Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz wspiera walkę ze smogiem. Zobacz jak

Redakcja
Smog-Stop to hasło kampanii antysmogowej i tytuł finansowego programu wsparcia walki z niską emisją
Smog-Stop to hasło kampanii antysmogowej i tytuł finansowego programu wsparcia walki z niską emisją

Uchwała antysmogowa przyjęta w kwietniu tego roku przez Sejmik Województwa Śląskiego już za trzy dni wchodzi w życie. Określa jasno, czym wolno, a czym nie można palić w piecach, wyznacza terminy wymiany starych kotłów na nowe, niskoemisyjne. Nie precyzuje jednak, bo to nie mieści się w ramach prawnych dokumentu, jakim jest uchwała, skąd wziąć pieniądze na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Tym już zajmuje się WFOŚiGW w Katowicach, i to od dawna.

Dotacje dla samorządów

Od 2002 roku katowicki Fundusz, jako pierwszy w kraju finansuje wdrożenie obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. Pieniądze z WFOŚiGW przekazywane są za pośrednictwem gmin na wymianę lub modernizację systemów grzewczych , jak również na termomodernizację indywidualnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi około 50 do 70 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Z tej formy wsparcia skorzystało już wiele gmin. Ale jest też inna możliwość otrzymania pieniędzy na walkę z niską emisją. Latem ubiegłego roku Fundusz uruchomił pilotażowy program skierowany bezpośrednio do mieszkańców - właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Było tylu chętnych, że program wszedł już na stałe do pakietu dotacyjnego Funduszu.

O dofinansowanie z Funduszu można starać się za pośrednictwem gminy lub osobiście


Ile było, a ile jest pieniędzy?

W pierwszej edycji programu, który teraz nosi nazwę Smog-Stop, wszyscy, którzy przeszli pozytywnie ocenę formalną wniosku, uzyskali wsparcie dotacyjne. Oczywiście, prócz wymiany starych kopciuchów na nowe piece mieszkańcy wnioskowali i uzyskali dofinansowanie na wiele zabiegów termomodernizacyjnych, które pozwolą oszczędzać energię na docieplenie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, budowę lub modernizację instalacji wewnętrznej c.o., zabudowę instalacji solarnych.

Pierwotnie Fundusz zamierzał przeznaczyć na pilotażowy program kwotę 2 milionów złotych. Jednak tak duży odzew ze strony mieszkańców województwa spowodował zwiększenie tej kwoty do 4,2 miliona złotych. Teraz trwa kolejne „rozdanie” w ramach programu Smog-Stop i pula wniosków oraz pieniędzy wciąż rośnie.

Na co może liczyć Kowalski?

Na przełomie września i października, na stronie internetowej Funduszu ukaże się informacja o wynikach naboru wniosków w ramach obecnej edycji programu Smog-Stop. Do wszystkich osób, które uzyskały pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji, wysłane zostanie również pismo szczegółowo określające wysokość i warunki dofinansowania.
Natomiast tym, którzy jeszcze wniosków nie składali, pozostaje poczekać i wcześniej dowiedzieć się, na co można wydać pieniądze z programu dotacyjnego Smog-Stop. Po pierwsze, na wymianę źródeł ciepła na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie. Do dofinansowania kwalifikują się kotły węglowe z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy lub kotły opalane biomasą, spełniające wymogi 4 lub 5 klasy, a także pompy ciepła, kotły gazowe lub olejowe. Fundusz dofinansuje np. docieplenie przegród budowlanych (ścian, stropodachów), wymianę okien i drzwi, modernizację lub budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania.
I jeszcze jedno ważne pytanie, które mogą zadać mieszkańcy - czy będzie kolejny nabór indywidualnych wniosków w ramach progarmu Smog-Stop? - Oczywiście, będzie kolejny nabór - i to niejeden - mówi prezes Funduszu Andrzej Pilot, dodając: „Bezsensem przecież byłoby rozbudzanie oczekiwań społecznych bez możliwości ich spełnienia”. (ET)

Jeśli mamy poradzić sobie ze smogiem, to nie wystarczy prawo. Potrzebne są niemałe pieniądze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto