Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fala wraca do Parku Śląskiego. Kultowe kąpielisko wybudowane zostanie do 2023 roku. Tak ma wyglądać!

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wizualizacja kąpieliska Fala w Parku Śląskim.


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizualizacja kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. Park Śląski
Do Parku Śląskiego w Chorzowie wróci kultowe kąpielisko Fala. Kompleks basenów wybudowany zostanie w miejscu dawnej Fali. Są już pierwsze wizualizacje. Sami zobaczcie! Nowa Fala ma być gotowa w 2023 roku. Koszt tej inwestycji może wynieść ok. 50-60 mln złotych.

Nowa Fala w Parku Ślaskim do 2023 roku

Nowa Fala ma powstać w miejscu dawnego, kultowego kąpieliska w samym centrum Parku Śląskiego. Nowa Fala wybudowana zostanie na obszarze 3 hektarów. Będzie to kąpielisko sezonowe. Po raz pierwszy można zobaczyć wizualizacje Nowej Fali. Widać na nich, że mieszkańcy regionu ponownie będą mogli skakać do wody z wieży z charakterystycznym łukiem czy bawić się w basenie ze sztuczną falą. Nie zabraknie także zjeżdżalni i wodnego placu zabaw.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Zajmowało ono około 13 hektarów powierzchni. W chorzowskim parku wybudowano także pierwszy basen w Polsce ze "sztuczną falą". To kultowe miejsce ma powrócić do Parku Śląskiego do 2023 roku.

- Fala powróci do swojego historycznego miejsca. Wiele czynników przemawiało za tą lokalizacją, przede wszystkim poziom nasłonecznienia w tym miejsca w parku jest jednym z największych - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Teraz Park Śląski przystąpi do opracowania dokumentacji technicznej. Na budowę nowej Fali przewidziano 50-60 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

Budowa nowoczesnego kąpieliska Fala wymaga decyzji o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on niezbędny, by następnie wystąpić o pozwolenia. Dopiero w następnej kolejności będzie przetarg, który wyłoni wykonawce robót. O zmianie placu zagospodarowania przestrzennego mają zdecydować chorzowscy radni. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, stwierdził podczas konferencji, że procedury te się przeciągają. Nie trzeba było długo czekać na reakcję prezydenta Chorzowa.

Kąpielisko będzie znajdowało się w środku chorzowskiego parku. To oznacza, że nie będzie można dojechać do kąpieliska samochodem. Dlatego w planach jest uruchomienie ekologicznego transportu publicznego na terenie Parku Śląskiego przewożącego klienta do obiektów na terenie Parku.

Kultowe kąpielisko Fala przyciągało tłumy

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Musisz to wiedzieć

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech. Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku.

Tuż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

Wizualizacja kąpieliska Fala w Parku Śląskim.


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Fala wraca do Parku Śląskiego. Kultowe kąpielisko wybudowane...

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto