Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski szczyt górniczy

MU
Nie jesteśmy światową potęgą węglową - bo europejską tak! - a mimo to nasze firmy zdobyły niezwykle mocną pozycję na globalnym rynku maszyn dla górnictwa.

Jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku tylko co dziewiąta maszyna pracująca w światowym górnictwie pochodziła z Polski. Przez dziesięć lat nastąpił prawdziwie "tygrysi" skok w tym zakresie - dziś już co trzecia maszyna, którą kupują kopalnie na świecie jest eksportowana z Polski. Nic więc dziwnego, że Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "KATOWICE 2011", które odbędą się w dniach 6 - 9 września 2011 roku nazywane są "europejskim szczytem górniczym".

Jak przekonują organizatorzy - Polska Technika Górnicza S. A., którą tworzą kluczowi producenci maszyn i urządzeń górniczych (Grupa KOPEX, Grupa FAMUR, Grupa GLINIK, Stomil Wolbrom, Carboautomatyka, Damel) - oferta prezentowana na targach obejmuje kompleksowe usługi dla górnictwa. Targom towarzyszą też międzynarodowe konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego rządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego i europejskiej nauki. Zorganizują je Regionalna Izba Gospodarcza, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i Wydawnictwo Górnicze przy współudziale Ministerstwa Gospodarki.

Patronat nad Międzynarodowymi Targami Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2011 przyjęli prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

Targom patronuje medialnie Trybuna Górnicza.

Zygmunt Łukaszczyk podkreśla, że targi zbiegają się w czasie z polską prezydencją w Unii Europejskiej. - Z tego też powodu należy wykorzystać to wydarzenie dla promocji regionu - powiedział.

Targi odbywają się co dwa lata. Wymierne efekty, jakie odnieśli wystawcy, sprawiły, że firmy uczestniczące w targach w 2009 r. zaraz po zakończeniu tamtych targów zaczęły przesyłać karty zgłoszenia i wybierały lokalizację stoisk w edycji 2011 r. Dlatego też znów zgłosiła się rekordowa liczba firm - ponad 400 największych podmiotów i grup producenckich - zajmując 100% udostępnionej powierzchni wystawienniczej, która przekracza 20 000 m kw. Już na jedenaście miesięcy przed rozpoczęciem targów lista zgłoszonych uczestników została praktycznie zamknięta.

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice mają już prawie 30-letnią tradycję (dawniej odbywały się pod nazwą SIMMEX). Wystawcy pokazują swe maszyny na terenach i w obiektach największej w Polsce hali wystawienniczo-koncertowej "Spodek". W roku 2009 pojawiło się w "górniczym" Spodku blisko 400 firm z 16 krajów, a ekspozycję odwiedziło ponad 28 tys. gości, w tym zza granicy - m.in. z Ukrainy, Wietnamu, Niemiec, Kolumbii, Chile i Wielkiej Brytanii.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto