Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyka+Nauka królował w przestrzeniach NOSPR w miniony weekend. To był prawdziwy kosmos!

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Festiwal Muzyka+Nauka w NOSPR
Festiwal Muzyka+Nauka w NOSPR fot. Grzegorz Mart
W ostatni weekend czerwca (29-30.06) w siedzibie NOSPR odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyka+Nauka, którego hasłem przewodnim był kosmos.

Przestrzenie NOSPR wypełniły różnorodne wydarzenia skierowane do uczestników w każdym wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne warsztaty tematyczne prowadzone przez naukowców, artystów czy animatorów zajęć edukacyjnych.

Agata Hofelmajer-Roś, animatorka kultury i edukatorka filmowa, pierwszego dnia zaprosiła dzieci w wieku 6-9 lat do stworzenia postaci, scenografii i muzyki w teatrze cieni i do opowiedzenia historii kosmicznej podróży na Księżyc. Warsztaty zakończyły się odegraniem spektaklu przed zaproszoną publicznością.

Inny pomysł na zainteresowanie dzieci muzyką i nauką został zaprezentowany podczas warsztatów “Zmierzyć muzykę” prowadzonych przez Annę Lis i Agnieszkę Szromek w dwóch kategoriach wiekowych. W dwa dni festiwalowe mali uczestnicy zajęć mogli poznać odpowiedź interesujące pytania - Czy można zmierzyć dźwięk? Czy można go zważyć? Zapisać bez nut?? Jak brzmi muzyczna tabliczka mnożenia? Pod okiem animatorek i biorąc pod lupę fizyczne właściwości dźwięku, uczestnicy zmierzyli i zważyli dźwięk przy pomocy sznurka i balonika, przekonali się, że można stworzyć partyturę z klocków lub znaleźć się w samym jej środku i poruszać się po dźwiękach.

Festiwal Muzyka+Nauka był okazją nie tylko do zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń, ale w zamyśle organizatorów był też miejscem rodzinnej aktywności. Wydarzenia familijne przygotowane specjalnie na tę okazję łączyły pokolenia i zapewniały rozrywkę zarówno tym najmłodszym jak i starszym uczestnikom. W foyer na II piętrze rodziny mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych o kosmicznym motywie przewodnim “NOSPRjanie wylądowali”, które prowadzone były przez Joannę Rzepkę-Dziedzic z Galeria Szara.

W tej samej przestrzeni odbywały się interaktywne zajęcia „Młodzi konstruktorzy - tworzymy i budujemy instrumenty muzyczne” prowadzone przez Katarzynę Giedwiłło, Lidię Bień z Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko poznali oryginalne instrumenty z różnych stron świata, mieli możliwość skonstruować własne, na których na zakończenie zajęć mogli wspólnie zagrać.

Na twórcze warsztaty familijne zaprosili też uczestników Asi Mina i Paweł Romańczuk. „Gwiazdy w NOSPR” zgromadziły grupę osób, która zaangażowała się w próbę odczytu graficznej partytury - mapy nieba, na nietypowych instrumentach muzycznych.

Festiwalowy czas był okazją do zdobycia naukowej wiedzy o wszechświecie, kosmosie, fizyce i matematyce, które tak ściśle powiązane są z muzyką. Podczas sobotniej prelekcji „Patent na przebój. Matematyczne wzory klasycznej harmonii i współczesnej piosenki” prowadzonej przez Wojciecha Marca, reżysera dźwięku NOSPR, autora słuchowisk radiowych i nagrań muzycznych, z udziałem muzyków, uczestnicy mogli dowiedzieć się jak matematyczne konstrukcje pozwalają dziś automatyzować tworzenie muzyki, wykrywać harmoniczne schematy popularnych piosenek i łączyć algorytmiczną kompozycję z improwizacją jazzową.

Dla dzieci i młodzieży motyw kosmosu został przedstawiony podczas wykładu i prezentacji audiowizualnej „Sygnały z kosmosu” w sali kameralnej NOSPR.

Marcin Dymiter opowiedział o muzyce inspirowanej kosmosem wskazując na związki między wątkami literackimi, filmami i komiksami, a muzyką, czy szerzej wyobrażeniami kosmosu.

Również Tomasz Rożek podczas wykładu “Dźwięki wszechświata” w sali kameralnej NOSPR pomógł odkryć tajemnicę brzmień kosmosu.

Weekendowy festiwal był też okazją do rodzinnych spacerów. Sobotnia gra terenowa „W Układzie Słonecznym” w labiryncie przed siedzibą NOSPR opierała się na rozwiązywaniu zadań z zakresu budowy Układu Słonecznego. Rozwiązywaniu zagadek, układaniu puzzli i innych aktywnościach wyzwalających w uczestnikach twórczą energię kosmiczną. W niedzielę organizatorzy zaprosili na „Spacer dźwiękowy z Danielem Brożkiem” czyli - zajęcia w terenie dla młodzieży i dorosłych ukierunkowane na słuchanie otoczenia.

Wydarzeniem, które odbyło się w sobotę, był koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Roberta Zieglera. W programie znalazł się utwór kompozytora bijącego rekordy popularności na całym świecie - Philipa Glassa - „Ikar: na krawędzi czasu”. Dzieło łączące muzykę, naukę i film to opowieść o chłopcu, który rzuca wyzwanie niesamowitej potędze czarnej dziury.

Tymczasem na stronie www.nospr.org.pl dostępny jest już repertuar serii koncertów abonamentowych w sezonie 2019/2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto