Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy wystartuje już w poniedziałek. Tysiąc prelegentów będzie dyskutować podczas 150 sesji

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W tym roku podczas EKG przedstawiciele biznesu, politycy i eksperci dyskutować będą o trendach mających kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Agenda przeszła jednak spore zmiany w związku z wydarzeniami w Ukrainie.
W tym roku podczas EKG przedstawiciele biznesu, politycy i eksperci dyskutować będą o trendach mających kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Agenda przeszła jednak spore zmiany w związku z wydarzeniami w Ukrainie. fot. Polska Press - ARC
Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego wystartuje w poniedziałek 25 kwietnia. W ciągu trzech dni odbędzie się 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, dotyczących najbardziej aktualnych tematów biznesowych. Będą im towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące: prezentacje, gale, briefingi, nieoficjalne spotkania i kuluarowe dyskusje.

Tysiąc prelegentów będzie dyskutować podczas 150 sesji

W tym roku podczas EKG przedstawiciele biznesu, politycy i eksperci dyskutować będą o trendach mających kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Agenda przeszła jednak spore zmiany w związku z wydarzeniami w Ukrainie. Pojawiły się w niej sesje poruszające najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące zmian w globalnej gospodarce.

Zainteresowanie wydarzeniem jak co roku jest duże. Na ten moment wiadomo już, że weźmie w nim udział co najmniej 8,5 tys. osób.

– Kongres od lat opisuje nie tylko aktualną gospodarczą rzeczywistość. Istotnym tematem tej ważnej debaty jest nadal nieostro rysująca się przyszłość, wymagająca wspólnej refleksji i dialogu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Agresja Rosji i wojna w Ukrainie spowodowały gwałtowne i głębokie zmiany w gospodarce. Potrzebne są spotkania bezpośrednie, bo tak wiele nowych czynników, ryzyk, zmian, wymaga omówienia. Potrzebne jest forum dla debaty na wszelkich szczeblach, jakim jest właśnie Kongres – dodaje.

Każdego roku w wydarzeniu uczestniczą politycy z całej Europy i przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu, przedsiębiorcy, inwestorzy i menedżerowie. Komisję Europejską, stronę rządową i dyplomatyczną europejskich państw reprezentować będą m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii; europoseł Jerzy Buzek oraz Aleš Chmelař, wiceminister spraw zagranicznych Czech.

Wiedzą i doświadczeniem podzielą się też m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski; Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft; Rafał Brzoska, prezes InPost, Mourad Taoufiki, Country Manager Amazon.pl; Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB, czy Maciej Zieliński, prezes zarządu Siemens Polska. Lista jest naprawdę długa, a jak potwierdzili organizatorzy, w wydarzeniu weźmie udział tysiąc prelegentów.

Gale, nagrody i wystawa twórców z ASP

W tym roku podczas EKG ponownie odbędą się wydarzenia towarzyszące. W ramach sesji „Globalny handel i geopolityka”, premierowo zostanie zaprezentowany raport „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny”. Podstawowym celem badania było lepsze zrozumienie ryzyk dla działalności gospodarczej w Polsce, wynikających z dwóch potężnych negatywnych szoków – skutków pandemii i wojny na Ukrainie.

Będą też wieczorne, uroczyste gale, podczas których wyłonieni zostaną m.in. laureaci plebiscytu „Inwestor bez Granic”. To konkurs, w którym nagradzani są zagraniczni inwestorzy w Polsce oraz polskie firmy inwestujące na zagranicznych rynkach. Po raz jedenasty przyznane zostaną także wyróżnienia „Top Inwestycji Komunalne”. Nagrodę otrzyma 10 inwestycji z całej Polski zrealizowanych i prowadzonych przez samorządy i firmy komunalne.

Zaprezentowany zostanie „Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych”, czyli przegląd najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych działań służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Po raz kolejny wręczone zostaną tytuły „Promotor Polski”, przyznawane osobom, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym budują wizerunek naszej marki narodowej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Stałym wydarzeniem będzie kolejny już finał konkursu Start-up Challenge – spotkanie młodej innowacyjnej gospodarki z dużym, tradycyjnym biznesem zainteresowanym inwestowaniem w nowe technologie i niebanalne biznesowe koncepcje. Swoje innowacje zaprezentuje 15. półfinalistów: Acellmed, CodeAll, Delivery Couple, DOCMATIC, Doctor.One, Nanoseen, OMNIAZ, Progresja New Materials, Self Learning Solutions, simpl.rent, The True Green, ULTRAXIS, Upmedic, Virbe oraz Zweryfikujfirme.pl.

Dodatkowym wydarzeniem zaplanowanym na pierwszy wieczór będzie wystawa prac twórców z Akademii Sztuk Pięknych z Katowic, połączona z licytacją dzieł, z której dochód zostanie przekazany 20. ukraińskim studentkom szkół artystycznych, które są pod opieką ASP. Drugiego dnia wręczone zostaną Wektory Serca, nagrody przyznawane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukrainie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto