Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewięć złotych zasad życia po zawale

Anna Nagel
Zawał serca to przełomowe wydarzenie zarówno w życiu chorego, jak i jego rodziny. Co roku w Polsce z jego powodu do szpitali trafia ponad 140 tys. osób, a aż 20 tys. umiera. Pacjenci po przebyciu zawału mają podwyższone ryzyko kolejnego incydentu wieńcowego, a nawet zgonu, o czym często nie wiedzą.

Tymczasem regularne stosowanie leków oraz zaleceń lekarskich, w tym przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego stylu życia, może pomóc chorym powrócić do normalnej aktywności fizycznej, zawodowej, rodzinnej i znów cieszyć się życiem.

Czym tak właściwie jest zawał serca? Zawał to śmierć komórek mięśniowych serca na skutek braku ich zaopatrzenia w krew. Gdy światło naczynia wieńcowego ulegnie zamknięciu przez blaszkę miażdżycową lub skrzeplinę, część mięśnia sercowego, do której naczynie doprowadzało krew, przestaje być odżywiana, a następnie obumiera. Wystarczy kilka godzin od zamknięcia tętnicy wieńcowej, żeby komórki mięśniowe, które były przez nią zaopatrywane, obumarły. Dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów jak najszybciej trzeba wezwać pogotowie.

Jak żyć po zawale? Zdrowo, rozsądnie, aktywnie - zgodnie z poniższymi zasadami.

1. Bierz leki
Po pierwsze, stosuj się do zaleceń lekarza specjalisty i pod żadnym pozorem sam nie zmieniaj leczenia. Nie rezygnuj z leków, nawet gdy wydaje ci się, że czujesz się już dobrze. Po przebyciu zawału przynajmniej przez rok będziesz leczony dwoma lekami przeciwpłytkowymi, a jeden z nich - kwas acetylosalicylowy - będziesz prawdopodobnie przyjmować dożywotnio. Lekarz w zależności od konkretnego przypadku może również przepisać inne środki farmakologiczne.

2. Pamiętaj o badaniach
Niezwykle istotnym elementem twojego nowego życia po zawale są badania kontrolne. Lekarz prowadzący zaleci regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu, glukozy, ciśnienia tętniczego oraz inne, dobrane do twojego stanu zdrowia. Nie lekceważ ich, bo może na tym ucierpieć twoje zdrowie.

3. Uważaj na cholesterol...
Wszyscy pacjenci po zawale powinni nie tylko stosować odpowiednią dietę, ale także przyjmować leki obniżające poziom cholesterolu.

4. ...i na glukozę
Badanie poziomu glukozy powinno również wejść ci w nawyk. Istotną rolę odgrywają odpowiednia dieta oraz leczenie farmakologiczne. Szczególnie chorzy na cukrzycę powinni zwrócić uwagę na kontrolowanie poziomu cukru, ponieważ zwłaszcza oni narażeni są na wystąpienie kolejnego zawału.

5. Kontroluj ciśnienie tętnicze
Badaj regularnie ciśnienie. Jeżeli nie radzisz sobie z tym sam, możesz poprosić o to pielęgniarkę w najbliższej przychodni. U osób po przebytym zawale ciśnienie tętnicze nie powinno przekroczyć wartości 130/80 mmHg. Jeżeli jest wyższe, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

6. Jedz zdrowo i kontroluj swoją wagę
Prawidłowa masa ciała jest niezbędna dla zdrowego życia po zawale. Zapomnij o diecie cud, bo może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj o tym, że to, co i ile jesz, powinno być uzależnione od okresu choroby. Specjalista doradzi ci, z jakich potraw powinieneś zrezygnować i ile kalorii dziennie powinieneś przyjąć. Podstawowe zasady są jednak takie same dla wszystkich: jedz często i mało, unikaj tłuszczów i cukrów prostych, wyeliminuj lub przynajmniej ogranicz sól, kawę, herbatę, napoje gazowane i energetyczne.

7. Żyj aktywnie
W zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów pomoże ci umiarkowany wysiłek fizyczny dostosowany do twojego stanu zdrowia i kondycji. Nie musisz porywać się na trening olimpijski, wystarczy, jeżeli powoli zaczniesz włączać ruch do swojego rozkładu dnia. Wystarczy 30 minut dziennie. Zamień windę na schody, na drobne zakupy idź na piechotę, wybierz się na wieczorny spacer. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie sporty możesz uprawiać i na jaki wysiłek możesz sobie pozwolić.

8. Rzuć palenie
Palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał niż osoby niepalące. Nie warto więc ryzykować. Niełatwo jest zerwać z nałogiem, zapytaj więc swojego lekarza, jak zrobić to najskuteczniej. Może on skierować cię do poradni antynikotynowej albo przepisać leki, które ułatwią ci rzucenie palenia.

9. Chroń się przed grypą
Jeżeli grypa była chorobą, którą przed zawałem bagatelizowałeś, teraz musisz zmienić swoje podejście. Przynajmniej jedna czwarta zawałów występuje po ostrej infekcji układu oddechowego. Takie objawy grypy, jak: przyśpieszona czynność rytmu serca, wysoka temperatura, wzrost krzepliwości krwi i odwodnienie, mogą u chorego po zawale doprowadzić do zamknięcia tętnicy wieńcowej. Jeżeli więc nie ma przeciwwskazań, zaszczep się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto