Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europa Wolna od Futer. Inicjatywa obywatelska zebrała ponad 440 tys. podpisów. W Katowicach odbędzie się akcja wspierająca

OPRAC.:
Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki
Organizatorzy inicjatywy Europa Wolna od Futer wzywają Komisję Europejską do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu chowu i hodowli oraz uśmiercania zwierząt w celu pozyskiwania futer. Zwracają się również o zakaz wprowadzania takich futer oraz zawierających je produktów do obrotu w UE. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. W piatek 14.10.2022 katowiccy aktywiści przeprowadzą akcję wspierającą pod Teatrem Śląskim.

Europa bez futer

18 maja 2022 roku, na terenie całej Unii Europejskiej, ruszyła jedna z najważniejszych dla organizacji prozwierzęcych i zwierząt hodowanych na futra zbiórka podpisów. Mowa o inicjatywie europejskiej Europa Wolna od Futer. Jest to obywatelski projekt dotyczący wprowadzenia zakazu utrzymywania i zabijania zwierząt w celu produkcji futer oraz wprowadzania do obrotu w Unii futer pochodzących od zwierząt hodowanych w warunkach fermowych i produktów zawierających takie futro.

Co oznaczałoby to w praktyce? Prawny brak możliwości prowadzenia działalności przez fermy futrzarskie na terenie całej Unii Europejskiej, w tym również w Polsce.

Miliony norek, lisów i jenotów co roku zamykanych jest w ciasnych klatkach. Jak wielokrotnie pokazały śledztwa z ferm, nierozerwalnie wiąże się to z ich ogromnym cierpieniem. Wierzymy, że to najwyższy czas na wprowadzenie unijnego zakazu hodowli zwierząt na futra, a także zakazu importu takich produktów do Unii. - Marta Korzeniak, aktywistka Otwartych Klatek

Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki

Najważniejsze założenia

Na stronie inicjatywy zarejestrowanej przez Komisję Europejską znajdziemy uzasadnienie oraz cele projektu:

  • Hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE.
  • Na fermach zwierząt futerkowych nie można zagwarantować dobrostanu zwierząt. Żadne zwierzę nie powinno żyć w klatce – przetrzymywanie dzikich zwierząt w klatkach można zdefiniować jedynie jako okrucieństwo.
  • Hodowla i zabijanie zwierząt wyłącznie w celu pozyskania ich futra są nie do przyjęcia z etycznego punktu widzenia.
  • Liczne ogniska SARS-CoV-2, które pojawiały się w fermach norek świadczą o tym, że pozyskiwanie futer wiąże się z weterynaryjnymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego.
  • Zakaz produkcji futer w niektórych państwach członkowskich powoduje zakłócenia konkurencji na rynku futrzarskim. Handlowcy z tych państw członkowskich, w których nie ma zakazu produkcji, mają uprzywilejowaną pozycję w porównaniu z handlowcami z tych państw UE, w których hodowla zwierząt futerkowych została już zakazana.
  • Wprowadzanie produktów futrzarskich na rynek wewnętrzny jest już zabronione na niektórych terytoriach i w niektórych jurysdykcjach. Istnieje już także ogólnounijny zakaz dotyczący wprowadzania do obrotu futra z psów i kotów.

Na końcu organizatorzy, mając na uwadze apele wielu państw członkowskich, w imieniu obywateli UE, wzywają Komisję do prawnego zakazania w całej Unii:

  • przetrzymywania i zabijania zwierząt wyłącznie lub głównie w celu produkcji futra;
  • wprowadzania do obrotu w UE futer pochodzących od zwierząt hodowanych w warunkach fermowych oraz produktów zawierających takie futro.

Milion podpisów w rok

Co ważne, europejska inicjatywa obywatelska jest czymś znacznie więcej, niż zwykła petycja. Jeżeli w ciągu roku uda się zebrać 1 milion podpisów poparcia od obywateli z co najmniej 7 państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki

Czym jest Europejska inicjatywa obywatelska?

Na stronie Komisji Europejskiej czytamu: Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem z Lizbony jako narzędzie, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować politykę. Oficjalnie zainicjowano ją w kwietniu 2012 r. Warunki dopuszczalności są następujące:

  1. proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego
  2. nie jest ono oczywistym nadużyciem, nie jest w sposób oczywisty niepoważne, dokuczliwe ani
  3. sprzeczne z wartościami Unii.

Od początku istnienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej Komisja otrzymała 112 wniosków o uruchomienie EIO, z których 88 było dopuszczalnych i w związku z tym kwalifikowało się do rejestracji.

Akcja wspierająca zbieranie podpisów w Katowicach

Liczne organizacje prozwierzęce w Polsce i w Europie włączyły się w akcję zbierania podpisów pod inicjatywą obywatelską. Jedną z takich organizacji są Otwarte Klatki, które zrzeszają aktywistów na terenie całego kraju. W piątek 14 października 2022 r. o godz. 16:00 planowana jest akcja organizowana przez katowicką grupę. Wolontariusze pojawią się na rynku pod Teatrem Śląskim w Katowicach, by zaprotestować przeciwko hodowli zwierząt na futra oraz sprzedaży futer. Aktywiści będą także zbierali podpisy pod inicjatywą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europa Wolna od Futer. Inicjatywa obywatelska zebrała ponad 440 tys. podpisów. W Katowicach odbędzie się akcja wspierająca - Dziennik Zachodni

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto