Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy wypromuje region

Redakcja
Za miesiąc Katowice zmienią się w gospodarczą stolicę Europy. Organizacja EKG właśnie tutaj to wydarzenie bez precedensu i wielka szansa dla województwa śląskiego. I to w czasach kryzysu...

Duże wyzwanie organizacyjne przed regionem, ale i olbrzymia szansa. W dniach 15-17 kwietnia będzie o naszym województwie głośno, za sprawą Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To nie przypadek, że kongres organizowany jest właśnie tutaj, gdyż, jak mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu,

Jerzy Buzek

: - To właśnie w naszym regionie możemy obserwować w mikroskali wyzwania, jakie stoją przed Europą.

Te trzy dni, w czasie których kongres zagości w województwie śląskim, będą okazją do debat na temat m.in. kryzysu finansowego i sposobów na jego przezwyciężenie, gospodarki energetycznej. przyszłości przemysłu, edukacji czy społeczeństwa informacyjnego, ale również, a może przede wszystkim, będą olbrzymią szansą na promocję regionu, w o wiele szerszej niż dotychczas skali. Sprawy ważne dla gospodarki, ale i wizerunku były tematem konferencji zorganizowanej w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Dlaczego organizacja kongresu jest ważna? Mamy czasy recesji, kryzysu gospodarczego i podstawowe pytanie brzmi: jakie to będzie niosło ze sobą konsekwencje? Odpowiedzi mogą paść właśnie tutaj, to wielka szansa dla regionu. To największa impreza gospodarcza tej rangi, jaka kiedykolwiek była organizowana na Śląsku - powiedział Wojciech Kuśpik, dyrektor generalny Polskiego Towarzystwa Przedsiębiorczości.

Pokażmy silną śląską gospodarkę!

- U nas nie ma kryzysu, jest tylko spowolnienie. To nasza szansa. Oprócz rozmów na temat nowych technologii i źródeł energii, które są bardzo ważne w przypadku tak silnie uprzemysłowionego regionu, będzie to olbrzymia szansa na promocję. Kongres to wizyta ponad 2000 gości: oficjeli, komisarzy Unii Europejskiej, czołowych osób ze świata polityki i biznesu - powiedział Jerzy Buzek. - Pierwszą jaskółką i zapowiedzią będzie wizyta komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości w Komisji Europejskiej, Güntera Verheugena w Gliwicach, dwa tygodnie przed kongresem. Jest to szansa na promocję naszej strefy ekonomicznej, najlepszej w kraju - dodał.

Wojewoda śląski,

Zygmunt Łukaszczyk

dodał: - Tutaj jak w soczewce koncentrują się pozytywne i negatywne strony spowolnienia gospodarczego. Pamiętajmy, że w województwie śląskim bezrobocie wynosi jedynie 7 procent, podczas gdy w przypadku innych województw liczba ta jest dwucyfrowa. Ale jesteśmy podatni na tąpnięcia gospodarcze, to tutaj koncentrują się silne branże, takie jak: górnictwo, hutnictwo czy motoryzacja.

Ważny jest węgiel, ważna jest promocja

Wojewoda podkreślił istotną rolę, jaką wciąż w gospodarce pełni węgiel kamienny. - Jest dla nas dobrodziejstwem, a nie przekleństwem. Musimy myśleć o innych źródłach energii, ale jedynie w kategoriach alternatywy, uzupełnienia. Szkoda, że klimat wokół węgla klimat nie jest sprzyjający. Musimy zacisnąć pasa i zewrzeć szeregi, to jest szansa dla Śląska. Nie bez powodu województwo wysoko plasuje się w rankingach Rzeczpospolitej, jako miejsce, w którym najlepiej się mieszka i pracuje.

Na silną pozycję województwa śląskiego uwagę zwrócił również marszałek

Bogusław Śmigielski

. - Gospodarczo jesteśmy najważniejszym regionem w Polsce i to od nas zależy tempo wzrostu. Organizacja kongresu pokazuje, że chcemy to województwo zmieniać i promować. Za nami kampania promująca województwo wśród jego mieszkańców (

"Śląskie. Pozytywna energia"

- przyp red.), przymierzamy się do promocji na terenie kraju. Będzie przebiegać dwufazowo: turystycznie i gospodarczo. Wypromowanie województwa podczas kongresu to nasz obowiązek. Mamy niezwykłe atuty: innowacyjną gospodarkę, pozytywną energię i aktywnych ludzi.

- Nie wszyscy o tym wiedzą, ale województwo śląskie ma najwięcej innowacyjnych przedsiębiorstw w kraju, wyprzedzając nawet Mazowsze, z stolicą Polski - Warszawą. Nasz region jest niezwykle atrakcyjny dla inwestorów - dodał wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

Prezydenci mają głos

W dyskusji udział wzięli również prezydenci Katowic i Gliwic. - Czeka nas wiele pracy, ale jesteśmy nastawieni na organizację imprez tego typu. Chcemy być w przyszłości jednym z trzech głównych miejsc w Polsce, gdzie będą organizowane konferencje - powiedział

Piotr Uszok

, prezydent Katowic. Wspomniał również o procesie przebudowy śródmieścia oraz planach budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

- Organizacja takich imprez będzie w przyszłości jeszcze łatwiejsza. Prezydent Uszok mówił o Katowicach, ale budowa Drogowej Trasy Średnicowej przybliża miasta do siebie. Będziemy ze sobą lepiej współpracować - dodał prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Na to zbliżenie uwagę zwrócił również wojewoda. - Kongres powinien pokazać region jako spójną całość. Potrzebna nam jest jedna wspólna promocja regionu. To nie czas na rywalizację miast, Katowic czy Gliwic. Jerzy Buzek dodał: - Nie zapominajmy o Ziemi Częstochowskiej, Raciborskiej i Podbeskidziu. Musimy pokazać region jako całość. Dużo mówimy o metropolii górnośląskiej, ale pozostałe części województwa również zyskają na jej silnej pozycji.

Przed regionem zatem wielkie wyzwanie i czas pokaże, czy, tak jak życzą sobie organizatorzy, impreza stanie się cykliczna. Wstępne plany zakładają organizację jej co roku lub co dwa lata. Budżet kongresu opiewa na 2 miliony złotych, kwota ta w większości zostanie pokryta przez partnerów biznesowych przedsięwzięcia. Organizatorzy spodziewają się minimum 2000 gości.

Za organizację kongresu odpowiada Polskie Towarzystwo Przedsiębiorczości. Współorganizatorami są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny, i Miasto Katowice, a partnerem - Miasto Gliwice. Więcej informacji o samym kongresie znaleźć można na stronie www.eec2009.eu.

Zobacz również:


MM Silesia poleca:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto