Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal kultury gruzińskiej w Katowicach

ZAL/mat. organizatora
W Katowicach odbędzie się wielkie święto kultury gruzińskiej dla mieszkańców aglomeracji śląskiej. Katowice dotychczas nie miały podobnego festiwalu, który przybliżałby ich mieszkańcom kulturę kaukaską. Organizatorzy chcieliby zmienić to chociaż na jeden dzień i zabrać wszystkich w magiczną podróż po Gruzji.

W programie m.in. żywe dyskusje, gruzińska kuchnia, wina, opowieści o gruzińskich zwyczajach, muzyka oraz śpiewy, planowany jest występ zespołu Czessband wraz z Aidą, którzy zabiorą katowicką publiczność w 2 godzinną podróż muzyczną w rejony Zakaukazia. Poza tym odbędą się dwa panele dyskusyjne na temat Gruzji. Pierwszy panel pt.„Perspektywy rozwoju Gruzji” ułatwi zrozumienie sytuacji politycznej w Gruzji. W drugim panelu Ślązacy dowiedzą się więcej o gruzińskiej kulturze.

Ponadto wystawione będą stoiska z winami i daniami gruzińskimi, stoiska informacyjno-promocyjne ambasady gruzińskiej oraz portalu kaukaz.pl oraz stoisko edukacyjne, gdzie będzie można nauczyć się kilku słów po gruzińsku i otrzymać swoje imię napisane w kartuli ena (języku gruzińskim).

P R O G R A M

16: 00 powitanie dr Marek Migalski

16: 10- 17:30 panel dyskusyjny „ Perspektywy rozwoju Gruzji”
Paneliści: Konstantin Kavtaradze (ambasador Gruzji w RP), Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich, kierownik Zespołu Kaukaz i Azji Centralnej), Krzysztof Dąbrowski (redaktor i współzałożyciel portalu Kaukaz.pl) moderacja dr Marek Migalski

17:30- 18:00 - krótka prelekcją nt. wina gruzińskiego wraz z degustacją
- opowieść o gruzińskim zwyczaju toastów: Giorgi Maglakelidze, autor książki „Toasty gruzińskie-Zapomniana sztuka światowej biesiady”

18:00- 19:30 - drugi panel dyskusyjny „Wielokulturowość Gruzji”
Paneliści: Marcin Meller (dziennikarz i historyk), Giorgi Maglakelidze (autor książki „Toasty gruzińskie-Zapomniana sztuka światowej biesiady”), Aleksandra Buszkiewicz (literaturoznawca), dr Przemysław Nocuń (Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński) moderacja Anna Kokolus (socjolog i politolog)

19:30- 20:15 degustacja potraw tradycyjnej kuchni gruzińskiej
- czas na zapoznanie się z ekspozycją stałych stoisk festiwalu

20:15- 22:15 występ zespołu Czessband wraz z Aidą -2 godzinna podróż muzyczna w rejony Zakaukazia

22: 15- 22:30 - przerwa

22:30- 24:00 projekcja filmu gruzińskiego „Cierpkie wino” reż. O. Iosseliani

Przez cały czas trwania festiwalu będzie można odwiedzać stoiska:

- z kuchnią gruzińską, restauracja Fantasamagoria z Katowic, prezentująca tradycyjne potrawy gruzińskie,
- winami gruzińskimi, winiarnia „Wina świata” z Katowic,
- stoisko edukacyjne: nauka podstawowych słów gruzińskich, będzie można otrzymać swoje imię napisane w języku kartuli. Dla dzieci przewidziane są mini konkursy o Gruzji,
- stoisko ambasady Gruzji w Polsce: prezentacja elementów strojów gruzińskich i typowych naczyń oraz materiałów promocyjnych,
- stoisko najbardziej znanego profesjonalnego portalu zajmującego się m.in. Gruzją kaukaz.pl- z ulotkami informacyjnymi o Gruzji, mapami oraz małą wystawą sztuki rękodzieła.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto