Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika - ludzie będą produkować prąd. To nowy kierunek działań MTG

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Mieszkańcy Miastka będą produkować prąd z energii słonecznej
Mieszkańcy Miastka będą produkować prąd z energii słonecznej naszemiasto.pl
Mieszkańcy Miastka zakładają klaster energetyczny by móc produkować prąd i sprzedawać go do sieci. Inauguracyjne spotkanie już 31 sierpnia. Będzie to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy taki projekt na Pomorzu. Po solarach dla MTG nowym celem jest fotowoltaika.

Jego uruchomienie jest możliwe po tym jak w piątek 26 lipca Sejm przyjął tzw. trójpak, co otwiera drogę do tworzenia rozproszonych źródeł energii. W praktyce to instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach domów, które energię słoneczną przetworzą na elektryczną.

W Miastku nad uruchomieniem klastra energetycznego czuwa Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze, które dotychczas wyposażyło mieszkańców w prawie 700 instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej. Nowy projekt zakłada współpracę MTG i gminy Miastko z Energą Operator poprzez montaż rozproszonych sieci energetycznych. Ponadto w okolicach wsi Wałdowo ma być zbudowana samorządowa farma fotowoltaiczna.

- 31 sierpnia organizujemy imprezę integracyjno-promocyjną. Zapraszamy wszystkich 611 członków MTG i każdą inną osobę zainteresowaną takim projektem, bo wspólnie stworzymy klaster energetyczny - mówi Aleksander Szopa, prezes MTG.

Kolejnym krokiem będzie wspólne pozyskanie funduszy ma masowy montaż instalacji fotowoltaicznych. Projekt ten odbywa się pod patronatem koncernu Energa, który zamierza kupować energię elektryczną od mieszkańców gminy Miastko. Byłyby to nadwyżki wyprodukowane w instalacjach fotowoltaicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba fizyczna nie posiadająca działalności gospodarczej będzie mogła produkować energię w mikroinstalacji OZE (do 40kW), a także uzyska bezpłatne przyłączenie do sieci dystrybucyjnej oraz gwarancję zakupu energii przez sprzedawcę z urzędu. Stawkę płatności ograniczono do 80 proc. średniej ceny sprzedaży energii z poprzedniego roku kalendarzowego.

Dodajmy, że tzw. trójpak jest tylko rozwiązaniem doraźnym. Do końca roku ma być przyjęta ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która rozstrzygnie m.in. sposób współfinansowania instalacji fotowoltaicznych. Bo fotowoltaika ma być sposobem na ekologiczny (i tani) prąd.

Przeczytaj też o konferencji nt. odnawialnych źródeł energii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto