Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Parku Kośćiuszki: miały w nim zamieszkać dwa lwiątka z drezdeńskiego cyrku

Justyna Przybytek
Park Kościuszki w Katowicach
Park Kościuszki w Katowicach
Mamy jeden z najpiękniejszych parków w regionie. To właśnie tutaj mieściła się filia katowickiego zoo. Dokładnie tak, w Katowicach było kiedyś zoo

Dolina Trzech Stawów to miejsce na rekreację. Park Kościuszki na relaks. W tym drugim miejscu znajdują się np. drewniany kościółek św. Michała czy też cmentarz żołnierzy radzieckich. Spokój zakłócają jedynie co jakiś czas… dziki. Nie myślcie jednak, że największy park w granicach Katowic to miejsce w którym wieje nudą. Wręcz przeciwnie. Są tu przecież latem koncerty promenadowe, a zimą spontanicznie urządzane bitwy na śnieżki. Jest też w końcu miejsce na sport - tory do gry w bule, oraz zimowy tor saneczkowy.

Być może wspomniane dziki ciągną do parku, bo dawniej był tu… zwierzyniec? A dokładniej filia zoo. Tak, Katowice miały ogród zoologiczny w międzywojniu. Wówczas uważano je zresztą za placówki naukowe. Nasza mieściła się na terenie Miejskiego Ogrodu Naukowego przy ul. Bankowej 7, obok budynku Banku Polskiego (dziś jest tu Wydział Biologii UŚ). Pierwsza, w 1925, została tu utworzona ptaszarnia, potem przybyły cztery lisy i w końcu duma zoo - dwie lwice berberyjskie - podarowana miastu w 1928 przez dyrektora cyrku w Dreźnie. Lwiątka nazwano Saras i Ani. Niebawem w ich sąsiedztwie zagościły niedźwiedź malajski, dwa wilki, sześć małp, hiena, zające, króliki, wiewiórki i świnki morskie.

Druga część ogrodu mieściła się właśnie w parku. Na dużym stawie pływały łabędzie, były też dzikie kaczki, cyranki i kormorany, a w zagrodach jelenie, sarny, osiołki i owce. Planowano nawet przenieść tu lwy, ale pomysł ostatecznie nie wypalił, a lwy powędrowały do Warszawy.

Park imienia Tadeusza Kościuszki jest dopiero od 1925 roku. Został założony jako park miejski w 1888 roku na 6 hektarach. Z czasem przekształcił się w Park Południowy i znacznie poszerzył, o tereny, które miasto wydzierżawiło od przemysłowca Thiele-WIncklera.

Obecnie park im. Kościuszki jest największym zieleńcem w Katowicach. Został zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Występuje tu ok. 90 różnych gatunków drzew, ale dominuje sosna i brzoza. Opiekuje się nim Zakład Zieleni Miejskiej, który włada terenem o powierzchni 514 tys. 890 m kw.

- Codziennym utrzymaniem porządku, pielęgnacją drzew, krzewów i kwiatów oraz odśnieżaniem alejek, placyków i schodów na terenie parku zajmuje się 20 osób - wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.
To także zakład przeprowadza niezbędne naprawy, modernizacje oraz inwestycje w parku. W tym roku przybędzie w nim strefa fitness, czyli siłownia pod chmurką.

- Obok placu zabaw przy ulicy Pięknej. Będzie w niej sześć urządzeń do ćwiczenia różnych partii ciała - zapowiada dyrektor Wołosz. Strefa ma być gotowa już na wiosnę.

Uroczy, drewniany i ma ponad 500 lat.
Uroczy, drewniany kościółek, a wokół morze zieleni -to kościół św. Michała Archanioła w parku Kościuszki. Niewielki kościółek ma już 503 lata. I jest tylko o cztery lata młodszy od Bazyliki św. Piotra w Watykanie!
Świątynia została zbudowana w 1510 roku w Syryni (ziemia rybnicka) i w 1938 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Adama Kocura przeniesiona do Katowic. Drewniany kościółek miał być pierwszym elementem powstającego w parku skansenu. Skansen nie powstał, ale kościółek na szczęście przetrwał. Jest niewielki,
z małym ołtarzykiem i ławami na kilkadziesiąt osób. A mimo tego, to najchętniej wybierane w Katowicach miejsce na ślub, słynne wśród młodych par. Najstarszymi elementami świątyni są prezbiterium i nawa. Można tu też zoba-czyć oresztki pierwotnej polichromii. Zachowały się też: gotycka kropielnica, szesnastowieczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz barokowa ambona. Od 1997 kościół stanowi filię Muzeum Historii Katowic. LOTA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto