Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma Adventure projektuje wystawę stałą w Muzeum Historii Katowic. Otwarcie we wrześniu

Justyna Przybytek
Nowa wystawa stała w Muzeum Historii Katowic
Nowa wystawa stała w Muzeum Historii Katowic Mat. Prasowe
We wrześniu tego roku zakończy się pierwszy etap modernizacji wystawy stałej w Muzeum Historii Katowic. Ekspozycję w nowoczesnej odsłonie przygotowuje katowicka firma Adventure, ta sama, która zaprojektowała wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Do zaadaptowania na nowo jest powierzchnia około 125 metrów kwadratowych w siedzibie MHK przy ulicy Szafranka w centrum Katowic, na której prezentowana jest wystawa historyczna o Katowicach. W pierwszym etapie prac, którzy koszt to ok. 670 tys. zł, odnowiona zostanie część ekspozycji dotycząca stolicy aglomeracji do 1865 roku.

Najstarsze eksponaty, chociaż nieliczne, pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Przede wszystkim na wystawie zobaczymy jednak dokumenty, pieczęcie, narzędzia pracy, rzeczy osobiste, a także mapy, plany i grafiki przedstawiające dawne widoki Katowic. Obiekty te opowiadają o wsiach, które tutaj powstawały w kolejnych wiekach od czasów średniowiecza, o kuźnicach - bo było ich na terenie dzisiejszych Katowic kilka, i o tym, jak zmienił się krajobraz tego miejsca i życie jego mieszkańców w wyniku industrializacji - opowiada Joanna Tofilska, kierownik działu historii MHK.

Honorowe miejsca na wystawie zajmie odpis królewskiego zarządzenia o nadaniu praw miejskich. - Specjalnie na potrzeby wystawy pozyskano reprodukcje unikatowych litografii Littmanna, przedstawiające: dziewiętnastowieczną Kopalnię Ferdynand, staw w miejscu dzisiejszej ulicy Mickiewicza, albo tętniący życiem, świeżo zbudowany ówczesny dworzec – dodają muzealnicy.

Ekspozycja ma być nowoczesna i multimedialna, a historia opowiadana krótkimi etiudami filmowymi, do których wciąż trwa nabór obsady aktorskiej oraz narratora.

- Będzie to osoba powszechnie znana i silnie związana z Katowicami - mówi Jarema Szandar z firmy Adventure. - To jednak nie jedyna niespodzianka, którą przygotowujemy dla zwiedzających. Nie zabraknie atrakcji interaktywnych, zachęcających do samodzielnego "szperania i sznupania" - edukujących, a jednocześnie stanowiących ciekawą rozrywkę. Na przykład łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym aplikacja "Industrializacja Katowic" pozwoli zwiedzającym samodzielnie prześledzić dynamikę rozwoju dziewiętnastowiecznego przemysłu – dodaje.

Jak zapewniają autorzy wystawy i jej kuratorzy ekspozycja będzie zrozumiała zarówno dla najmłodszych, a ciekawa dla najbardziej dociekliwych pasjonatów historii miasta.

Otwarcie pierwszej, zmodernizowanej części wystawy odbędzie się w ramach jubileuszu 150-lecia Katowic. Drugi etap modernizacji ma się natomiast rozpocząć już po zakończeniu obchodów.
Przypomnijmy, że firma Adventure, która pracuje nad projektem i wykonaniem wystawy jest również autorem wielu innych ekspozycji, między innymi Muzeum Browaru w Żywcu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (koncepcja), czy bardzo głośnej - aktualnie realizowanej wystawy o historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto