Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Katowicach 20 lat temu! Kto jeszcze pamięta "Brutala"? Zobaczcie te ZDJĘCIA

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Likwidacja brutalistycznego olbrzyma zajęła raptem 21 dni i 11 stycznia 2011 roku, po zaledwie 38 latach, obiekt przestał istnieć.
Likwidacja brutalistycznego olbrzyma zajęła raptem 21 dni i 11 stycznia 2011 roku, po zaledwie 38 latach, obiekt przestał istnieć. Archiwum Dziennika Zachodniego
HISTORIA. Choć od wyburzenia budynku dawnego dworca PKP w Katowicach minęło już niemal 14 lat, to obiekt wciąż budzi spore emocje. Jedni z tęsknotą podkreślają jego unikatowe walory architektoniczne i wspominają kultowe wówczas miejsca jak Pewex, a później dworcowy sklep muzyczny, antykwariat i kafejkę internetową. Inni przypominają złą famę z lat 90-tych, kiedy to dworzec w Katowicach stał się skupiskiem brudu i tandety, a przyjezdnych na Śląsku witał widok koczujących tu bezdomnych i narkomanów. Zapraszamy do zobaczenia archiwalnej galerii zdjęć z dawnego dworca PKP w Katowicach.

Zobacz archiwalne zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Dawny dworzec PKP w Katowicach był perełką architektoniczną

Dworzec PKP w Katowicach powstawał siedem lat. Prace budowlane zaczęły się w 1965 roku, a w 1972 roku nowy gmach dworca oddano do użytku. Nowoczesny obiekt, w stylu późnego modernizmu, zaprojektowali Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. W centrum Katowic powstała hala z kielichami, przeszkloną elewacją i ruchomymi schodami. Na podróżnych czekały tu m.in.: restauracja, bar szybkiej obsługi, kawiarnia, świetlica młodzieżowa, perfumeria, sklep z wyrobami ludowymi i słodyczami, Pewex i posterunek Milicji Obywatelskiej.

Z biegiem czasu obiekt zaczął niszczeć. Zepsuły się ruchome schody i wentylacja. Pojawiły się też problemy z ogrzewaniem i retencją. Szczyt problemów dworca w Katowicach przypadł na lata 90. Przestronna hala wypełniła się kiczowatymi witrynami i reklamami. Był to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Zrobiło się tu po prostu bardzo niebezpiecznie, a widok osób bezdomnych i narkomanów stał się przygnębiającą codziennością.

Likwidacja dawnego dworca PKP w Katowicach

Rozbiórka pierwszego z 16 żelbetowych kielichów, które stanowiły o wyjątkowości brutalistycznej konstrukcji, ruszyła dokładnie 22 grudnia 2010 roku. Likwidacja olbrzyma zajęła raptem 21 dni, a 11 stycznia 2011 roku, po zaledwie 38 latach, obiekt przestał istnieć.

Sprawa budziła emocje już kilka lat wcześniej, kiedy tylko PKP poinformowało o swoich planach. Walory architektoniczne katowickiego dworca nie przekonały PKP. Decyzji o rozbiórce budynku nie zmieniły liczne protesty architektów, historyków sztuki i mieszkańców. Po wyburzeniu dworca, rozpoczęła się przebudowa placu Szewczyka i budowa centrum nowej hali dworca PKP, podziemnego dworca autobusowego i galerii handlowej. Pod koniec 2012 roku otworzono halę dworca, a rok później oddano do użytku Galerię Katowicką.

Likwidacja brutalistycznego olbrzyma zajęła raptem 21 dni i 11 stycznia 2011 roku, po zaledwie 38 latach, obiekt przestał istnieć.

Dworzec kolejowy w Katowicach 20 lat temu! Kto jeszcze pamię...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto