Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna makieta Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powstała na Politechnice Śląskiej w Gliwicach [ZDJĘCIA]

MAKI
Gigantyczna makieta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Została wykonana w skali 1:500 i tworzy ją w sumie 49 modułów, prezentujących strukturę zabudowy 41 centrów miast i gmin Metropolii.

Elementów jest więcej niż metropolitalnych gmin, ponieważ niektóre miasta zostały zaprezentowane na kilku polach. Makiecie towarzyszą również dedykowane plansze prezentujące dane.
Gigantyczna makieta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Została wykonana w skali 1:500 i tworzy ją w sumie 49 modułów, prezentujących strukturę zabudowy 41 centrów miast i gmin Metropolii. Elementów jest więcej niż metropolitalnych gmin, ponieważ niektóre miasta zostały zaprezentowane na kilku polach. Makiecie towarzyszą również dedykowane plansze prezentujące dane. Arkadiusz Gola
Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska jak na dłoni. Gigantyczna makieta Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powstała na Wydziale Architektury w Gliwicach. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Czym jest metropolia? Jak wygląda metropolia? Jak przedstawić metropolię? Właśnie na te pytania od marca próbowała odpowiedzieć grupa 43 studentów III roku architektury, którzy podczas zajęć „Struktura Miasta” stworzyli gigantyczną makietę centrów miast i gmin, tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Projekt został zrealizowany we współpracy z GZM.

Makieta została wykonana w skali 1:500 i tworzy ją w sumie 49 modułów, prezentujących strukturę zabudowy 41 centrów miast i gmin Metropolii. Elementów jest nieco więcej niż metropolitalnych gmin, ponieważ niektóre miasta, ze względu na złożoność ich zabudowy, zostały zaprezentowane na kilku polach. Miniatura Metropolii ma 5 metrów długości i 2,5 metrów szerokości. Towarzyszą jej również dedykowane plansze, prezentujące dane przeanalizowane przez studentów, a dotyczą one m.in. rozkładu struktury zabudowy w Metropolii czy struktury demograficznej.

- Teraz każdy z nas może zobaczyć jak wygląda Metropolia w miniaturce – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która odpowiada za kwestie związane z planowaniem przestrzennym. Taka makieta centrów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od marca tego roku była budowana przez 43 studentów.
Projekt został zrealizowany we współpracy z Metropolią. We wtorek makieta oraz projekt zostały zaprezentowane na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Będzie można ją tam oglądać do 19 czerwca, a później trafi do Urzędu Metropolitalnego w Katowicach.

Tak wygląda gigantyczna makieta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Rozpoznajecie swoje miasta?

Wystawę i prezentację projektu wykonanego w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zrealizował zespół pod kierunkiem dr. inż. arch. Tomasza Bradeckiego (pomysłodawca) wraz z dr hab. inż. arch. Krzysztofem Kafką oraz z 43-osobową grupą studentów III roku w ramach przedmiotu „Struktura Miasta” prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Kamińskiego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

My nie uczymy urbanistyki w klasyczny sposób, ale zbliżamy się do planowania przestrzennego - mówił prof. Kamiński, gratulując prowadzącym i studentom pomysłu i zaangażowania.

Stworzenie makiety jest wynikiem eksperymentalnego podejścia, przeprowadzonego w formule PBL, czyli project based learning.

- Formuła PBL polega na nauczaniu poprzez projekty, które opracowywane są na podstawie danych dotyczących konkretnego obszaru z uwzględnieniem jego rzeczywistej specyfiki – wyjaśniał dr inż. arch. Tomasz Bradecki z Politechniki Śląskiej.

- Każdą formę elementów struktury miast można przedstawić jako model rzeczywisty lub cyfrowy. Modele można zaprezentować w formie: wirtualnej prezentacji modeli 3D oraz poprzez syntetyczne modele rzeczywiste w formie makiet. Celem projektu była realizacja ujednoliconej prezentacji cyfrowej oraz publikacji poświęconej podstawowym informacjom na temat Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Drugim celem była realizacja makiety rzeczywistej na podstawie wcześniej przygotowanego modelu 3D - dodawał.

Podczas wtorkowej prezentacji studenci, którzy brali udział w realizacji tego projektu, otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najbardziej wyróżniający się - otrzymali metropolitalne gadżety.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto