Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Digipunkt, Warszawa. W stolicy powstanie miejsce do uwiecznienia pamiątek. Za darmo będzie można zdigitalizować zdjęcia, płyty czy listy

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Anatol Chomicz/archiwum
W Warszawie powstanie digipunkt, czyli miejsce, gdzie zupełnie za darmo można przesłuchać i przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe lub zeskanować zdjęcia, książki, listy i pamiętniki. To pierwszy taki punkt w Polsce. Szczegóły w tekście poniżej.

Pierwszy w Polsce digipunkt

W sobotę 18 stycznia 2020 roku zostanie otwarty pierwszy w Polsce digipunkt - miejsce wspomnień, w którym mieszkańcy Warszawy będą mogli przesłuchać i przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe i dźwiękowe, a także zeskanować przezrocza, negatywy, zdjęcia czy listy, pamiętniki, dokumenty, gazety, wycinki, a nawet książki. - Przynieście swoje skarby historyczne do naszej siedziby i przekształcie na cyfrowe archiwum rodzinne! - informuje Wawerskie Centrum Historii Murowanka. Dygitalizacja waszych zbiorów będzie bezpłatna. Punkt znajduje się przy ul. Płowiecka 77 i będzie otwarty w każdy czwartek w godzinach 14.00-20.00.

- 42% ankietowanych przez CBOS deklaruje, że w ich rodzinie byli ludzie, którzy brali udział w ważnych wydarzeniach historycznych w XX wieku. Jest wiele historii, które czekają na odkrycie, i jeśli mamy je odkryć to raczej w prywatnych mieszkaniach i domach niż w archiwach i muzeach – mówi Maciej Piwowarczuk.

Cyfrowe archiwum rodzinne

Wawerskie Centrum Historii Murowanka jest miejscem, w którym opowiada się o najnowszej historii poprzez losy i pamięć okolicznych mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wawer. - Często za anonimowym, pierwszo czy drugoplanowym bohaterem zdjęcia, za podpisem na jakimś wyblakłym dokumencie kryje się wielka historia – _zachęca do przejrzenia rodzinnych archiwów dyrektor programowy Fundacji Maciej Piwowarczuk, współautor książki „Rozpoznani. Powstanie Warszawskie”. **_– Wspólnie z mieszkańcami Warszawy jesteśmy gotowi odkrywać i podążać za tymi prywatnymi opowieściami, które często prowadzą do historycznych wydarzeń, a czasem przeplatają się życiorysami historycznych postaci - **__ dodaje Piwowarczuk.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto