Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Essen kibicuje Katowicom w walce o tytuł ESK 2016

JO
Katowicka ulica Mariacka - tutaj też walczy się o tytuł ESK
Katowicka ulica Mariacka - tutaj też walczy się o tytuł ESK Mikołaj Suchan
Pięć polskich miast walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Katowice, Lublin, Gdańsk, Wrocław i Warszawa są pełne emocji i czekają na ogłoszenie wyników. Wielki dzień nadejdzie już we wtorek. To właśnie wtedy eksperci z Komisji Selekcyjnej zdecydują, które miasto będzie tryumfowało.

[mp]Przypomnijmy - w środę członkowie komisji odwiedzili Katowice. O naszym mieście wypowiadali się wówczas pozytywnie. Wczoraj natomiast byli we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że wymieniona wyżej piątka miast, to już finaliści zmagań o tytuł ESK 2016, ale mieszkańców Śląskiego satysfakcjonuje tylko zwycięstwo.

Z Detfelem Feige z magistratu w Essen (Europejskiej Stolicy Kultury 2010) rozmawia Joanna Oreł

Załóżmy optymistyczny wariant - Katowice zostają Europejską Stolicą Kultury. I co dalej? Jakie mamy możliwości?
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest bezcenną wizytówką i promocją dla każdego miasta. Świat widzi, jakie zmiany zachodzą w poszczególnych miastach oraz regionach, a ludzie odwiedzają nową stolicę kulturalną i poznają ją.

A co, jeżeli nie uda nam się uzyskać tytułu Europejskiej Stolicy Kultury? Czy można powiedzieć, że sama walka jest dla nas swego rodzaju wygraną?

Sama nominacja Katowic do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury jest bezcennym dowodem na to, jak wasze miasto przemieniło się z miasta ciężkiego przemysłu i kopalń w nowoczesną, kulturalną stolicę informacji, wiedzy, nauki oraz mody. Poza tym wasze zabytki, jak na przykład Muzeum Śląskie albo kinoteatr Rialto nabrały właściwej, medialnej wartości.

Essen było Europejską Stolicą Kultury w 2010 roku. Jak to wpłynęło na rozwój miasta?
Przede wszystkim cały świat mógł zobaczyć, jak zmieniło się nasze miasto oraz region. Do dziś ludzie w Essen i Zagłębiu Ruhry są dumni z tego, że żyją w stolicy kulturalnej. A tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadal jest przez nas reklamowany.

Jak zmieniło się Essen, dzięki uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?
Nasze motto brzmiało "Zmiana przez kulturę - kultura przez zmianę". Tak też było - przykład Essen i Zagłębia Ruhry z powodzeniem pokazuje jak, dzięki uzyskaniu miana Europejskiej Stolicy Kultury zmieniliśmy się w usługową oraz międzykulturową metropolię. My jesteśmy otwarci na świat, tolerancyjni i ciekawi wszystkiego. Essen łączy w sobie wiele cech. Ta wieloaspektowa rozpiętość naszej historii oraz kultury cały czas będzie czymś szczególnym.

Macie złotą radę na to, jak walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
Nikt nie ma idealnego sposobu na to, aby miasto zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Szczególnie ważne jest, żeby jurorzy widzieli w poszczególnych miastach, jak wszyscy, w tym i mieszkańcy ubiegają się o ten tytuł. Poza tym, przekonująca jest dobra organizacja i przemyślana realizacja promocji miasta. Konieczne jest mnóstwo pomysłów, ale takich, których realizacja będzie zmierzała do konkretnego celu. To ciężkie, można by powiedzieć - zadanie domowe, ale warte zaangażowania. Życzymy, żeby u państwa zakończyło się ono sukcesem.

Czytaj także: EuroBasket 2011 kobiet [ZDJĘCIA]. W czwartek w Spodku kibice spotkali się z koszykarkami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto