18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Języka Ojczystego? No to pogadajmy o godce śląskiej

Aldona Minorczyk-Cichy
Fragment okładki śląskiego elementarza nie dla dzieci
Fragment okładki śląskiego elementarza nie dla dzieci materiały promocyjne
Czym jest dla Ciebie język ojczysty? W jakim języku wypowiedziałeś pierwsze słowa? Dzisiaj obchodzimy ogłoszony przez UNESCO Dzień Języka Ojczystego. Na Śląsku mamy więc doskonałą okazję do tego, by promować naszą godkę.

Język czy gwara? O to od dawna kłócą się tak językoznawcy, jak politycy. Prof. Jan Miodek nie wyobraża sobie skodyfikowania dialektu śląskiego. Ale Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląskiej i wicemarszałek, podkreśla, że uznanie śląszczyzny za język regionalny to po prostu pieniądze na jego naukę w szkołach. Entuzjastą takiego usankcjonowania statusu "ślązaczyzny" jest też poseł Marek Plura z PO, który od lat toczy o to batalie. Także dzisiaj w Sejmiku Śląskim będzie mówił, że gwara dla tysięcy osób jest po prostu ojczystym językiem.

- Uznanie gwary za język nie jest jednoznaczne z jej ujednoliceniem. Nikt nie chce gwarze zabronić różnorodności - podkreśla poseł Plura.

Dzisiaj w Sejmiku wydawnictwo należące do stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana - Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, zaprezentuje "Ślabikórz niy dlo bajtli". Jego poprzednik, "Ślabikorz" dla dzieci, bił rekordy popularności. 2000 egzemplarzy rozeszło się w mig.

Wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie powtórzony, bo gwara po prostu stała się modna. To dobra wiadomość, bo choć w spisie powszechnym w 2002 roku aż 173 tysiące osób w rubryce narodowość wpisało śląska, za swój język ojczysty uznało wtedy śląski już tylko 65 tysięcy osób. To dowodzi, że eksperci UNESCO, twierdząc, iż z 6000 języków na świecie za dwa do trzech pokoleń połowa wyginie, mają chyba rację.

- Tu, na Śląsku, wierzymy, że Polska nas wspiera i że nasz język w przyszłości nie będzie wpisany na listę tych, które wymarły - mówi poseł Marek Plura.
Objęcie mowy śląskiej statusem języka regionalnego umożliwi sfinansowanie kosztów jej nauczania na każdym poziomie. Tak już się dzieje na Kaszubach.
- To największa wartość, ale i największa inwestycja w młodzież, chroniąca ją przed nihilizmem kultury - mówi Plura.

Dumna z gwary
Joanna Bartel, aktorka

Jestem dumna z gwary śląskiej. Mówię nią nie tylko na Śląsku, ale na całym świecie i to zawsze jest serdecznie odbierane. Czuję się bogatsza o jeden język, a ludzie mi zazdroszczą. Na planie "Świętej wojny" wszyscy godaliśmy. Bardzo chciał się nauczyć gwary także Zbyszek Buczkowski. Po pewnym czasie był już pewien, że świetnie się nią posługuje. Ale kiedy w hotelu zapytaliśmy go: "Zbyszek, a na kierym ty sztoku (piętrze) śpisz?", odpowiedział, wzbudzając powszechną radość: "Na prawym". To pokazuje, że nauczyć to da się języka, a z gwarą trzeba się po prostu urodzić. AMC


To nasza troska
Dr Olena Duć-Fajfer, Łemkynia

Bardzo chciałabym w XXI wieku żyć w państwie, w którym nikomu nie odmawia się możliwości do samookreślenia i każdy ma prawo do ochrony swej tożsamości tak jak on to czuje, a nie tak, jak się mu wyznacza, że powinien czuć. Łemkowie nie tak dawno uzyskali prawo do swobodnego wyrażania własnej tożsamości. Zachowanie języka i kultury śląskiej powinno być troską nas wszystkich. Uznanie języka śląskiego za język regionalny pozwoli ochronić to, co i tak zostało już w wysokim stopniu zasymilowane w wyniku działań w okresie PRL. AMC

Poseł Marek Plura walczy w Sejmie o ślónsko godke
Marek Plura, poseł PO

Rostómiyli, 21 lutego kożdy rok mómy we cołkim świecie Dziyń Rodni Mowy. Jest to pamióntka na to, iże we 1955 roku we Bangladeszu zabiyli 5 synków, kierzi sie upóminali, coby ich bengalsko mowa bóła oficyjalnóm godkóm we jeich landzie. Podle UNESCO połowa godki na Ziymie; 3000 jynzyków zaginie za 2 abo 3 pokolynia. Beztóż cołki świat je za tym, coby kożdyj rodni mowie pómogać. Dlo mie tóm rodnióm mowom, kiero my wjyni łod Łojców i kiero dóma
piastujymy, je ślónsko godka. Kwóli tego, do kupy ze kamratami ze Tówarzistwa Pro Loqu-ela Silesiana, Tówarzistwa Danga, ze Zwiónzku Górno-ślónskigo, ze RAŚ-u, a ze Profesórkóm Jolantóm Tambor, wyrychtówoł ech muster ustawy ło powożaniu we Polsce ślónskij regionalnyj mowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto