Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Flyspot Katowice przy Chorzowskiej. Budowa tunelu aerodynamicznego ruszyła

LOTA
Flyspot w Warszawie: Identyczny powstanie w Katowicach
Flyspot w Warszawie: Identyczny powstanie w Katowicach Mat Flyspot
Rozpoczęła się budowa Flyspot Katowice, tunelu aerodynamicznego, który powstanie przy ulicy Chorzowskiej naprzeciw Silesia City Center. Tunel będzie wierną kopią warszawskiego Flyspot.

- Budowa Flyspot w Katowicach potrwa od 10 do 11 miesięcy – zapowiada Bartosz Więcek z Flyspot.

Jak dodaje start inwestycji nieco się opóźnił przez procedury, które firma musiała dopiąć w Katowicach. - To nie będzie prosta budowa, bo ta technologia wymaga, aby cały budynek wszystkie funkcje konstrukcyjne były precyzyjnie ustalone, ale udało nam się w Warszawie, uda się też w Katowicach – mówi.

Flyspot Katowice ma kosztować 30 mln zł. Od strony technicznej to pionowy tunel z komorą lotu wysoką na 15 metrów, o średnicy 4,5 metra o zamkniętym obiegu powietrza w którym wentylatory dużej mocy wytwarzają jednorodny strumień powietrza o prędkości do 310 km na godzinę. To właśnie w komorze możliwe jest swobodne spadanie lub jak kto woli – lot.

Katowicki kompleks będzie wysoki na około 50 metrów i składać ma się z trzech poziomów. Sercem obiektu będzie tunel aerodynamiczny, a dodatkami centrum konferencyjne i część hotelowa. Budynek będzie niemal kopią warszawskiego, który został nominowany do nagrody architektonicznej Miesa Van Der Rohe.

Flyspot w Warszawie to najpotężniejszy tunel aerodynamiczny świata, do którego ściągają pasjonaci skydivingu z całego świata.

- Od Australii po Amerykę Środkową. Dla spadochroniarzy, to najlepsze urządzenie do treningów, bo na zewnątrz są w stanie skakać osiem razy w ciągu dnia, a łącznie spadają, przy osiąganych prędkościach, przez cztery minuty na dzień, w tunelu spadają łącznie przez godzinę – opowiadał w rozmowie z DZ Więcek. Zawodowcy, to jedna z trzech grup, która bywa w warszawskim Flyspocie, druga, to amatorzy, ci którzy marzą na przykład o skoku ze spadochronem, ale zwyczajnie się boją.

W tunelu swobodne spadanie jest absolutnie bezpieczne, dodatkowo sesje odbywają się pod nadzorem instruktorów, a zanim się rozpoczną każdy z klientów przechodzi odpowiednie szkolenie.

- Najmłodsze dziecko, jakie mieliśmy w tunelu miało 2,5 roku (jeśli w tunelu są dzieci jego moc ograniczona jest do bardzo niskiego poziomu) najstarszy gość, to mężczyzna w wieku 93 lat – wspominał Więcej.

Trzecią grupę klientów stanowią goście biznesowi, którzy w tunelu organizują zabawy integracyjne, czy nawet... konferencje.

Jeden lot w tunelu odpowiada mniej więcej czasowi swobodnego spadania w dwóch standardowych tandemowych skokach spadochronowych z wysokości 4000 metrów. W wypadku skoku spadochronowego faza swobodnego spadania trwa ok 45 sekund. W tunelu aerodynamicznym jeden lot zajmuje 1,5 minuty. Lot w tunelu wbrew pozorom to spory wysiłek fizyczny, w czasie którego pracują mięśnie o których często nie mieliśmy pojęcia, że istnieją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto