Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idea miast piętnastominutowych na interaktywnej mapie GZM. Znajdziemy tu najczęściej poszukiwane placówki i usługi, w najbliższym otoczeniu

OPRAC.:
Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Interaktywna mapa dostępna jest na portalu InfoGZM. To narzędzie, które pozwala sprawdzić, jakie podstawowe usługi publiczne, znajdują się w pobliżu dowolnie wybranego punktu na mapie.
Interaktywna mapa dostępna jest na portalu InfoGZM. To narzędzie, które pozwala sprawdzić, jakie podstawowe usługi publiczne, znajdują się w pobliżu dowolnie wybranego punktu na mapie. fot. A. Wiśniewski/ Urząd Miasta Katowice
Według idei miast piętnastominutowych, każdy mieszkaniec powinien zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchomiła właśnie interaktywną mapę, na której będzie można sprawdzić, gdzie w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się najczęściej poszukiwane usługi, takie jak restauracje, kina, parki, a także szkoły czy przychodnie.

Najważniejsze usługi w zasięgu 15 minut

Zapewnienie dostępu do podstawowych usług czy terenów wypoczynku blisko miejsca zamieszkania to coraz powszechniejszy trend w kształtowaniu miast. Sprzyja to integracji społecznej, rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości, a także poprawia jakość środowiska i zdrowie samych mieszkańców, eliminując zbędne korzystanie z samochodu i zachęcając do ruchu pieszego.

- Mówimy o zaspokajaniu podstawowych potrzeb w najbliższej okolicy. Nie każdy w pobliżu miejsca zamieszkania może mieć stadion czy filharmonię, ale każdy powinien mieć dostęp do szkoły, przedszkola, przychodni czy placówki handlowej – mówi Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej.

Interaktywna mapa dostępna jest na portalu InfoGZM. To narzędzie, które pozwala sprawdzić, jakie podstawowe usługi publiczne (istotne dla codziennego życia), znajdują się w pobliżu dowolnie wybranego punktu na mapie, np. własnego miejsca zamieszkania. Wybrany obszar można przeanalizować wg kryterium czasu lub odległości, czyli np. dla zasięgu do 15 minut lub dla odległości do 2000 metrów.

Ponadto można dostosować prędkość przemieszczania się oraz wybrać pomiędzy podróżą pieszą a rowerową. Istnieje też możliwość filtrowania wyników i wyświetlenia danej kategorii obiektu, np.: szkoły, przedszkola i żłobki, kina, teatry, parki. Dla lepszej czytelności wyświetlają się one na mapie w postaci piktogramów. Dodatkowo pokazuje się liczba ludności zamieszkująca w wybranym analizowanym obszarze.

- W tym momencie opracowujemy strategię rozwoju na najbliższe lata, której integralnym elementem będzie model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej. W tym kontekście idea miasta piętnastominutowego jest zgodna z celami, jakie chcemy uzyskać w tym procesie. Interaktywna mapa, którą uruchomiliśmy, pozwala jeszcze lepiej zrozumieć i zobrazować ten trend – tłumaczy Andrzej Kolat.

Idea miasta piętnastominutowego stoi w opozycji do rozwiązań stosowanych w ubiegłym stuleciu, kiedy stawiano na tzw. strefowanie, czyli - osobno strefa zamieszkania, osobno przemysłu i zieleni. To także swoisty powrót do idei miasta „na ludzką skalę”, gdzie duża część przemieszczeń odbywała się w pierwszej kolejności pieszo lub rowerowo, a nie jak dzisiaj – samochodem.

Idea miasta 15-minutowego zyskuje popularność na całym świecie. Z jej założeń już teraz korzystają tak duże ośrodki miejskie jak Paryż, Barcelona, Melbourne, Ottawa, Nowy Jork czy Kopenhaga.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto