Hack Heores - konkurs programistyczny dla uczniów. Ich zadaniem jest stworzenie aplikacji zdrowotnych

OPRAC.: Redakcja
Radosław Gołąbek, dyrektor SAP Labs Poland. Fundacja Media 3.0 wspólnie z koncernem SAP SE po raz piąty organizuje ogólnopolski konkurs programistyczny Hack Heores. Tematem tegorocznej edycji jest zdrowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe
Fundacja Media 3.0 wspólnie z koncernem SAP SE po raz piąty organizuje ogólnopolski konkurs programistyczny Hack Heores. Tematem tegorocznej edycji jest zdrowie. Uczniowie z całej Polski tworzą aplikacje, które mają wspierać nasze zdrowie, zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym. Wiele z tych aplikacji będzie mogło nas wesprzeć w najbliższych miesiącach.

Technologia wspiera nasze zdrowie

Fundacja Media 3.0 wspólnie z koncernem SAP SE po raz piąty organizuje ogólnopolski konkurs programistyczny Hack Heores. Tematem tegorocznej edycji jest zdrowie. Uczniowie z całej Polski tworzą aplikacje, które mają wspierać nasze zdrowie, zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym. Wiele z tych aplikacji będzie mogło nas wesprzeć w najbliższych miesiącach.

O tym, jak technologia pomaga w walce z Covid-19, a także o korzyściach z nauki programowania rozmawiamy z Radosławem Gołąbkiem, dyrektorem SAP Labs Poland

Dlaczego, twoim zdaniem, warto interesować się programowaniem już w szkole średniej?
Niezależnie od używanego języka programowania czy technologii, programowanie uczy jak można wykorzystywać dane oraz zmienne do uzyskania właściwego rezultatu. Programowanie uczy jak duże zagadnienie podzielić na mniejsze problemy, które można rozwiązywać aplikując różnego rodzaju algorytmy bądź funkcje. Wiedza o tym jak ująć i podzielić duży problem na mniejsze przydaje się w każdej dziedzinie. Umiejętność programowania nie tylko przydaje się w tworzeniu aplikacji, ale uczy kreatywnego oraz analitycznego myślenia, które jest niezbędne w coraz to większej liczbie wykonywanych zawodów.
Programista jest tłumaczem między światem cyfrowym, językiem rozumianym przez maszyny i programy, a ludźmi i ich potrzebami.
Nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień stać się mistrzami w programowaniu, tak jak nie od razu nauczymy się mówić płynnie w obcym języku, na wszystko potrzeba poświęcenia czasu, dlatego zachęcam gorąco do poznania najnowszych technologii i języków programowania jak najwcześniej. Jak również zachęcam do dzielenia się wynikami swojej pracy ze znajomymi, aby móc poprawiać swoje rozwiązania i starać się dostosować swoje programy do wymagań pierwszych klientów. Nauka programowania daje wyjątkowo dużo twórczej satysfakcji.

Uczniowie w ciągu dwóch tygodniu musieli przygotować aplikację, masz dla nich jakieś rady na przyszłość?
W hackathonie trzeba jak najszybciej zdecydować się jaki jest nasz CEL – jakie rozwiązanie chcemy pokazać po 2 tygodniach pracy. Także nawet zanim zdecydujemy się na technologię i zaczniemy programować, musimy dobrze zdefiniować ogólny obraz naszej aplikacji. Dopiero później przystąpmy do doboru technologii – najlepiej znanej wszystkim członkom zespołu, aby uniknąć błędów wynikających z nauki technologii podczas pracy.
Dobrze jest również zdefiniować rolę poszczególnych członków zespołu – można podzielić aplikację na mniejsze moduły i albo wydzielić pracę nad poszczególnymi modułami pojedynczym osobom, albo wręcz odwrotnie – podzielić aplikację na warstwy i przydzielić daną warstwę określonej osobie. Powyższy podział w dużej mierze zależy od składu zespołu – czy mamy zespół tzw. Full-Stack developerów, którzy są w stanie napisać całość aplikacji od bazy danych po warstwę prezentacji, czy też mamy osoby specjalizujące się w różnych dziedzinach – grafika odpowiedzialnego za interfejs, osobę tworzącą bazę danych oraz specjalistę od logiki i procesów w aplikacji.
2 tygodnie to zbyt mało czasu, aby przygotować w pełni działające rozwiązanie, przynajmniej nie powinniśmy zaczynać pracy z takim nastawieniem – powinniśmy przygotować się na to, że mniej istotne elementy aplikacji nie będą gotowe na czas. Hackathon powinien być traktowany jako 2 tygodniowy wysiłek, dzięki któremu powstaną podwaliny pod aplikację – proof of concept, który może być kontynuowany i rozwijany później przez zespół.

Czy, Twoim zdaniem, technologia może pomóc w walce z COVID-19?
Technologia od samego początku pandemii pomaga i wspiera działania o charakterze medycznym, oraz społeczno-gospodarczym. Modele matematyczne pozwalają na analizowanie trajektorii krzywej zachorowań oraz przewidywać możliwy rozwój sytuacji w skali regionu, kraju, kontynentu. W przypadku pandemii widzimy jak wiele witryn internetowych niemalże w czasie rzeczywistym analizuje sytuację w każdym kraju – to pozwala na przygotowanie strategii walki z koronawirusem.
Dodatkowo technologia pozwala na eliminowanie ryzyka lub zmniejszenie rozprzestrzeniania wirusa. W Niemczech firma SAP we współpracy z Deutsche Telekom, i dzięki pracy ponad 7 tysięcy pasjonatów, stworzyła aplikację Corona-Warn-App zbudowaną jako Open Source w zaledwie 50 dni. Aplikacja na telefon działa za dzięki wykorzystaniu Bluetooth do wymiany kodów z użytkownikami aplikacji, którzy znajdują się w odległości 1,5 metra od siebie przez okres co najmniej 10 minut. Każda osoba, która uzyska pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, może dobrowolnie udostępnić te informacje aplikacji. Inni użytkownicy aplikacji są następnie powiadamiani o tym, kiedy, jak długo i na jaką odległość mieli kontakt z osobą zakażoną w ciągu 14 dni. To pozwala im zdecydować o tym, czy nie wykonać testu na obecność wirusa lub ograniczyć swoje kontakty z innymi osobami.
Wykorzystanie najnowszych technologii cloudowych pozwala wielu laboratoriom pracować i dzielić się wynikami w czasie rzeczywistym - bez zwłoki, która byłaby obecna w bardziej tradycyjnych środkach komunikacji.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie