Higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo – nowy poradnik MEiN

Materiał informacyjny Instytutu Badań Edukacyjnych
Choć Internet to wspaniałe narzędzie do nauki i zabawy, korzystając z niego trzeba pamiętać, że należy zachować ostrożność. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poradnik, którego stosowanie uchroni uczniów przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

W świecie, w którym Internet staje się nieodłączną częścią codzienności, edukacja cyfrowa stanowi obszar wymagający szczególnej uwagi. Przestrzeń internetowa jest pełna nieograniczonych możliwości, ale również i potencjalnych zagrożeń. Rozwój technologiczny niesie ze sobą wyzwania, których powinniśmy być świadomi. Odpowiednie przygotowanie do nich jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa w sieci.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, w trosce o uczniów, stworzyło poradnik Higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo, który zawiera wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Dzięki uwzględnieniu różnych zagrożeń udało się spisać zestaw wytycznych również dla nauczycieli i rodziców.

  • Dla uczniów
    Podkreślamy kluczowe dla bezpieczeństwa kwestie i zachęcamy do ostrożności w nawiązywaniu kontaktów. Przypominamy, że w sieci zostaje ślad wszelkiej naszej aktywności.
  • Dla nauczycieli
    Zwracamy uwagę na konieczność nauczania, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jak reagować na patologiczne zachowania w sieci.
  • Dla rodziców
    Przypominamy, jak ważne jest monitorowanie cyfrowych aktywności dzieci i budowanie zdrowych relacji online.

Chcemy podążać za rozwojem technologii cyfrowych i uczyć odpowiedzialnego korzystania z nich. Publikacja poradnika ma zwrócić uwagę na świadome zachowanie bezpieczeństwa w sieci.

Ten oraz inne poradniki MEiN dotyczące nowych technologii znajdziesz na portalu Edukacja.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto