Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty NFZ w Katowicach [Leki 75+]. Czy będą lekarstwa za darmo?

Mateusz Demski
Dzień otwarty w NFZ w Katowicach
Dzień otwarty w NFZ w Katowicach Mateusz Demski/Dziennik Zachodni
W sobotę 17 września w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach odbył się dzień otwarty poświęcony projektowi ministerstwa zdrowia Leki 75+. W godz. 9-14 zainteresowani mogli zasięgnąć porad dotyczących korzystania z programu refundacji leków. Szkoda tylko, że budynek katowickiego NFZ-u do godz. 12 świecił pustkami.

– Dzień otwarty to nie tylko konsultacje w sprawie popularnego „75+” – podkreśla Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału NFZ. – W tym dniu można było również odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego Śląskiego OW NFZ, a także dopytać o leczenie uzdrowiskowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz leczenie w ramach dyrektywy transgranicznej. Ponadto przed oddziałem stanął „diabetobus” Fundacji Europejskiej Kliniki Cukrzycy, gdzie można było zmierzyć poziom glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

KLIKNIJ I ZOBACZ
WYKAZ BEZPŁATNYCH LEKÓW DLA SENIORÓW 75 PLUS

Jednakże dzień otwarty okazał się dla śląskiego oddziału NFZ niepowodzeniem. Niekorzystna pogoda, a być może organizacja sprawiły, że do godz. 12 w budynku przy ul. Kossutha w Katowicach zjawiło się zaledwie pięciu zainteresowanych. W sprawie refundacji porad udzielało pięciu konsultantów: Iwona Tokarz i Justyna Gierczyńska z Wydziału Gospodarki Lekami NFZ, a także Piotr Brukiewicz, Marek Lysko i Karolina Szczepanik ze Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Każdy przybyły otrzymał informacje na temat programu „Leki 75+”, a także pełny, 38-stronicowy, wykaz leków refundowanych.

Przypominamy, że od 1 września br. wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat mogą korzystać z bezpłatnych leków, które zostały ogłoszone w obwieszczeniu refundacyjnym Ministra Zdrowia. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia. W sumie na liście znalazło się 1129 preparatów obejmujących 68 substancji czynnych, w tym 6 cząsteczek z ryczałtowym poziomem odpłatności. Ale pomimo programu ministra zdrowa nie wszyscy pacjenci są zadowoleni.

– Nie mogę niczego zarzucić dzisiejszym konsultantom. To profesjonaliści, którzy służą swoim doświadczeniem i kompetencjami. Tylko, co oni w zasadzie mogą? Na liście, którą otrzymałem nie ma leków, które regularnie zażywam. A przecież to podstawowe leki na ciśnienie, cukier czy prostatę – schorzenia, na które cierpi większość osób w moim wieku – podkreśla z oburzeniem Jan Woźniak z Katowic, mieszkający nieopodal siedziby NFZ-u. Z podobną odpowiedzią spotkał się pan Jerzy z Katowic, który pytał o leki immunosupresyjne (hamujące chorobę poprzeszczepową) dla żony. Niestety one również nie znalazły się na liście ministerstwa zdrowia.

Specjaliści uspokajają – Lista refundowanych leków będzie co dwa miesiące regulowana. Wiemy, że w planach Ministerstwa Zdrowia jest zwiększenie budżetu, co oznacza, że wykaz będzie stopniowo uzupełniany i poszerzany – tłumaczy Iwona Tokarz z Wydziału Gospodarki Lekami NFZ – Obecna lista została sporządzona na podstawie kompleksowych analiz recept na leki refundowane wystawiane osobom powyżej 75. roku życia w oddziałach NFZ w całej Polsce.

Środki na finansowanie projektu „Leki 75+” pochodzą z budżetu państwa. W tym roku na program refundacji przeznaczono 125 mln zł. W przyszłym kwota ta wzrośnie do ponad 550 mln zł. W kolejnych latach wydatki na ten cel będą stopniowo zwiększane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto