Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fala wraca do Parku Śląskiego. Nowe kąpielisko powstanie w miejscu kultowego basenu w Chorzowie. Ale czy to dobrze?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kąpielisko Fala przez lata przyciągało tłumy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Fali. 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kąpielisko Fala przez lata przyciągało tłumy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Fali. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arc DZ
Kultowe kąpielisko powraca do Parku Śląskiego w Chorzowie. Nowa Fala będzie znajdowała się w miejscu popularnego niegdyś kąpieliska, czyli w środku chorzowskiego parku. Tego chciało wiele osób, w końcu dawną Falę odwiedzało tysiące plażowiczów. Są jednak głosy, że ta sama lokalizacja basenu to bardzo zły pomysł.

Kąpielisko w Chorzowie. Powrót Fali do Parku Śląskiego

Nowe kąpielisko w Chorzowie powstanie w miejscu dawnej Fali, czyli kultowego kąpieliska zlokalizowanego w środku Parku Śląskiego. Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Zajmował on około 13 hektarów powierzchni. Tu powstał także pierwszy basen w Polsce ze "sztuczną falą". To była największa letnia atrakcja.

Przypomnijmy, że kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Z kolei, rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób!

- Kąpielisko Fala będzie gruntownie przebudowane, dzięki czemu mamy możliwość zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą na zbilansowanie kosztów. Przypominam również, że budowa nowoczesnego kąpieliska Fala wymaga decyzji o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Zarząd Parku wystąpił już z takim wnioskiem i ściśle współpracuje z Urzędem Miasta w Chorzowie - mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Koszt budowy kąpieliska Fala to około 30 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Rewitalizacja Parku Śląskiego za 226 mln złotych Jak zmieni ...

Nowa Fala powstanie w miejscu dawnego kąpieliska

Sentyment do tego miejsca jest spory. Wielu mieszkańców Chorzowa, Siemianowic Śląskich czy Katowic i okolic czeka na powrót kąpieliska do Parku Śląskiego. To był główny powód zdecydowania się na budowę kąpieliska w tym samym miejscu co kultowa Fala. Nowa Fala ma być nowoczesnym kąpieliskiem, w którym jednak można poczuć historię tego miejsca.

Kąpielisko Fala nadal będzie w Parku Śląskim. Jego lokalizacja się nie zmieni, natomiast zostanie ono gruntownie przebudowane. Rozważane były inne lokalizacje jak tereny po ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej, tereny po ogródkach rekreacyjnych od ul. Agnieszki czy też teren po Hotelu PTTK.

- Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych z przedstawicielami stowarzyszeń reprezentujących zainteresowane strony, wsłuchując się w głos społeczny zapadła decyzja budowy kąpieliska na terenie dotychczasowego obiektu. Za tą lokalizacją przemawiało nasłonecznienie terenu, jego ukształtowanie, centralna lokalizacja oraz historyczne uwarunkowania - wyjaśnia Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

- Będzie to kąpielisko sezonowe, otwarte. Walorem Parku jest jego unikatowość krajobrazowa i przyrodnicza, dlatego 50 lat tradycji kąpieliska otwartego zobowiązuje - dodaje Dagmara Piskorz z Parku Śląskiego.

W związku z tym, że kąpielisko będzie znajdowało się w środku chorzowskiego parku, będzie utrudniony do niego dojazd. Dlatego w planach jest uruchomienie ekologicznego transportu publicznego na terenie Parku Śląskiego przewożącego klienta do obiektów na terenie Parku.

Nie każdy jednak zgadza się z tą argumentacją. Joachim Otte, były radny i wiceprezydent Chorzowa jest przeciwny budowie kąpieliska w miejscu dawnej Fali zaznaczając, że jest to złe rozwiązanie z punktu ekonomicznego oraz komunikacyjnego. Lepszym wyjściem byłaby budowa kąpieliska przy ulicy Siemianowickiej, gdzie mógłby też powstać duży parking.

- Przeczytałem w dzienniku, że w Parku Śląskim zrealizowana zostanie inwestycja odtworzenia kąpieliska FALA w dawnym miejscu, czyli w środku parku. Obecni gospodarze WPKiW pominęli wcześniejsze analizy i postawili na swoim, populistycznym rozwiązaniu. Dziwi mnie, że w XXI wieku wybieramy PRL-owskie rozwiązania. Rozumiem sentyment do czasów dzieciństwa, ale wtedy nikt nie przejmował się kosztami tak inwestycyjnymi jak i eksploatacyjnymi - napisał na swoim Facebooku Joachim Otte, były wiceprezydent Chorzowa (w latach 1998–2010) i były radny Chorzowa (w latach 1994–2014).

- W okresie PRL-u użytkownicy kąpieliska FALA w większości nie mieli aut. Obecnie sytuacja jest doskonale odwrotna i dojazd do ul. Siemianowickiej zajmuje niewiele czasu. Wyobraźmy sobie do tego kąpielisko otwarte w starej lokalizacji, z zimną wodą, w warunkach tegorocznej pogody (maj, czerwiec i ponad pół lipca chłodne) to mamy obraz tego co nas czeka. JEST JESZCZE CZAS NA PRZEMYŚLENIE ! Jeśli do tego dodamy, że Park jest wojewódzki, czyli dostęp do niego powinni mieć inni mieszkańcy Regionu, a nie tylko katowickiego Tysiąclecia, to sprawa staje się tym bardziej klarowna. Szkoda tych pieniędzy gdyż one będą obciążeniem dla przyszłych planów rozwojowych województwa - dodał Joachim Otte w swoim wpisie na Facebooku.

Cały wpis Joachima Otte na Facebooku poświęcony nowej Fali:

Dawna Fala przyciągała tłumy

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech. Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku.

Chorzów kąpielisko Fala.

Tak wyglądał Chorzów w latach 70., 80. i 90. Poznajecie te miejsca?

Tuż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Ogród japoński w Parku Śląskim

Ogród japoński w Parku Śląskim już w 2021 roku. Będzie wiśni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto