Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksponaty Muzeum Historii Katowic dostępne online. To m.in. słynne obrazy Witkacego, stare zdjęcia, pamiątki, militaria i dawne zabawki

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Eksponaty Muzeum Historii Katowic, które możemy zobaczyć online
Eksponaty Muzeum Historii Katowic, które możemy zobaczyć online Zbiory Muzeum Historii Katowic
Rewolucja w Muzeum Historii Katowic. Zbiory MHK są dostępne online. Zobaczymy 4000 muzealiów (docelowo znacznie więcej), które digitalizowano przez ostatnie dwa lata. Wśród nich są zdjęcia Katowic sprzed 100 lat, słynne obrazy Witkacego, archiwalne dokumenty i mapy, porcelana, militaria czy dawne zabawki.

4000 eksponatów Muzeum Historii Katowic jest dostępnych online

Od 1 maja, aby je zobaczyć część eksponatów Muzeum Historii Katowic, wystarczy np. telefon i dostęp do internetu.

- To rewolucja – przyznaje Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic. - Udostępniamy nasze najciekawsze zbiory wszystkim zainteresowanym. To całkiem nowy etap naszej działalności i początek stałej, metodycznej pracy polegającej na profesjonalnej digitalizacji zbiorów – zapowiada.

Katowickie muzeum ma ponad 130 tys. eksponatów. Tylko część udaje się zaprezentować w muzealnych budynkach (MHK działa w głównej siedzibie i trzech oddziałach) i na wystawach. Reszta znajduje się w magazynach. Digitalizacja to okazja, aby pokazać wszystkie zbiory, tyle że w sieci. Oczywiście nie od razu, bo proces jest czasochłonny.

W ciągu dwóch lat pracownikom MHK udało się zdigitalizować 4000 muzealiów. Było to możliwe dzięki profesjonalnej i doskonale wyposażonej pracowni digitalizacji, która powstała z unijnym dofinansowaniem. Projekt kosztował 1,37 mln zł, w tym 1 164 500 to dofinansowanie.

- Tworzenie pracowni rozpoczęliśmy pod koniec 2016 roku, natomiast proces digitalizacji trwa od dwóch lat. Większość eksponatów zostało obfotografowanych, ale są też takie, które można ogląda w 3D – mówi dyrektor.

Obrazy Witkacego, zdjęcia Katowic sprzed 100 lat, stare mapy, pocztówki i słynna porcelana

Można je oglądać online poprzez stronę internetową MHK. Co tu znajdziemy?

- Między innymi piękną porcelanę, sztukę użytkową i rzemiosło, bardzo bogatą kolekcję trofeów sportowych, ale też rzeczy, które nazywamy pamiątkami etnologicznymi, a które towarzyszyły mieszkańcom na co dzień przed 100 laty. Ogromny jest również zbiór kart pocztowych i zdjęć dokumentujących, co się wydarzyło w Katowicach na przestrzeni ostatniego wieku. To setki pocztówek. Mamy też coś, co ucieszy pasjonatów historii: trochę archiwalnych dokumentów związanych z historią Katowic, ale ich czytanie wymaga cierpliwości i znajomości języka niemieckiego. Dostępne są też dawne zabawki dla dzieci – wymienia Siebel.

Do tego biżuteria i dodatki, dewocjonalia, ceramika i szkło, mapy, odznaki, militaria, sprzęt sportowy, a nawet produkty i reklamy katowickich firm.

Wisienką na torcie jest słynna kolekcja obrazów Witkacego, na których artysta portretował Asymetryczną Damę, czyli Eugenię Wyszomirską, z domu Sikora. Warto przypomnieć, że to Wyszomirska -  przez lata mieszkanka Katowic, która tu zmarła i została pochowana na cmentarzu przy Francuskiej - przed śmiercią podarowała miastu 26 portretów i jeden autoportret autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. To m.in. dzięki tej kolekcji powstało Muzeum Historii Katowic. Teraz wszystkie portrety asymetrycznej zobaczymy online.

MHK zapowiada też wirtualne wystawy. Pierwsza to "Asymetryczna dama"

To jednak niejedyna niespodzianka od katowickiego muzeum. Placówka przygotowuje również wirtualne wystawy. - Zaczęliśmy od Witkacego i Asymetrycznej Damy, ale wkrótce kolejne eksponaty będą digitalizowane i prezentowane w formie wystaw. Planujemy udostępniać jedną w miesiącu, będą dotyczyły wszystkich naszych działów, w tym sztuki, historii, działu etnologii – zapewnia dyrektor.

Co ważne wszystkie udostępnione w sieci eksponaty MHK zostały dokładnie opisane, wiemy kto jest ich autorem, skąd pochodzą i z czego zostały wykonane. Do tego ich zdjęcia są doskonałej jakości.

Wirtualnie muzuem możemy zwiedzać poprzez stronę internetową mhk.katowice.pl. Eksponaty online znajdziemy w zakładce „muzeum online”. Zostały podzielone na kilka kategorii, są tu również udostępnione przez MHK filmy, książki oraz materiały edukacyjne, w tym zabawa w teatr lalkowy czy warsztaty plastyczne z projektami słynnej kostiumograf Barbary Ptak.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto