Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki

LOTA
Fabryka Porcelany w Katowicach
Fabryka Porcelany w Katowicach Fabryka Porcelany w Katowicach
Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki woj. śląskiego. To efekt trwającej przez minione lata rewitalizacji kompleksu, realizowanej przez zespół Fundacji Giesche. Fabryka jest 43. obiektem na szlaku

- Wejście Fabryki Porcelany na Szlak stanowi kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic, a obiekt Fabryki Porcelany zaszczytnie dołącza do grona 42 obiektów szlakowych – powiedział Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Fundacja stworzyła atrakcyjną ścieżkę zwiedzania kompleksu fabryki, która została zaakceptowana przez Szlak Zabytków Techniki. - Od lipca każdy będzie mógł odwiedzić Fabrykę w celach turystyczno-edukacyjnych i poznać historię obiektu, przyjrzeć się procesowi produkcji porcelany, zobaczyć wystawę „Porcelany Firmowej” - zapowiadają jej przedstawiciele.

Jak dodają powrót na Szlak Zabytków Techniki to efekt pięciu lat intensywnej pracy zespołu fundacji. - Rewitalizacja kompleksu Fabryki tchnęła nowe życie w historyczne mury zakładów. Podjęte działania przyczyniły się nie tylko do zwiększonej rozpoznawalności terenu, ale i uchronienia wartościowego obiektu przed degradacją.

- Wkrótce uruchomimy aplikację mobilną do samodzielnego zwiedzania terenu, nad którą pracujemy razem z firmą Netizens, która ma swoją siedzibę w Fabryce – zapowiada Wyszyński.

Obecnie Fabryka Porcelany to miejsce spotkań i wydarzeń. Na jej terenie odbywają się stale koncerty – muzyki elektronicznej, hiphopowej czy jazzu. W lipcu i sierpniu wystartuje natomiast plenerowe kino letnie. Ponadto miejsce to funkcjonuje jako przestrzeń eventowa, stąd organizacja alternatywnych targów ślubnych, pokazów mody, wystaw czy spotkań i konferencji biznesowych. Fabryka co roku włącza się też w organizację Industriady i Nocy Muzeów.

Na tym nie koniec. Działają tu m.in.: firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galeria sztuki, showroomy, concept store, gabinet dentystyczny i medycyny estetycznej, salon fryzjerski czy Bistro Prodiż. Trwa tu też nadal produkcja porcelany, w gabinetach manufaktury porcelanowej kalkarki i malarki zdobią porcelanę, która trafia na stoły na całym świecie.

- Kolejne budynki czekają wciąż na rewitalizację i odnowienie. To duży wysiłek inwestycyjny, jednak sukcesywnie udaje się oddawać kolejne przestrzenie, dzięki którym fabryka zyskuje nową historię – dodają w Fundacji Giesche.

Łącznie na terenie Fabryki działa około 40 różnych firm. Rocznie teren ten odwiedza około 30 tys. osób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto