Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franz Waxman będzie miał ulicę w Katowicach

mer
Wybitny niemiecki kompozytor, zdobywca Oscara lub może po prostu chorzowianin. Franz Waxman ma już ulicę w mieście, w którym przyszło mu się urodzić. Teraz jego imię otrzyma także jedna z katowickich ulic.

Franz Waxman (właściwie Franz Wachsmann) nie żyje od blisko pięćdziesięciu lat, ale mimo to doczekał się własnej strony internetowej a jego twórczość bez trudu odnajdujemy w portalu youtube.

Ten utalentowany kompozytor urodził się w 1906 roku w niemiecko-żydowskiej rodzinie na Górnym Śląsku, w Królewskiej Hucie. Z miasta znanego nam dziś jako Chorzów wyemigrował w 1933 roku, a jego prawdziwa kariera rozpoczęła się po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował m.in. z Alfredem Hichcockiem i Billym Wilderem.

Stworzył muzykę do ponad dwustu filmów. Dwa razy otrzymał statuetkę Oscara (muzyka do filmów: "Bulwar Zachodzącego Słońca" Wildera w 1951 i "Miejsce pod słońcem" George'a Stevensa w 1952).

Od niedawna Waxman ma swoją ulicę w Chorzowie. A na wniosek Ruchu Autonomii Śląska nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się katowiccy radni.

W magistracie podjęto już decyzję, że imię Waxmana otrzyma ulica na chorzowsko-katowickim pograniczu (według dokumentu sporządzonego w UM Katowice będzie to ulica pomiędzy ul. ks. Jana Gałeczki w Chorzowie a centrum handlowym Auchan na Osiedlu Tysiąclecia).

Ciekawostki z życia Waxmana:

- Jako 3-letnie dziecko uległ poważnemu wypadkowi. Podczas zabawy wylał na siebie wrzątek i na trwałe uszkodził wzrok. Od tamtej pory nosił bardzo mocne okulary.
- Franz Waxman miał piątkę rodzeństwa, ale tylko on został muzykiem. Wcześniej w jego rodzinie nie było nikogo, kto zajmowałby się komponowaniem czy profesjonalną grą na jakimś instrumencie.
- Wolą ojca Franza było, by syn zamiast myśleć o muzyce, zajął się pracą w banku. Waxman przepracował w ten sposób ponad dwa lata, a całe zarobione pieniądze wydawał na... lekcje muzyki.
- W młodości grywał w berlińskich klubach, w których przed dojściem nazistów do władzy królował bardzo młody wówczas jazz. Waxman występował w formacji "Weintraub Syncopators", która była pionierem w tym nurcie muzycznym na terenie Niemiec.
- Z muzyką filmową zetknął się podczas prac nad kultowym "Błękitnym aniołem" z Marleną Dietrich w roli głównej. Waxman dyrygował orkiestrą, która nagrywała muzykę do tego obrazu.

Posłuchaj, jak brzmią nagrodzone Oscarami dzieła Waxmana:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto