Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do kiedy można wybrać urlop za 2010 rok?

Redakcja
Michał Olesiak, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach
Michał Olesiak, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach Marzena Bugała
Z Michałem Olesiakiem, rzecznikiem Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach, rozmawia Beata Sypuła.

Pracownicy, którzy nie wykorzystali do końca marca urlopu za 2010 rok, są teraz wysyłani przez szefów na wypoczynek. No i zaczyna się spór, bo mało komu urlop o tej porze roku jest miły. Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2010 rok?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, "zwykły" urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany do końca danego roku kalendarzowego. Jeśli się tak nie stanie, zaległego urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Co oznacza termin "udzielić"?

Pracownicy sądzą, że to znaczy - na ich wniosek w dowolnym późniejszym terminie.
Urlop udzielony oznacza sytuację, w której pracownik faktycznie rozpoczyna urlop najpóźniej 31 marca. Urlop na żądanie jest udzielany na innych zasadach.
Pracownicy się żalą, że najpierw pracodawca utrudnia im wzięcie urlopu w wybranym przez nich terminie bieżącego roku - bo nie ma go kto zastąpić, a teraz wysyła się ich w nieatrakcyjnym czasie na wypoczynek. Dlatego uważają, że są przez pracodawców podwójnie uderzani taką interpretacją przepisu.

Zgodnie z zasadą wynikającą z przepisów prawa pracy, urlop wypoczynkowy powinien być udzielony w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Mówi o tym art. 161 K. p. Data wykorzystania urlopu powinna być ustalona w planie urlopów. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia takiego planu, to data wykorzystania urlopu powinna być ustalana po porozumieniu z pracownikiem. Tak ustalony termin powinien brać pod uwagę zarówno interesy pracownika, jak i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - tego wymaga Kodeks pracy. Pracownik nie może być wysyłany przez pracodawcę na bieżący urlop "na siłę" - nie dotyczy to sytuacji, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia.

A jeśli pracodawca i pracownik nie dogadają się w ciągu roku co do terminu urlopu?
To zdecydowaną przewagę uzyskuje pracodawca. Jak wynika bowiem z orzecznictwa Sądu Najwyższego, jeśli mamy do czynienia z zaległym urlopem i pracodawca z pracownikiem wspólnie nie ustalą terminu wykorzystania takiego urlopu, to pracodawca może udzielić takiego urlopu jednostronnie - bez zgody pracownika. Na taką możliwość wskazywał Sąd Najwyższy w wyrokach z 2 września 2003 roku (I PK 403/2002) oraz z 24 stycznia 2006 roku (I PK 124/2005). Oczywiście, musimy pamiętać, że w Polsce wyroki Sądu Najwyższego nie są źródłem prawa, a jedynie wskazówką interpretacyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto