Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Urząd Gminy Boronów

  Urząd Gminy Boronów

  adres:
  42-283 Boronów, Dolna 2
  tel:
  (34) 353-91-00
  e-mail:
  www:
  http://www.boronow.pl
  Zobacz na mapie
  Mówimy po francusku Mówimy po angielsku Dojazd komunikacją miejską Mówimy po niemiecku Ułatwienia dla niepełnosprawnych Parking W pobliżu lotniska

  Boronów to urokliwa miejscowość położona w woj. śląskim we wschodniej części powiatu lublinieckiego. Gmina obejmuje Boronów oraz cztery sołectwa: Dębowa Góra, Grojec, Hucisko, Zumpy oraz przysiółki Doły i Sitki. Walory krajobrazowo-przyrodnicze gminy: falisty i urozmaicony krajobraz, naturalny w większości charakter rzek i strumyków oraz otaczające Boronów lasy spowodowały włączenie całego obszaru Gminy do Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.
  Gmina Boronów to ciekawy punkt turystyczny na mapie woj. śląskiego. Turyści odnajdą tu spokojne zakątki do odpoczynku, jak na przykład stawy w przysiółku Doły wraz z otaczającą je roślinnością i gniazdami lęgowymi łabędzi, wyruszą na wycieczkę rowerowa do rezerwatu Rajchowa Góra, z zachowanymi fragmentami dawnych borów boronowskich, czy poobserwują stanowiska bobrów na Leńcy z charakterystycznymi żeremiami.
  Boronów jest jedną z najstarszych miejscowości śląskich. Najdawniejsze odkryte ślady działalności ludzkiej pochodzą z epoki kamiennej. Mieszkańcy dumni są ze swojego XVI - wiecznego drewnianego kościoła, stanowiącego zabytek klasy zerowej. Kościół jest orientowany, zbudowany na planie krzyża greckiego i zarazem najstarszym drewnianym kościołem na Śląsku na takim planie. Jedną z jego atrakcji są feretrony, czyli dwustronne płaskorzeźby wykonane w drewnie. Ciekawymi zabytkami są drewniane kapliczki przydrożne z XVIII wieku oraz relikty XIX wiecznego budownictwa wiejskiego.
  Oprócz bogactwa historyczno-przyrodniczego, Boronów oferuje mieszkańcom i turystom rozrywkę sportową i kulturalną. Nowoczesny kompleks boisk „Orlik”, hala sportowa, czy boisko LKS „Jedność” dają sposobność do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Bogatą ofertę kulturalną zapewnia natomiast odremontowany Gminny Ośrodek Kultury, z nowoczesną biblioteką i salą widowiskową. Wart podkreślenia jest fakt, że obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  Mieszkańcy chętnie kultywują dawne tradycje i obrzędy. Integrują się podczas lokalnych festynów, które zyskały rozgłos poza granicami gminy. Dożynki, czy Dzień Boronowa to najbardziej oczekiwane imprezy w roku. Na terenie gminy działają dwa stowarzyszenia, mocno zaangażowane w rozwój życia społeczno-kulturalnego mieszkańców.

  Gmina Boronów to prężnie rozwijająca się gmina, która oprócz walorów przyrodniczo-historycznych oferuje nowoczesną infrastrukturę, bogatą ofertę kulturalną i gościnność mieszkańców. Zapraszamy! To nasze motto
  Słowa kluczowe:
  Zgłoś nieaktualne dane