Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos czytelnika: Kiedyś honorowi krwiodawcy byli w Polsce szanowani i doceniani. A dziś?

Monika Krężel
Honorowi dawcy krwi otrzymują m.in. posiłek regeneracyjny
Honorowi dawcy krwi otrzymują m.in. posiłek regeneracyjny Wojciech Matusik
Zdzisław Wojtasik z Częstochowy był w przeszłości honorowym krwiodawcą. - W ciągu 25 lat oddałem 25 litrów krwi - podkreśla. - Wydaje mi się, że dzisiaj uprawnienia honorowych dawców krwi są o wiele uboższe niż w przeszłości - dodaje.

Nasz Czytelnik, żeby kiedyś oddać krew, musiał jeździć aż do Katowic. - Nie było łatwo, ale człowiek chciał pomagać - mówi. Zaznacza, że zawsze bardzo aktywnie uczestniczył w akcjach oddawania krwi. - Ale też kiedyś krwiodawcy mieli różne drobne przywileje, np. bezpłatne lekarstwa. Poza tym działały bardzo prężnie kluby honorowych dawców krwi, które organizowały spotkania.

Po latach nasz Czytelnik zachorował na cukrzycę. - Wydaje mi się, że kluby honorowych dawców krwi już nie działają tak prężnie jak kiedyś. Może gazeta zajmie się tematem honorowych dawców krwi? Może udałoby się w jakiś sposób podać pełną listę leków, jeśli w ogóle przysługują one byłym i obecnym krwiodawcom? - proponuje.

- Takie informacje, z przypomnieniem przywilejów, które należą się krwiodawcom, będą bardzo interesujące - uważa Zdzisław Wojtasik. - Na pewno jest duża grupa emerytów, byłych krwiodawców, którym się to przyda. Do tego można dokładnie wyjaśnić, jak w rozliczeniu PIT traktowane jest oddawanie krwi, bo kiedyś były jakieś ulgi z tego tytułu - dodaje Czytelnik.

Czekolada, wolne w pracy, a nawet zwrot za bilet

Po oddaniu krwi dawcy przysługuje:

posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (18 840 kJ),

zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,

zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.

Dawcom krwi rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzys-kania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje także ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Po donacji krwiodawca może otrzymać bezpłatnie wyniki następujących badań laboratoryjnych:

morfologia,

grupa krwi,

test kiłowy na obecność antygenu HBs, DNA-HBV przeciwciał anty HCV, RNA HCV, przeciwciał anty HIV, RNA HIV.

Oddając systematycznie krew, krwiodawca badany jest każdorazowo przez lekarza, który - w razie stwierdzenia istotnych odchyleń od stanu prawidłowego - może skierować go do właściwej placówki służby zdrowia w celu objęcia dalszą opieką i leczeniem. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową przebiegającą długo w sposób bezobjawowy.

Źródło: Instytut Hematologii i Transfuzjologii, informacje na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Wartość oddanej krwi można odliczyć od dochodu
Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach

W rozliczeniu za rok 2011, podobnie jak w rozliczeniu za rok 2010, podatnicy składający PIT-37 i PIT-36 mogą odliczyć od dochodu wartość od-danej krwi i jej składników (np. osocza). Niezależnie od tego, czy podatnik oddał honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty odliczenia stosuje się przelicznik w wysokości 130 zł za 1 litr. Warto pamiętać, że odliczenie na cele honorowego krwiodawstwa jest limitowane i - łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne - nie może przekroczyć 6 procent dochodu.

W rozliczeniu za rok 2011 r. wysokość podlegającej odliczeniu darowizny na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej, realizującej zadania w zakresie pobierania krwi, o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Z ulgi dla honorowych krwiodawców mogą skorzystać również podatnicy opodatkowani na zasadzie ryczałtu od
przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) - w ich wypadku wartość darowizny odliczana jest od osiągniętego przychodu, do przychodu odnosi się również 6-procentowy limit odliczenia.

Do zeznania (PIT-28, PIT-37, PIT-36) podatnik dołącza formularz PIT/O, w którym wykazuje kwotę przekazanej darowizny (część B), kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego - nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew (część D).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto