Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża wycinka drzew w Dąbrówce Małej w Katowicach. To pod budowę trzech zbiorników retencyjnych w tym rejonie

OPRAC.:
Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
W Dąbrówce Małej w Katowicach trwa wycinka drzew. Związana jest z budową  trzech zbiorników retencyjnych w rejonie ulic Dytrycha, Pod Młynem i Milowickiej.
W Dąbrówce Małej w Katowicach trwa wycinka drzew. Związana jest z budową trzech zbiorników retencyjnych w rejonie ulic Dytrycha, Pod Młynem i Milowickiej. Lucyna Nenow
W Dąbrówce Małej w Katowicach trwa wycinka drzew. Związana jest z budową trzech zbiorników retencyjnych w rejonie ulic Dytrycha, Pod Młynem i Milowickiej. Inwestycję oszacowano na około 10 mln zł. Po ukończeniu prac wykarczowany teren zostanie uporządkowany, pojawi się tu też zieleń, ale o płytkim systemie korzeniowym. Nasadzenia zastępcze zaplanowano w innych lokalizacjach

W Dąbrówce Małej w Katowicach trwa wycinka drzew. To pod budowę trzech zbiorników retencyjnych w tym rejonie

Katowice starają się przeciwdziałać zmianom klimatu. W ramach tych działań w mieście powstanie m.in. 25 zbiorników retencyjnych. Trzy zbiorniki zostaną umiejscowione w Dąbrówce Małej w rejonie ulic Pod Młynem i Dytrycha.

Prace przygotowawcze do tej inwestycji właśnie ruszyły: w Dąbrówce Małej trwa wycinka. Pod topór pójdzie w sumie 20 drzew o średnicy pnia powyżej 40 cm.

- W zamian nasadzimy nowe rośliny na terenach miejskich przedszkoli oraz na terenie Dąbrówki Małej, w lokalizacjach, które KIWKA uzgodni z przedstawicielami RJP. Budowa infrastruktury kanalizacyjnej powoduje, że nie zawsze możliwe jest wykonanie nasadzeń drzew w miejscach ich wycinki, jednak w miarę możliwości na terenie inwestycji pojawi się zieleń, przy czym wyłącznie o płytkim systemie korzeniowym – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice.

Koszt tej realizacji to ponad 10 milionów złotych. Prace budowlane zakończą się pod koniec przyszłego roku.

W Dąbrówce Małej powstaną trzy zbiorniki retencyjne, zmodernizowana zostanie też kanalizacja deszczowa

- Inwestycja polega na budowie dwóch układów podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności blisko 970 m sześc. wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zbiornik o większej pojemności będzie miał za zadanie retencjonowanie wód opadowych spływających z kierunku ulic Le Ronda i Strzelców Bytomskich, natomiast zbiornik o mniejszej pojemności retencjonowanie wód z południowej części ulicy Milowickiej - wyjaśnia Mariusz Słaboń z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Trzeci zbiornik o pojemności 300 m sześc. zostanie umiejscowiony w rejonie ulicy Dytrycha. Dodatkowo zmodernizowane zostanie blisko 2 km istniejącej sieci kanalizacji deszczowej w ulicach Pod Młynem i Dytrycha.

Jak potwierdza Słaboń po ukończeniu prac wykarczowany teren zostanie uporządkowany, pojawi się tu zieleń o płytkim systemie korzeniowym oraz mała architektura.

- Lokalizacja inwestycji jest ściśle uwarunkowana zalewowym charakterem terenu i licznymi niekontrolowanymi podtopieniami występującymi na tym obszarze miasta po intensywnych opadach atmosferycznych – podkreślają katowiccy urzędnicy.

Katowice budują 25 zbiorników retencyjnych za 94 mln zł

Przypomnijmy, że budowa 25 zbiorników retencyjnych (o łącznej pojemności ponad 10 000 metrów sześciennych) w Katowicach to projekt o wartość 94 mln zł, który jest realizowany od ubiegłego roku. W pierwszej kolejności powstały cztery zbiorniki w Piotrowicach, jeden w rejonie skrzyżowania ulicy Jerzego Dudy-Gracza i alei Roździeńskiego w sąsiedztwie osiedla Gwiazdy, a kolejny poprzez adaptację istniejącego kolektora deszczowego w Szopienicach.

– Realizowane przedsięwzięcia pozwolą zabezpieczyć narażone na zalewania części miasta, które w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej są zagrożone występującymi podtopieniami, spowodowanymi intensywnymi opadami atmosferycznymi. Zbiorniki retencyjne pozwolą także odciążyć system kanalizacyjny oraz oczyszczalnie ścieków, a także dzięki rozwiązaniom technicznym polegającym na podczyszczaniu wód opadowych, zapobiegną zanieczyszczeniu środowiska naturalnego - wyjaśnia Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto