Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gracz, a może rywal? Dowiedz się, jakim typem partnerki jesteś

abcZdrowie.pl
by LianaAn / CC BY 2.0 (flickr)
Jakim typem kobiety jesteś dla twojego mężczyzny? Czy oboje czerpiecie satysfakcję z waszego związku? Sprawdź, ile jest w tobie przyjaciółki, kochanki, rywalki, a ile niewolnicy.

Każdy z nas ma swój indywidualny charakter i – często prezentowane nawet nieświadomie – podejście do związków. W toku różnych obserwacji i doświadczeń stworzono już konkretne klasyfikacje kobiecych typów wyróżnionych na podstawie sposobów wchodzenia w związki. Jeden z nich wyróżnia 10 różnych postaw, które może przybierać kobieta w bliskich relacjach z mężczyzną. Dowiedz się, czy jesteś typem gracza, czy rywalki. A może jednak księżniczką?

Kobiecy eliksir
Należy rozpocząć od tego, że każda kobieta jest specyficzną miksturą, mieszanką kilku z poniższych typów. Rzadko zdarza się, żeby prezentowała zachowania charakterystyczne tylko i wyłącznie dla jednego z nich. Zdarza się również, że do pewnych zachowań zmusza kobietę sytuacja, w której się znalazła. Jeżeli jednak nie chce się z nimi identyfikować, prawdopodobnie będzie odczuwała duży dyskomfort, a nawet dążyła do rozpadu takiej relacji.

Kobieta przyjaciółka
Kiedy kobieta jest przyjaciółką, dba zarówno o siebie, jak i o partnera. Dla obojga ważna jest tu obopólna satysfakcja oraz budowanie relacji w oparciu o pozytywne emocje, a w konsekwencji rodzącej też takie skojarzenia. Takie podejście wymaga dojrzałości i równowagi emocjonalnej od każdego z partnerów. Dopiero dzięki temu możliwe jest budowanie partnerskiej relacji.

Kobieta kochanka
Relacje damsko-męskie opierają się również o bliską, fizyczną intymność. Dla kochanki seks jest ważną sferą związku, a nie jedynie obowiązkiem bądź sposobem na spędzanie wspólnego czasu (gdy w telewizji nie ma akurat ciekawego filmu albo chwilowo brak w domu połączenia z Internetem) albo n arozładowanie frustracji. Faktem jest, że kontakt fizyczny powinien budzić pewne pozytywne napięcia tak, by czuli oni chęć zbliżenia. Ostatecznie, dla kochanki ważna jest wysoka jakość seksu w związku.

Co ciekawe, specjaliści twierdzą, że sukces małżeński zależy od umiejętnego połączenia ról partnera i kochanki.

Kobieta księżniczka
Obserwując znane nam pary, być może natkniemy się na kobiety księżniczki, które nastawione są tylko i wyłącznie na branie. Partner jest wówczas zawsze dawcą. Chodzi tu zarówno o emocje, jak i rzeczy materialne. Jeżeli kobieta nie jest adorowana i rozpieszczana, dotkliwie to odczuwa i często również komunikuje. Związek, w którym ona nic nie otrzymuje albo dostaje mało, a partner wymaga od niej także zaangażowania, uważa za nieudany.

Kobieta dziecko
W relacji, w której kobieta wchodzi w rolę dziecka, dominuje mężczyzna. Kobieta czerpie ze związku, ale jej zachowanie wynika raczej z braku umiejętności wzięcia na siebie pewnej odpowiedzialności – za związek, podejmowane przez siebie decyzje, drugą osobę – aniżeli z wyrachowania. Takie postawy rodzą się u kobiet, które nie doświadczyły wystarczającej opiekuńczości ze strony ojca.

Kobieta echo
Z kolei kobieta echo jest czystą kartą, która wypełnia się w miarę poznawania mężczyzny. Wypełnia się jego światem wartości, jego poglądami, opiniami, a w końcu i sposobem spędzania czasu. Nie umie zarysować swojej indywidualności i dostosowuje się do każdego kolejnego partnera, z którym jest, nawet jeżeli prezentują oni zupełnie odmienne od siebie style życia. Nie chodzi tu o umiejętność kompromisu, ale wręcz o kopiowanie czyjegoś życia kosztem własnego dorobku doświadczeń.

Kobieta niewolnica
Niewolnica wchodzi w patologiczne związki. Mężczyzna nie tylko dominuje, ale rozbudza w niej lęk i poczucie zagrożenia, poniżając psychicznie i/lub fizycznie. Kobieta unika konfliktów i nieprzyjemności, zupełnie ustępując i przyjmując te objawy znęcania się, zamiast przeciwstawić się takiej destrukcyjnej dla niej relacji.

Kobieta matka
Z kolei matka jest przeciwieństwem dziecka. Jest ona zazwyczaj silna i podejmuje się wszystkiego, co ważne (zarabia na utrzymanie rodziny, prowadzi dom, wychowuje dzieci), zupełnie odciążając w tym mężczyznę lub wręcz przeciwnie – nie dopuszczając go do tych sfer. Mężczyźni, którzy czują się dobrze w takich związkach są zazwyczaj niedojrzali i nie czują potrzeby wejścia w rolę głowy rodziny. Rozkład sił jest tu więc bardzo nierówny, a gdy pojawiają się dzieci, mężczyzna chce mieć prawa jak jedno z nich, nie biorąc na siebie obowiązku ich wychowania.

Kobieta gracz
Kobieta gracz czerpie przyjemność z intryg i sytuacji, w których nic nie jest jasne. Związek jest dla niej grą, w której wygraną stanowi umiejętność wyprowadzenia mężczyzny „w pole”. Nie darzy go szacunkiem, ale przyjmuje, że reguły związku ogólnie zakładają wierność. Przyjemność sprawia jej łamanie tych zasad, a przy tym uniknięcie przyłapania. Jest to wynik – zazwyczaj ukrytej – złości czy agresji wobec partnera lub mężczyzn w ogóle.

Kobieta rywalka
Tymczasem rywalka traktuje związek jako nieco inną grę. Kobieta próbuje dominować i udowadniać swoje racje za każdym razem, gdy tylko jest to możliwe. Przeważnie sama wyszukuje też takie sytuacje i dobitnie pokazuje, że jest lepsza – zawodowo, towarzysko czy nawet biorąc pod uwagę życie erotyczne. Mężczyzna ma się jej podporządkować.

Kobieta dyplomatka
Tymczasem dyplomatka, świadoma różnic pomiędzy obojgiem płci, dąży do zachowania harmonii w związku. Kieruje się przy tym rozwagą, a mniej instynktem. Celem jest przede wszystkim przystosowanie się dwojga osób do wzajemnego pożycia, co nie jest złe. Kobiety takie określa się często jako dojrzałe.

Które z powyższych zachowań dominują w waszym związku? A może w zależności od sytuacji (np. w domu i u teściów) wchodzicie w różne role? Czy ma to wpływ na to, co oboje o sobie myślicie? Czy wymieniacie się wzajemnie wrażeniami, które na sobie wywołujecie? To kwestie do przemyślenia dla was dwojga.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto