Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do zobaczenia za rok

WANDA THEN
Zakończył się 37. Tydzień Kultury Beskidzkiej. ŻYWIEC. Na pięciu estradach w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbyły się wczoraj ostatnie koncerty tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zakończył się 37. Tydzień Kultury Beskidzkiej. ŻYWIEC. Na pięciu estradach w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbyły się wczoraj ostatnie koncerty tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Trwał od 29 lipca, wzięły w nim udział 93 zespoły, w tym 74 polskie, 55 góralskich, z czego 33 beskidzkie. Po raz pierwszy na estradach TKB gościł folklor Algierii i Finlandii. Tańczyli egzotyczni Peruwiańczycy oraz zespoły z Sankt Petersburga, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Włoch, Holandii, Macedonii, Turcji, Rumunii. Dwie najważniejsze i jedyne konkursowe imprezy TKB odbywały się w Żywcu. Do wtorku trwał 31. Festiwal Folkloru Górali Polskich, do piątku Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wyniki obu konkursów ogłoszono w sobotę podczas sobotniego koncertu finałowego.
Głównymi nagrodami festiwalu są Żywieckie Serca. W tym roku o laury walczyło w amfiteatrze "Pod Grojcem" 18 góralskich zespołów z Krościenka, Bielska, Zębu, Nowego Sącza, Bukowiny Tatrzańskiej, Łącka, Brennej, Mordarki, Żywca, Koniakowa, Łososiny Dolnej, Milówki, Słopnic, Krakowa, Łodygowic, Złotnika, Nawojowej, Łużnej. Złote Żywieckie Serce i 5 tys. zł jury przyznało zespołowi "Spod Kicek" z Mordarki. Srebrne Żywieckie Serce i 3,5 tys. zł przypadło "Nawojowiakom" z Nawojowej, a Serce Brązowe "Magurzanom" z Łodygowic.
W Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych udział wzięło 15 zespołów. Grand Prix, główną nagrodę spotkań zdobył jeden z trzech reprezentujących Polskę zespołów, "Lachy" z Nowego Sącza. Wyróżniono ponadto zespoły turecki za męski taniec orężny z szablami, włoski za stylowy pokaz tańców i za stroje, fiński za muzykę i ekspresję tańca, chorwacki za prezentację tańców pasterskich, muzykę i bogactwo strojów, holenderski za rozmaitość tańców i autentyczne stroje oraz zespół grecki za wybitne walory artystyczne tradycyjnego obrzędu weselnego.
Podczas weekendu bawiono się również poza estradami. Dwa ostatnie dni TKB przyniosły dwie interesujące imprezy towarzyszące. W Jabłonkowie przez dwa dni trwało 53. "Gorolskie Święto". Lasek Miejski przekształcił się tradycyjnie nie tylko w miejsce największej imprezy folklorystycznej, ale przede wszystkim miejsce spotkań rodzinnych i koleżeńskich mieszkających na Zaolziu Polaków. Wystąpiły zespoły regionalne z Zaolzia, Chorwacji, Kędzierzyna Koźla, Brzeska, Sankt Petersburga i Bratysławy. Był tradycyjny korowód zespołów polskich i zagranicznych, grały orkiestry dęte, śpiewały chóry, zespół "Górole" pokazał mieszanie owiec i inne obrzędy pasterskie związane z redykiem. Nie obyło się bez rajdu turystycznego "O kyrpce Macieja" i biegu "O dzbanek mleka". Zainteresowanie budził unikalny warsztat zegarmistrzowski Pawła i Bolesława Jeżowiczów z przełomu XIX i XX wieku oraz wystawa dawnych rzemiosł. Sobotnie spotkanie w kawiarence "Pod Pegazem" poświęcone było Władysławowi Młynkowi, nauczycielowi, poecie, pisarzowi, społecznikowi, folkloryście, współtwórcy "Gorolskiego Święta".
W Ujsołach bawiono się w sobotę na "Wawrzyńcowych hudach". Obok estrady po południu zapłonęło wielkie ognisko, a na niej tańczyły zespoły regionalne z Kcyni, Ujsół, Jeleśni, Mogilan oraz z Włoch i Algierii. Mimo wilgoci i padającego przez połowę dnia deszczu, wieczorem ogniska, czyli hudy zapalone zostały na wszystkich okolicznych stokach.
WANDA THEN
ZDJĘCIE: JACEK ROJKOWSKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto