości. To wręcz taka zabawa, gdzie kolejnymi klatkami odkrywany jest obrazek – mówi Daniel „Chazme” Kaliński

- Płyty ważą od 40-80 kilogramów – wylicza Ziemowit Liszek z Mozi Studio, odpowiedzialnego za opracowanie i odlanie płaskorzeźby. - Postawiliśmy na beton z domieszką polimeru, z włóknem szklanym cyrkonowym, z upłynniaczem, co sprawia, że możemy kontrolować stan napowietrzenia i możemy dodać też barwnik. Wykonywaliśmy to zimą, więc byliśmy w stanie po 27 godzinach, wyciągnąć elementy z formy i badać czy i na ile materiał się wygina – podkreśla.

Jak wskazują przedstawiciele inwestora relief jest „formą abstrakcji geometrycznej z motywami łączącymi ją z historią i tradycją regionu”.

- Można w niej szukać odniesień związanych bezpośrednio z górnictwem – takich jak godło górnicze, węgiel, szyby kopalniane a także skojarzeń z urbanistyką i rozwojem miast – dodają.

Płaskorzeźba ma być elementem tworzenia tożsamości Nowego Nikiszowca.

- Sztuka na takich osiedlach buduje tożsamość danego miejsca. Buduje klimat i pozwala mieszkańcom na to, by poczuli się jak w domu, ale też żeby poczuli się częścią danego środowiska – przekonuje Krystyna Wąchała – Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Dodajmy, że Nowy Nikiszowiec powstał na dużej działce przy ulicy Górniczego Dorobku. Są tu budynki wielorodzinne zamknięte w trzech kwartałach z wewnętrznymi dziedzińcami. W budynkach jest łącznie 513 mieszkań oraz 14 lokali usługowych.

Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię 22 Architekci, a inwestorem jest spółka MDR Katowice, którą założyły Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto