Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Flyspot Katowice, drugi po warszawskim tunel aerodynamiczny w Polsce powstanie w Katowicach ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Tunel aerodynamiczny, dokładnie taki sam jak w Warszawie, powstanie w Katowicach. Oba będą, jak już dziś mówią przedstawiciele Flyspot, firmy, która uruchomiła warszawski tunel, najlepszymi tego typu obiektami na świecie.

Flyspot Katowice ma powstać przy ulicy Chorzowskiej naprzeciw Silesia City Center. Budowa ma kosztować 30 mln zł, a otwarcie tunelu planowane jest latem 2016 roku.

Od strony technicznej Flyspot to pionowy tunel z komorą lotu wysoką na 15 metrów, o średnicy 4,5 metra o zamkniętym obiegu powietrza w którym wentylatory dużej mocy wytwarzają jednorodny strumień powietrza o prędkości do 310 km na godzinę. To właśnie w komorze możliwe jest swobodne spadanie lub jak kto woli – lot.

Flyspot w Warszawie to najpotężniejszy tunel aerodynamiczny świata, do którego ściągają pasjonaci skydivingu z całego świata. - Od Australii po Amerykę Środkową. Dla spadochroniarzy, to najlepsze urządzenie do treningów, bo na zewnątrz są w stanie skakać osiem razy w ciągu dnia, a łącznie spadają, przy osiąganych prędkościach, przez cztery minuty na dzień, w tunelu spadają łącznie przez godzinę – wyjaśnia Bartłomiej Więcek z Flyspot.

Zawodowcy, to jedna z trzech grup, która bywa w warszawskim Flyspocie. Tunel został otwarty w rok temu, od tego czasu odwiedziło go kilkanaście tysięcy osób. Druga, to amatorzy. - Nasza ulubiona, ludzie, którzy nigdy z różnych powodów nie skakali na spadochronie, także z powodu strachu – wyjaśnia Więcek. W tunelu swobodne spadanie jest absolutnie bezpieczne, dodatkowo sesje odbywają się pod nadzorem instruktorów, a zanim się rozpoczną każdy z klientów przechodzi odpowiednie szkolenie. - Najmłodsze dziecko, jakie mieliśmy w tunelu miało 2,5 roku (jeśli w tunelu są dzieci jego moc ograniczona jest do bardzo niskiego poziomu) najstarszy gość, to mężczyzna w wieku 93 lat – dodaje Więcej. Trzecią grupę klientów stanowią goście biznesowi, którzy w tunelu organizują zabawy integracyjne, czy nawet... konferencje.

Jeden lot w tunelu odpowiada mniej więcej czasowi swobodnego spadania w dwóch standardowych tandemowych skokach spadochronowych z wysokości 4000 metrów. W wypadku skoku spadochronowego faza swobodnego spadania trwa ok 45 sekund. W tunelu aerodynamicznym jeden lot zajmuje 1,5 minuty. Lot w tunelu wbrew pozorom to spory wysiłek fizyczny, w czasie którego pracują mięśnie o których często nie mieliśmy pojęcia, że istnieją. Więcek przyrównuje lot do trwającego 4 minuty sprintu.

Przedstawiciele Flyspot nie mają wątpliwości, że Katowice są idealnym miejscem na tego typu obiekt. - Katowice, to prawdopodobnie obecnie najlepsze miejsce w Polsce, bardzo duży lokalny rynek, czyli zwykli ludzie, do których chcemy trafić z naszą ofertą. Spadochroniarze i tak przyjadą, przyjadą nawet na koniec świata, jeśli usłyszą, że gdzieś jest dobry tunel – komentuje Więcek. A do Katowic trafią bez problemu. W promilu kilkudziesięciu kilometrów są dwa lotniska, przez miasto przebiega także autostrada.

Rozrywka jednak tania nie będzie, przynajmniej dla amatorów. Za dwa, trwające półtorej minuty, loty płacimy 249 zł. - Ale skok tandemowy jest znacznie droższy, ale leci się krócej – odpowiada Więcek.

Flyspot Katowice ma być kompleksem wysokim na około 50 metrów i składać się z trzech poziomów. Sercem obiektu będzie tunel aerodynamiczny, a dodatkami centrum konferencyjne i część hotelowa. Budynek będzie niemal kopią warszawskiego, który został nominowany do nagrody architektonicznej Miesa Van Der Rohe. Budowa Flyspot Katowice ma potrwać 12 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto