Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia kierowca Ubera w Śląskiem? Znamy średnie stawki w całej Polsce! Czy jeżdżenie na Uberze jeszcze się opłaca?

Bartłomiej Ciepielewski
Ile można zarobić jako kierowca Ubera? Wiele osób wciąż zastanawia się, czy to dobry sposób by sobie dorobić weekendami. A może da się zrobić z tego główne źródło dochodu? To zależy od wielu czynników. Zajrzeliśmy w statystyki w różnych regionach Polski - zobaczcie, gdzie na Uberze można zarobić najwięcej. Jak wypada tu woj. śląskie?

KLIKNIJ TUTAJ i zobacz, ile średnio może zarobić kierowca Ubera

Uber to znana na całym świecie platforma, służąca do zamawiania usług transportu za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wystarczy uruchomić program, wskazać interesującą nas trasę, a dostępni w pobliżu kierowcy przyjmą nasze zlecenie. Opłata za przejazd znana jest z góry i pobierana jest automatycznie, zgodnie z wybraną wcześniej metodą płatności.

To, ile zarobi kierowca Ubera, zależy od kilku czynników takich jak lokalizacja, czas pracy, dodatki, a także wybrana forma współpracy. Platforma wykorzystuje też wiele narzędzi motywacyjnych np. bonusy za pracę w wybranych godzinach czy wykonanie określonej liczby kursów.

Ile średnio na godzinę lub za kurs można zarobić na Uberze? Zobacz szczegółowe wyliczenia z różnych województw:

Według danych zebranych przez firmę przewozową MB Partner w 2023 roku, kierowca Ubera średnio w całej Polsce, zarobi około 5300 zł brutto, pracując przez 40 godzin tygodniowo. Przy dużej liczbie zleceń stawka tygodniowa może natomiast wynieść nawet 2000 złotych brutto. Warto jednak pamiętać, że od uzyskanego wynagrodzenia należy odliczyć koszty związane z eksploatacją auta, a także prowadzeniem działalności lub prowizją naliczaną przez pośredników.

Uber w Polsce ma już 9 lat!

W Polsce Uber pojawił się w 2014 roku (Warszawa), na Śląsku był to rok 2016. Przez ten czas przeszedł kilka istotnych zmian. Obecnie pracę tę mogą wykonywać tylko licencjonowani kierowcy z odpowiednio oznakowanymi pojazdami. Niestety ciągnie to za sobą większe opłaty dla klientów - gdy platforma startowała, nocne przejazdy za grosze kusiły szczególnie młodych ludzi i studentów. Mimo znacznej podwyżki cen, nadal jednak jest to alternatywa taksówek, a cały proces zamawiania przejazdu z aplikacji nie jest skomplikowany czy wyjątkowo czasochłonny.

Jak to wygląda od strony kierowcy?

Dlaczego czasami nikt nie chce zaakceptować naszego wezwania? Po pierwsze, kierowcy wolą dłuższe kursy, jeśli do przejechania mamy jakieś 5-10 kilometrów, mało który kierowca będzie chciał nas podrzucić, a już wcale w środku nocy. W woj. śląskim mamy dużo miast do ogarnięcia, a jednocześnie małe odległości między nimi, więc średnia stawka za jeden kurs jest najniższa w całym kraju!

Po drugie, kierowcy nie mają zapłacone za dojazd do klienta, więc im bliżej do niego mają, tym większe szanse że odpowiedzą na wezwanie. Nie opłaca im się pzecież przebijać na przykład z Katowic do Rudy Śląskiej by zawieźć nas do Chorzowa.

To wszystko, plus coraz droższe przejazdy, sprawia, że wiele osób odwraca się w kierunku Bolta czy Free Now, a nawet tradycyjnych taksówek! Jednak klientów Uberowi i tak nie braknie, więc zapotrzebowanie na kierowców cały czas jest.

Uber - czy trzeba mieć swój samochód i firmę?

Kierowcy Ubera mogą założyć własną działalność w celu realizowania kursów, ale nie muszą. Platforma udostępnia także listę polecanych partnerów flotowych, które zajmą się za nas kwestiami formalnymi, rozliczaniem PIT czy wyposażeniem pojazdu w odpowiedni sprzęt.

Kierowcy Ubera nie muszą kupować własnego auta, gdyż samochody również są wypożyczane przez firmy flotowe. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to generowało znaczne, dodatkowe koszty.

Ile zarabia kierowca Ubera w Śląskiem? Znamy średnie stawki ...

Za wynajęcie pojazdu do pracy w Uberze zapłacimy od 550 do 900 zł tygodniowo. Większość z nich to auta hybrydowe lub posiadające instalację LPG, co pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne.

Kierowca Uber - jakie są wymogi?

Osoby, które chcą pracować jako kierowca Ubera, muszą spełniać następujące warunki:

  • ukończony 20. rok życia,
  • ważne prawo jazdy (co najmniej rok),
  • ważny dowód tożsamości,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • potwierdzenie przeprowadzania badania psychologicznego i medycznego,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • licencja taxi.

Kierowca Ubera powinien mieć także pojazd przystosowany do przewozu osób. Wymogi dotyczące samochodów, stawiane przez Ubera to m.in.

  • rok produkcji - co najmniej 2004 r. lub 2005 r. w przypadku Warszawy,
  • miejsce rejestracji - tylko w krajach UE,
  • liczba pasażerów - pojazd powinien być zarejestrowany na co najmniej 5 osób oraz posiadać 4 lub 5 drzwi,
  • stan techniczny - pojazd powinien być w dobrym stanie,
  • dokumenty i oznaczenia - samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC, badania techniczne i odpowiednie oznaczenia.

Co więcej, dobry kierowca Ubera powinien być otwarty, komunikatywny, a także wytrzymały psychicznie i odważny. Niestety, ale nie zawsze będziemy mieli do czynienia z otwartymi i przyjaznymi pasażerami, a różnego rodzaju nieprzyjemne incydenty mogą przytrafić się każdemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto