Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto pielęgnować bezcenne więzi międzypokoleniowe wyjaśnia psycholog Beata Bogdał-Metel z Domu Opieki Orpea

Materiał informacyjny
123rf
Lekcja, którą możemy otrzymać od poprzednich pokoleń jest najcenniejszą, opartą na doświadczeniu nauką. O tym, dlaczego warto pielęgnować relacje międzypokoleniowe oraz o metodach ich pielęgnowania w Domach Opieki Orpea mówi Beata Bogdał-Metel – psycholog z Rezydencji na Dyrekcyjnej we Wrocławiu.

Relacje z rodziną są istotne dla osób starszych z bardzo wielu względów. Przede wszystkim dają one osobom starszym wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa, a także stanowią podporę i siłę w walce z codziennymi trudnościami.

Zgodnie z piramidą potrzeb Masłowa potrzeby wyższe to m.in. potrzeba przynależności oraz samorealizacji. Potrzeby wyższe mogą być zrealizowane wyłącznie, gdy zaspokajane są pozostałe potrzeby. Rodzina pomaga seniorom odnaleźć się w nowej sytuacji związanej z utratą samodzielności i daje im wsparcie, dzięki któremu łatwiej jest im się odnaleźć w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości.

Akceptacja ze strony najbliższych jest niezwykle istotna. Pozwala ona na dobre i szczęśliwe przeżycie starości. Jako podstawowa komórka społeczna rodzina daje seniorom namiastkę życia społecznego, które w pewnym momencie staje się niemożliwe do zrealizowania albo mocno ograniczone.

Kontakt z młodszymi osobami pozwala dzielić się swoimi doświadczeniami i przekazywać wiedzę, którą seniorzy w praktyce nabywali przez wszystkie lata swojego życia. Dzięki temu, że mogą rozmawiać o swoich doświadczeniach, wspomnieniach i odczuciach czują się potrzebni oraz docenieni. Z kontaktu między pokoleniami korzystają zresztą obie strony – seniorzy opowiadają o swoich przeżyciach, a młodzi ludzie mogą prezentować im teraźniejszość lub wprowadzać w świat nowinek technicznych.

Terapia reminiscencyjna i dbanie o więzi między pokoleniami

Wspominanie dawnych lat oraz swoich bliskich, które znane jest jako terapia reminiscencyjna prowadzona w Domach Opieki ORPEA Rezydencje pełni bardzo ważną funkcję terapeutyczną. Takie działania wpływają korzystnie na umysły osób starszych, które przywołując wizje wydarzeń sprzed lat pracują nad swoją pamięcią. Wsparciem dla funkcjonowania pamięci długotrwałej jest też celebrowanie takich świąt jak Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca czy chociażby Dzień Dziecka.

Budowanie więzi międzypokoleniowych jest możliwe także, dzięki współpracy z przedszkolami, szkołami i uczelniami. Seniorzy zawsze się cieszą, kiedy w progu naszych Domów pojawiają się nowe osoby i bardzo chętnie podejmują rozmowy z dziećmi, uczniami i studentami. Z najmłodszymi często wymieniają listy, laurki i kartki świąteczne, co daje im wiele radości.

Zdarza się też, że rodziny naszych podopiecznych mieszkają poza granicami Polski, przez co regularny kontakt jest utrudniony. Są wśród naszych mieszkańców również tacy, którzy nie mają rodziny, jak i również przedszkolaki, które nie mają dziadków. W takiej sytuacji wzajemny kontakt jest dla obu stron ważny i potrzebny. Dzieci i seniorzy stają się dla siebie nawzajem namiastką własnej rodziny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto