Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Powstańca w Katowicach w remoncie. Widać fragment nowej elewacji. Po zakończeniu prac budynek będzie nie do poznania

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dom Powstańca w Katowicach
Dom Powstańca w Katowicach JPP
Trwa remont dawnego Domu Powstańca w Katowicach. Widać już fragment nowej elewacji. Po zakończeniu prac budynek będzie nie do poznania.

Dom Powstańca w Katowicach w remoncie. Widać fragment nowej elewacji

Przebudowa dawnego Domu Powstańca w Katowicach ruszyła jesienią ubiegłego roku. Na początek wyburzono willę i dobudówki znajdujące się na tyłach budynku, następnie rozpoczęły się roboty we wnętrzach, a w połowie ubiegłego roku również remont elewacji. W pierwszej kolejności prace objęły tylną i boczne ściany. Natomiast rusztowań nie ma jeszcze od frontu.

Remont jest kompleksowy: wykonawca wymienia okna, balkony i kładzie nowe jasne tynki. Budynek zyska też nowy dach z dużym świetlikiem. Fragment odnowionej elewacji widać już od strony ulicy Sądowej.

Równolegle do prac na zewnątrz trwają też roboty we wnętrzach.

W Domu Powstańca będzie biurowiec. Obok planowany jest aparthotel

Przebudowa jest generalna, a w jej efekcie w starym gmachu powstaną nowoczesne przestrzenie biurowe. Na działce obok – bliżej ulicy Sądowej – inwestor planuje w przyszłości postawić jeszcze 11-kondygnacyjny aparthotel, na co uzyskał warunki zabudowy.

Dodajmy, że Dom Powstańca to jeden z najciekawszych przedwojennych gmachów w Katowicach. Niestety brak remontów sprawił, że w ostatnich latach popadał w ruinę. Został wybudowany w latach 1936-1938 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego. Powstał z przeznaczeniem na siedzibę Związku Powstańców Śląskich. Ma siedem kondygnacji. Jego sercem była, mogąca pomieścić 500 osób, sala kinowa. Było tu też miejsce na restaurację, Klub Powstańca, przestrzenie biurowe oraz mieszkania.

Zarządcą nieruchomości przez lata był Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W 2012 roku kombatanci wystawili budynek na sprzedaż, a wkrótce potem sprzedali. Przy Matejki działało m.in. kino Zorza, była tu też chińska restauracja oraz kluby muzyczne Wyższy Wymiar, potem – aż do stycznia 2019 roku – klub Pomarańcza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto