Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre rozmowy, warsztaty, muzyka, zabawy dla dzieci i dobry teatr - czyli Dzień Dobra w Katowicach. Zobacz ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Lucyna Nenow / Polska Press
Dzień Dobra w 2023 roku w Katowicach to wiele ważnych rozmów (np. z Jasiem Melą – niepełnosprawnym zdobywca biegunów), warsztatów i muzyka. Przewidziano także zabawy dla dzieci. W czasie Dnia Dobra wystąpi również teatr niepełnosprawnych aktorów. „Nie przypominam żadnego spektaklu EXITu, gdzie widzowie nie płakaliby jak bobry” – przyznaje Michał Bednarczyk z katowickiego Caritasu.

Spis treści

Dzień Dobra w Katowicach – co dla uczestników?

23 kwietnia w Katowicach odbywa się Dzień Dobra pod hasłem #DobraJestWięcej. Przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego Caritas zorganizował wydarzenie, w czasie którego zorganizowano wiele warsztatów, koncertów, rozmów i prezentacji. W rapowym klimacie wystąpił m.in. Tau, ks. Kuba Bartczak. Z uczestnikami Dnia Dobra spotyka się także Jaś Mela. Mimo swojej niepełnosprawności, w wieku 15 lat zdobył oba bieguny.

Przygotowano także miasteczko zabaw dla dzieci. Dzień Dobra trwa od godziny 14.00 do 21.00. Wstęp wolny.

Niepełnosprawni aktorzy na wyjątkowym spektaklu

W programie Dnia Dobra znajduje się także występ Teatru EXIT. Grają w nim niepełnosprawni aktorzy. Na scenie pojawią się kilkanaście minut przed godziną 20.00.

— Nie przypominam żadnego spektaklu EXITu, gdzie widzowie nie płakaliby jak bobry – przyznaje Michał Bednarczyk z Caritas archidiecezji katowickiej.

Sztuki są profesjonalnie przygotowywane. Aktorzy długo przygotowują się do wystąpienia na scenie. Nie są to „jasełka”, ale prawdziwe, poruszające spektakle. W Katowicach zostanie wystawiona „Pieśń nad Pieśniami”. Swoją premierę ten spektakl muzyczny miał w Teatrze Ludowym w Krakowie, później był grany wyjazdowo po Polsce oraz na Węgrzech.

Z EXITem współpracują znani muzycy, tacy jak Adam Szabas Kowalewski, Krzysztof Dziedzic czy znakomita wiolonczelistka Gosia Oczko. Kierownikiem muzycznym jest pochodzący ze Śląska Adam Szewczyk. Na scenie pojawią się dwie osoby z porażeniem mózgowym, dwie osoby niewidome i osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Czym są spektakle EXITu dla widzów?

— Ktoś kiedyś powiedział, że to jest terapia dla ludzi zdrowych, że bardzo często dla tych osób, które które są ze świata, tak zwanych „ludzi normalnych”, zdrowych, jest to bardzo mocne doświadczenie, refleksja, popatrzenie na to, czy my na pewne wartości rzeczywiście patrzymy w taki prawdziwy sposób – mówi Maciej Sikorski reżyser teatru.

Dodaje także, że "Pieśń nad Pieśniami" to spektakl o miłości, miłości mężczyzny do kobiety, kobiety do mężczyzny, ale też miłości Boga do człowieka. Często miłość bywa ograniczana tylko do jednego wymiaru. Co jest w jej sednie?

— Często jest tak, że my w tym świecie miłość traktujemy jako jakąś burzę hormonów, emocje, uczucie. To oczywiście też jest element miłości. Chcemy docierać do jądra miłości bez światowych filtrów pożądliwości. Wiele tych wartości możemy światu pokazać właśnie poprzez specjalną, szczególną wrażliwość – wspomina reżyser.

Poczas finału aktorzy i muzycy stworzą razem z przybyłymi piosenkę.

„Dobra jest więcej”. Skąd idea Dnia Dobra?

— Na świecie jest sporo złych wiadomości. Być może jak zawsze, być może teraz wyjątkowo więcej. Caritas archidiecezji katowickiej wychodzi naprzeciw tej sytuacji z hasłem na ustach #DobraJestWięcej, bo rzeczywiście dobra jest więcej. Ludzie chcą czynić dobro - to nigdy się nie zmienia. Dzień Dobra jest przede wszystkim świętem tych, którzy chcą pomagać - świętem wolontariuszy – wyjaśnia Michał Bednarczyk z Caritas archidiecezji katowickiej i zaprasza do wolontariatu w ramach Caritasu.

W samej archidiecezji katowickiej w różnym stopniu zaangażowanych jest ok. trzech tysięcy wolontariuszy. Przy każdej parafii działa m.in. Parafialny Zespół Caritas i Szkolne Koło Caritas. Samych parafii jest 322. Jak wspomina Michał Bednarczyk, liczba osób objętych pomocą jest „niepoliczalna”.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto