Duże podwyżki opłat za żłobek w Katowicach. W niektórych przypadkach to wzrost ze 150 do 400 zł. Decydująca będzie wysokość dochodu

OPRAC.: Redakcja
Będą duże podwyżki opłat za żłobek w Katowicach
Będą duże podwyżki opłat za żłobek w Katowicach UM Katowice
Szykują się duże zmiany w systemie opłat za żłobki w Katowicach. Wysokość opłaty będzie zależała od dochodu. Tyle samo co dotychczas - 150 zł - zapłacą jedynie najuboższe rodziny. Reszta znacznie więcej. Dla części rodziców wysokość opłaty wzrośnie prawie trzykrotnie i wyniesie 400 zł miesięcznie. Projekt uchwały w sprawie jest gotowy, ruszyły konsultacje społeczne proponowanych zmian.

Duże podwyżki opłat za żłobek w Katowicach. W niektórych przypadkach to wzrost ze 150 do 400 zł

W Katowicach w 13 oddziałach żłobka miejskiego jest obecnie 949 miejsc. Opłata za pobyt dziecka w żłobku od kilku lat jest na poziomie 150 zł miesięcznie. Wkrótce jednak zostanie zmodyfikowana, a jej wysokość będzie uzależniona od dochodu.

Tyle co dotychczas zapłacą najmniej zamożne rodziny. Pozostali – w zależności od dochodu – prawie dwa, albo prawie trzy razy więcej. Maksymalnie opłata wyniesie aż 400 zł miesięcznie.

- Dla rodzin z najniższymi dochodami - do 1100 zł netto na osobę chcemy utrzymać aktualnie obowiązującą stawkę, a dla pozostałych osób wprowadzić dwa progi dochodowe. Dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny do 2300,00 zł netto opłata wyniesie 250 zł, a powyżej tej kwoty - 400 zł – wyliczają urzędnicy.

Nowe opłaty w żłobku miejskim w Katowicach:

  • 150 zł - dla rodzin z najniższymi dochodami - do 1100 zł netto na osobę
  • 250 zł - dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny do 2300 zł netto
  • 400 zł - dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny powyżej 2300 zł netto

Skąd podwyżki? "Wzrosły koszty prowadzenia żłobków"

Jak argumentują przedstawiciele urzędu miasta opłaty w katowickim żłobku nie były podnoszone od 2011 roku.

- Od tego czasu znacząco wzrosły koszty związane z prowadzeniem żłobków, np. koszt energii wzrósł o 45 proc., ponadto średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło o ponad 44 proc. Średni miesięczny koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku w 2019 roku wynosił o 531 zł więcej w stosunku do roku 2011, co oznacza jego wzrost o ponad 43 proc. - uzasadniają.

Jak dodają podwyżki mają utrzymać wysoki standard opieki w placówkach żłobkowych.

– Chcąc utrzymać wysokie standardy opieki żłobkowej postanowiliśmy uzależnić wysokość opłaty od dochodów osiąganych na jednego członka rodziny. Jednocześnie najmniej zamożnym mieszkańcom Katowic zapewnimy dodatkowe wsparcie, tak by sytuacja materialna nie przekreślała szans na skorzystanie z możliwości umieszczenia dziecka w żłobku. Jednocześnie pozyskane w ten sposób środki przeznaczymy na dofinansowanie utworzenia nowych miejsc w żłobkach, by doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy chętni znajdą miejsce w żłobku – zapewniają.

Będą dopłaty dla najuboższych rodzin

Dodatkowo dla rodzin najuboższych miasto zapewni dofinansowanie do opłaty stałej. Skorzystają z niej zarówno rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka miejskiego, jak i tych z niepublicznych placówek.

- W przypadku żłobków miejskich i dochodu na osobę do 1 056 zł dopłata może pokryć cały koszt opłaty stałej. Natomiast w żłobkach niepublicznych dopłata będzie uzależniona od dochodu i wyniesie maksymalnie 500 zł (przy dochodach do 580,80 zł na osobę) lub maksymalnie 400 zł (przy dochodach od 580,81 zł do 1056,00 zł) - wyliczają urzędnicy.

Projekt uchwały w sprawie zmian w systemie opłat w żłobku miejskim jest już gotowy. Zanim trafi na sesję Rady Miasta, zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Dodajmy, że oprócz 13 oddziałów żłobka miejskiego w Katowicach zarejestrowane są jeszcze 42 żłobki niepubliczne oraz dwa kluby dziecięce. Te placówki posiadają łącznie 1810 miejsc dla dzieci w wieku do lat 3. Tym samym w Katowicach jest łącznie 2759 miejsc opieki żłobkowej. Co istotne miasto dofinansowuje miejsca w żłobkach prywatnych w kwocie 600 zł za dziecko.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie