Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Przyszłości w Katowicach. Konkurs startupów i koncert, który poprowadzi w całości... hologram

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Konferencja poświęcona konkursowi dla startupów odbyła się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach
Konferencja poświęcona konkursowi dla startupów odbyła się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach KAGRU
23 lipca w sali koncertowej w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona konkursowi dla startupów. To jedyna taka w Europie sala koncertowa wyposażona w nowoczesny ekran mgłowy przeznaczony do wyświetlania hologramów w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, jest drugim, obok Stadionu Śląskiego, miejscem związanym z Europejskim Forum Przyszłości.

Na początku października stolica województwa śląskiego ugości prelegentów z całego świata podczas Europejskiego Forum Przyszłości, które odbędzie się w dniach od 6 do 8 października. W piątek 23 lipca ruszył konkurs dla startupów. Jest to możliwe, dzięki współpracy Śląskiego Funduszu Rozwoju i słynnego akceleratora z Doliny Krzemowej - Plug and Play. Finał konkursu zaplanowano w drugim dniu Europejskiego Forum Przyszłości na Stadionie Śląskim. Na uczestników czekają cztery etapy zmagań i nagrody, których łączna pula wyniesie 150 tysięcy złotych.

To pierwsza taka sytuacja gdy Plug and Play, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów po raz pierwszy przygląda się uważnie startupom z perspektywy województwa śląskiego. Śląski Fundusz Rozwoju, zaprosił bowiem globalnego potentata do wspólnych poszukiwań innowacyjnych startupów lub przedsiębiorstw z sektora MŚP.

To duża szansa dla firm ze Śląska. Do tej pory najsilniejszymi ośrodkami startupowymi w kraju są Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.

- Na Śląsku wcześniej nie było tego typu projektów. Jeżeli były, to na mniejszą skalę i robione tylko przez prywatne firmy. Uważam, że bez połączenia kilku elementów, w tym samorządu, ciężko jest mówić o tworzeniu ekosystemu startupowego i tworzeniu fajnej infrastruktury dla startupów, żeby chciały się tu rozwijać, a nie uciekały w inne miejsca - mówi Kuba Nagórski head of venture building w firmie co.brick.

- Bardzo istotnym czynnikiem jest współpraca z Plug and Play -australijskim akceleratorem, jako partnerem strategicznym. To akcelerator, który współpracuje z podmiotami na całym świecie, więc daje to naszym startupom, które wezmą udział w konkursie, sporą szansę natychmiastowego skalowania się i złapania kontaktów na całym świecie. A to jest dla polskich przedsiębiorców nie do przecenienia, poza oczywiście wsparciem merytorycznym - dodaj Nagórski.

Śląskie stawia na innowacje

Jak przyznaje marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, województwo śląskiej jest w fazie dynamicznych przemian.
– Wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii i innowacyjnych podmiotów. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących. Stwarzamy przestrzeń dla startupów. Liczę na to, że podczas Europejskiego Forum Przyszłości zobaczymy ambitne i śmiałe propozycje biznesowe. Zapraszam do udziału w konkursie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Na celowniku organizatorów konkursu dla startupów towarzyszącemu EFP są innowacyjne produkty, usługi, procesy, które znajdą zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej oraz w regionach postindustrialnych chcących rozwijać i tworzyć cyfrowe społeczeństwo. Udział w konkursie jest bezpłatny, a zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem specjalnej platformy: www.efp-silesia.com.

Spośród zgłoszonych startupów w pierwszym etapie konkursu zostanie wybranych 50, które w drugiej rundzie przygotują dwuminutową wideoprezentację. - Do III etapu przejdzie 20 uczestników. Tam, razem z przedstawicielami Plug and Play będą pracować nad wystąpieniami podczas finałowej pitching session na Stadionie Śląskim. IV etap to zarazem finał, w ramach którego uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jury i publicznością. Jury złożone z przedstawicieli Plug and Play oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju wybierze spośród finalistów zwycięzcę i dwóch laureatów, którym wręczy kolejno 100 tys., 30 tys. i 20 tys. zł – wylicza Alina Komorowska, członek zarządu Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora Europejskiego Forum Przyszłości i zarazem spółki, którą samorząd województwa śląskiego powołał do wspierania innowacyjnych i technologicznych projektów z regionu o wysokim potencjale biznesowym. Konkurs ma charakter międzynarodowy.

- Transfer technologii na Śląsk i internacjonalizację śląskich technologii na świecie. Samo uczestnictwo w konkursie stwarza startupom możliwość rozwoju, skalowania biznesu oraz budowania rozpoznawalności marki na arenie międzynarodowej. No i oczywiście szanse na wdrożenie własnych koncepcji poprzez aktywny networkig z inwestorami obecnymi na Stadionie Śląskim podczas Europejskiego Forum Przyszłości – mówi Benjamin Kloss, dyrektor Plug and Play Austria.

Wiedeński oddział akceleratora jest najbliżej Polski, natomiast pozostałe, oprócz matecznika w Dolinie Krzemowej znajdują się w m.in. Tokio, Szanghaju, Paryżu, São Paulo i Johannesburgu.

Plug and Play, to jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID.

Innowacyjna Filharmonia Śląska

Konkurs ogłoszono wykorzystując nowatorskie rozwiązanie, z którego na co dzień korzysta Filharmonia Śląska. Sala koncertowa filharmonii jest bowiem jedyną w Europie, wyposażoną w nowoczesny ekran mgłowy, przeznaczony do wyświetlania hologramów (właśnie w postaci hologramów w ogłoszeniu konkursu uczestniczyli przedstawiciele Plug and Play). To także drugie, obok Stadionu Śląskiego miejsce, ściśle związane z Europejskim Forum Przyszłości. Finałem pierwszego dnia EFP będzie Gala Marszałka Województwa Śląskiego, która odbędzie się właśnie w Filharmonii.

– Ekran mgłowy to polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo – tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

- Stworzymy pierwszy w historii koncert z hologramem. To hologram częściowo, będzie tworzyć koncert i dyrygować orkiestrą. Przed nami wydarzenie absolutnie historyczne i bardzo się cieszymy, że to Filharmonia Śląska, po raz kolejny wytycza nowe trendy - mówi dyrektor Wesołowski i dodaje. - Pierwsze próby z hologramem już były. Jest to dla nas technologia którą cały czas poznajemy, coś nowego. Absolutnie nasza wyobraźnia idzie dalej i będziemy starali się ten system u nas rozwijać - tłumaczy. A to oznacza, że w nowym sezonie filharmonia uruchomi cykl koncertów " Hologramy". Co dwa miesiące na scenie Filharmonii Śląskiej, będzie brzmieć muzyka, koncert z użyciem hologramu, ale także nowych technologii m.in. dźwiękami industrialnymi.

6 października, podczas Gali Marszałka wszystkie punkty programu artystycznego zostaną wzbogacone hologramami. Zabrzmią m.in. utwory Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego, a wystąpią Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz pianista Piotr Sałajczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto