Egzamin Ósmoklasisty 2019: Język polski [KLUCZ ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANE ARKUSZE]. Był "Mały Książę", opowiadanie i rozprawka

Bartosz Wojsa
Egzamin Ósmoklasisty 2019: Język polski [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANE ARKUSZE CKE]. To już kolejne, mimo strajku nauczycieli, egzaminy końcowe w kwietniu. Egzamin Ósmoklasisty powraca po latach i w poniedziałek, 15 kwietnia, uczniowie klas ósmych napiszą egzamin z języka polskiego. Pytania będą znane tuż po egzaminie. Odpowiedzi i Arkusze CKE znajdziecie w tej naszej galerii.

Egzamin Ósmoklasisty 2019: Język polski [KLUCZ ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANE ARKUSZE]. Był "Mały Książę", opowiadanie i rozprawka

Zobacz również:
Egzamin Ósmoklasisty 2019: Matematyka [ROZWIĄZANE ARKUSZE CKE]. Było trudno? Sprawdź KLUCZ ODPOWIEDZI!

Egzamin Ósmoklasisty 2019: Język angielski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]. W środę uczniowie piszą egzamin z języka obcego

Aktualizacja:
W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty musieli m.in. napisać opowiadanie w oparciu o "Małego Księcia" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Drugi temat dotyczył rozprawki na temat relacji międzyludzkich: czy bardziej kierować się sercem, czy rozumem.

Zobacz rozwiązane ARKUSZE CKE:

Egzamin Ósmoklasisty 2019: Język polski [KLUCZ ODPOWIEDZI, R...

Wcześniej pisaliśmy:
To pierwszy w egzamin ósmoklasisty od blisko 20 lat. W poniedziałek, 15 kwietnia, uczniowie rozpoczną trzydniowy maraton testów, które obejmują wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: POLSKI

W poniedziałek, 15 kwietnia, uczniowie przystąpią do pierwszego testu dotyczącego języka polskiego. Na napisanie tego egzaminu będą mieli 120 minut. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się

  • zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych)
  • zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Egzamin ósmoklasisty HARMONOGRAM:

15 kwietnia godz. 9:00 egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
16 kwietnia godz. 9:00 egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
17 kwietnia godz. 9:00 egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY: WYNIKI

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju - tłumaczą w OKE Jaworzno.

Czy strajk nauczycieli zakłóci przebieg egzaminu ósmoklasisty?

Do samego końca nie wiadomo, jak wpłynie on na ostateczną organizację testów, choć - jak zapewniają w Śląskim Kuratorium Oświaty - w województwie śląskim we wszystkich szkołach powinien on przebiec bez żadnych utrudnień.

- Ponad 900 osób zgłosiło się do nas z chęcią pomocy przy egzaminach ósmoklasisty - poinformowała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

To liczba o 400 osób większa od tej, którą Kuratorium Oświaty w Katowicach podawało w przypadku egzaminów gimnazjalnych. Zdaniem przedstawicieli KO, ma to być dowodem na to, że organizacja pierwszych w historii egzaminów ósmoklasisty nie jest w żaden sposób zagrożona.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Strajk nauczycieli w zorskich szkołach trwa.!!!
M
Mała
Nigdy nie było egzaminów ósmoklasisty. Było wystawienie ocen,zakończenie roku z rozdaniem świadectw,a później 2 dniowe egzaminy do szkoły średniej - język polski i matematyka. Tak było w roku 1998.
n
nie róbcie tutaj dzieci !
Czy zdajesz egzamin, czy zdajesz maturę, czy głosujesz na PO, czy głosujesz na PIS - i tak Zawiercie jest miastem umarłym, bez wizji oraz roboty.
Dodaj ogłoszenie