Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Disc golf, czyli dysk, rzut i kosz. O co chodzi w tej przedziwnej grze?

Aleksandra Podgórska
Disc golf, czyli dysk, rzut i kosz. O co chodzi?
Disc golf, czyli dysk, rzut i kosz. O co chodzi? facebook.com/discgolfpoland
Disc golf to nowa dyscyplina sportowa, która powoli zdobywa coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Żeby go uprawiać potrzebujesz jedynie latającego dysku i kosza. Zaletami tego sportu są proste zasady gry, bezpieczeństwo oraz niskie koszty.

Disc golf, czyli dysk, rzut i kosz. O co chodzi?

Co to takiego?
Ta dyscyplina sportu została wymyślona wraz z wynalezieniem latającego dysku. W Stanach Zjednoczonych jest uprawiana już od 40 lat przez osoby w każdym wieku. Disc golf ma zasady podobne do klasycznego golfa, jednak zamiast piłeczki i kija mamy dysk, a zamiast dołka - specjalny kosz, do którego dysk musi trafić. Od golfa różni go też to, że jest dużo łatwiejszy do opanowania, bezpieczniejszy, a także tańszy.

Czytaj też: Kacpa Challenge 2015, Warszawa. Sprawdzali koszykarskie umiejętności na Torwarze

Disc golf zaczyna docierać też do Europy. Największą popularność zdobył na północy kontynentu - w Finlandii powstało już ponad 425 pól do gry w disc golfa. W Polsce fani dyscypliny mogą korzystać z jednego publicznego pola - w Parku Śląskim w Chorzowie. Istnieje też pole na prywatnym terenie w Paszkówce.

Sport dotarł również do Warszawy. Discgolfiści gościli już na Stadionie Narodowym, wkrótce kosze do gry wrócą też na plażę miejską. Z naszego miasta pochodzi też pierwszy reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy.

Zasady gry
Cała zabawa zaczyna się od miejsca rozbiegu nazywanego "tee", z którego gracze rzucają dyski do kosza oddalonego o 50-250 metrów. Podczas turnieju zawodnicy poruszają się zwykle w 4-osobowych grupach zwanych flightami. Kiedy wszyscy zawodnicy danego flightu wykonają swój pierwszy rzut, zmierzają do miejsca, w którym wylądowały dyski. Kolejny rzut wykonuje osoba, której dysk wylądował w największej odległości od kosza. Pierwsza kolejka kończy się, kiedy każdy uczestnik wrzuci dysk do kosza. Potem grupa przechodzi do innego "tee", skąd wykonuje rzuty w drugiej kolejce. Zwycięzcą zostaje ten, kto zakończy grę z najmniejszą liczbą punktów, które dostaje się za każdy wykonany rzut. Naliczane są też punkty karne, np. w sytuacji, gdy dysk wyląduje poza polem gry.

Czytaj też: Rekord Guinessa na Stadionie Narodowym został pobity! Zobacz zdjęcia

Powstała już międzynarodowa organizacja zrzeszająca osoby grające w disc golfa - Professional Disc Golf Association.

Disc golf w Polsce
Promocją i rozwojem dyscypliny w naszym kraju zajmuje się Fundacja Imponderabilia. Stworzyła ona oficjalną stronę oraz fanpage na Facebooku, które przybliżają tajniki tego sportu i zachęcają do gry. Disc Golf Poland zrzesza miłośników dyscypliny z całej Polski, dążących do utworzenia miejsc, w których gra byłaby możliwa. Za przełomowy można uznać 2014 rok, kiedy po raz pierwszy rozegrano zawody Polskiej Ligi Disc Golfa, sport zagościł na Stadionie Narodowym, a nasz reprezentant pojechał na Mistrzostwa Europy. W samym centrum Katowic odbył się też turniej miejskiego disc golfa. Obecnie dyscyplina jest popularyzowana w szkołach, a także wśród seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto